babyweb.sk > Dieťa > Zdravie dieťaťa > Čo ťa mrle žerú?
Čo ťa mrle žerú?
Táto veta našich prababičiek má hlboké opodstatnenie. Keď je dieťa nepokojné a neposedné, nemusí to byť znak jeho neskrotného temperamentu, ale môžu ho trápiť parazity. A tie dokážu byť poriadne húževnaté.
Má vaše dieťa nepokojný spánok? Škriabe sa často na zadočku? Je cez deň unavené, rozladené? Potom by mohlo byť postihnuté oxyuriázou, pomerne bežným parazitným ochorením, ktoré trápi hlavne deti. Proste majú mrle.
Samička je nočná sova
Spôsobuje ich malý, asi centimeter dlhý biely červík, ktorého dospelí jedinci žijú v hrubom čreve a larvy dorastajú v tenkom čreve. O tomto svojom podivnom nájomníkovi väčšinou postihnutý nevie dovtedy, kým sa večer alebo v noci nevydajú dospelé samičky smerom k jeho konečníku. Vylezú na kraj konečníka a kladú tam vajíčka. To nepríjemne svrbí a núti dieťa škriabať sa. Vajíčka sa dostávajú na ruky, za nechty, ale aj na pyžamo a bielizeň. Odtiaľ hrozí nákaza. Bežným okom neviditeľné infekčné vajíčka sa ľahko zanesú do úst. Nastáva nepríjemný kolobeh, na ktorého konci môžu byť zdravotné komplikácie, ak sa choroba nelieči. Masívna infekcia mrľou ľudskou môže viesť až k zápalom močového mechúra, pohlavných orgánov u dievčat a niekedy aj k zápalu slepého čreva. Záležitosť je o to zradnejšia, že mrle nie je vôbec ľahké odhaliť.
Lov na červíka býva ťažký
Uspeje iba bedlivý pozorovateľ. Zameria sa na spodnú a posteľnú bielizeň, ale aj na stolicu dieťaťa. Tam je možné červíky vidieť voľným okom. Ale nie je to pravidlo, nemusí sa vám podariť ho tam nájsť. V prípade podozrenia na mrle je preto dobré poradiť sa s lekárom. Neočakávajte však nejaké špeciálne vyšetrenie, aj keď aj to existuje. Spočíva v tom, že sa v okolí konečníka nalepí špeciálna lepiaca páska, na ktorej sa vajíčka zachytia a potom ich odhalia v laboratóriu pod mikroskopom. Zvyčajne však lekár nasadí rovno antihelmetiká, teda prípravky proti črevným parazitom. Problém však je, že mrle síce zlikvidujú, ale neochránia dieťa pred ďalšou nákazou. A tej sa v detskom kolektíve dá len ťažko vyhnúť.
S hračkami koluje aj nákaza
Oxyuriáza je síce celosvetovo rozšírená choroba, ale na to, aká je častá, sa toho o nej vie dosť málo. Niektorí ľudia si myslia, že mrle sa dajú chytiť od domácich miláčikov alebo že sa môžu nakaziť z pokazených potravín. Pritom si za kontamináciu môžu ľudia sami. Deti, ktoré majú vajíčka za nechtami, ich ľahko môžu preniesť na hračky, s ktorými sa potom hrajú všetky deti v škôlke, alebo na jedlo, ktoré niekto ďalší zje, nehovoriac o strkaní neumytých rúk do úst. Preto je pri prevencii aj liečbe také dôležité prísne dodržiavanie hygienických zásad, aby nedošlo k opakovanej infekcii alebo k prenosu medzi členmi rodiny. Vajíčka aj larvy totiž majú schopnosť prežívať mimo organizmu, pri izbovej teplote a vo vlhkom prostredí až niekoľko dní. Sucho im až tak nevyhovuje.
Čítajte tiež:
Sladkosti sú tabu
Po podaní lieku symptómy zvyčajne veľmi rýchlo zmiznú. Ale to neznamená zaspať na vavrínoch. Preliečiť by sa mala celá rodina, vrátane napríklad pani na stráženie. Ďalej je potrebné poriadne poupratovať, teda vyvariť spodnú a posteľnú bielizeň a uteráky alebo ich aspoň vyprať minimálne pri teplote 60 stupňov. Nepoužívať špongie na umývanie, ostrihať nechty na krátko a dôkladne si umývať ruky. Je tiež dobré vyradiť zo stravy dieťaťa sladkosti, ktoré mrlám robia veľmi dobre. Čo naopak neznášajú sú cesnak, cibuľa, ostré korenie a kyslé a horké potraviny – tie však deťom väčšinou veľmi nechutia. Dospelí môžu skúsiť aj nejaké antiparazitické kvapky a čaje, avšak iba ako doplnkovú liečbu. Samy o sebe takých odolných podnájomníkov, akými mrle sú, nevypudia. Tiež nie sú na mieste ostych a obavy, čo si lekár alebo ľudia z vášho okolia o hygiene u vás doma pomyslia, ak sa zistí, že vaše dieťa má mrle. Vzhľadom na to, ako ľahko sa tento parazit hlavne medzi deťmi šíri, nebudete za žiadnych exotov.
Škrkavka a spol.
Na rozdiel od mrlí je škrkavka detská u nás vzácna a takisto nie je ľahké ju odhaliť. Pritom je to najrozšírenejší črevný parazit na svete. Zvyčajne na ňu padne podozrenie, keď dieťa trpí dlhotrvajúcim kašľom a dýchacími problémami, na ktoré už lekár vyskúšal najrôznejšie prostriedky a nič nezabralo. Tento pomerne dlhý červ (10 až 20 cm) parazituje v čreve človeka, kde tiež samičky kladú vajíčka, ktoré odchádzajú stolicou z tela. V oblastiach, kde sa používajú ľudské výkaly ako hnojivo na poliach, sa ľahko môže kontaminovať zelenina a ovocie a ak ich dostatočne neumyjeme, dostane sa nám vajíčko do organizmu. Keď sa nám podarí škrkavku odhaliť, liečba nie je zložitá. Naozaj len zriedka je možné nakaziť sa pásomnicou. Hlavnou zásadou prevencie je dostatočná tepelná úpravu mäsa.