babyweb.sk > Bábätko > Zdravie bábätka > Aj kašeľ môže byť niekedy užitočný
Aj kašeľ môže byť niekedy užitočný
Ako to už niekedy býva, pri každom zakašľaní rodičia malých detí zbystria pozornosť. Azda to už zase nie je tá nočná mora – prekašľané dni a noci. Kašeľ však nemusí byť iba zatracovaný. V určitých prípadoch ho môžeme považovať za užitočný a s liekmi naň musíme opatrne.
V roku 2010 francúzska národná agentúra zaoberajúca sa bezpečnosťou liekov zaznamenala zvýšený počet zdravotných komplikácií u dojčiat, ktorým na dýchacie ťažkosti podávali rodičia lieky podporujúce vykašliavanie hlienu (expektoranciá/mukolytiká). Preto ich podávanie striktne neodporučila pre deti mladšie ako dva roky. O rok neskôr sa rovnaký verdikt vzťahoval na antitusiká, teda lieky tlmiace kašeľ.
Niektoré štáty toto odporúčanie rozširujú až na deti do šiestich rokov. Problémom zvyčajne býva, že tieto lieky sú voľne dostupné, nie všetky sú však pre deti vhodné a riziko spočíva i v správnom dávkovaní. Často sa môže po ich užití dostaviť u detí opačný efekt. Napríklad prílišné tlmenie suchého kašľa zabráni prieduškám prirodzene sa zbaviť hlienu. Navyše pri bežnom nachladnutí nie je liečba týmito liekmi efektívna, pretože neovplyvní priebeh choroby. Kašeľ totiž nie je choroba, ale jej symptóm. Je na lekárovi, aby našiel jeho príčinu.
Významný spojenec organizmu
„Kašeľ je prirodzený obranný mechanizmus organizmu,“ vysvetľuje francúzsky pediater a špecialista na pľúcne choroby Luc Réfabert. Pomáha zbaviť sa sekrétov, ktoré neustále produkujú priedušky, ale aj prachu a iných miniatúrnych častíc, ktoré zanášajú dýchacie cesty. Kašeľ tiež umožňuje vyexpedovať vírusy a ďalšie mikroorganizmy, ktoré sa dostanú do priedušiek. „Keď dieťa zakašle, je to normálne a často aj prospešné,“ podotýka lekár a pripomína, že kašeľ sa zvyčajne vlečie, môže trvať desať i štrnásť dní a následne ešte ďalšie tri týždne ustupovať.
Do troch rokov je to hrôza
S kašľom sa stretávajú hlavne deti v prvých troch rokoch života. Ich imunitný systém nie je ešte dostatočne zrelý, a tak ich môže potrápiť napríklad až desať respiračných infekcií vírusového pôvodu za rok. Niekedy to znamená až sto dní kašľa, pretože vírusové infekcie často zreťazia a kašeľ sa môže stať chronickým. Môže však ísť aj o astmu, to môže posúdiť lekár. Nie je však potrebné s každým detským zakašlaním k nemu utekať. Ak však je dojča mladšie ako tri mesiace a kašeľ pretrváva okolo troch dní, návšteva lekára sa odporúča, predovšetkým aby sa vylúčil čierny kašeľ alebo bronchitída, dve závažné ochorenia, pri ktorých dieťa treba hospitalizovať.
U starších detí je signálom na návštevu lekára, ak sa ku kašľu pridá teplota nad 38 stupňov, prípadne keď sa dieťaťu výrazne zníži chuť do jedla (o viac ako 50 %). Aj pri štekavom kašli, ktorý spravidla signalizuje laryngitídu, sa to bez lekárskej pomoci nezaobíde.
Morská voda pomáha nosu
Pri bežnom nachladnutí sprevádzanom kašľom sa odporúča predovšetkým zvýšený príjem tekutín. Napomáha to okrem iného zbaviť sa hlienu, ktorý obťažuje v hltane. Preto je tiež dobré na noc podložiť dieťaťu hlavu, aby mohol hlien voľne vytekať. Bezpečnejšie je, keď sa vankúšom podložia matrace, než aby sa položil len tak do postieľky. Odporúča sa aj často vetrať, cez deň aj každých desať minút. Rodičia fajčiari by si mali uvedomiť, že i pri fajčení na balkóne sa do šatov nasaje dym, ktorý môže dieťa dráždiť. Dodržiavame i primeranú teplotu v miestnosti, teda okolo 19 stupňov, a príliš suchý vzduch zvlhčujeme. Ak má dieťa nádchu, použijeme nosové kvapky na báze fyziologického roztoku. Následne necháme dieťa vysmrkať sa, prípadne u dojčiat sekrét odsajeme.
Med pomáha, ale nie najmenším
O priaznivých účinkoch medu na kašeľ vedeli už babičky. Potvrdila ich aj najnovšia štúdia publikovaná izraelskými výskumníkmi. Do výskumu bolo zapojených deti vo veku jeden až päť rokov, ktoré trpeli bežným nachladnutím. Niektoré z nich dostali pred spaním pol lyžičky medu, u tých ďalších šlo iba o látku, ktorá vyvolá placebo efekt. A výsledok? Deti, ktoré dostali med, menej kašľali a oveľa lepšie spali.
Čítajte tiež:
- Kašeľ, zápal priedušiek a zápal pľúc
- Ako na nádchu a kašeľ bez chémie
- Časté trápenie: zápal stredného ucha
Vedci tvrdia, že antioxidanty obsiahnuté v mede účinne pôsobia pri infekciách, zatiaľ čo vyššia koncentrácia cukru vyvoláva zvýšenú tvorbu slín, čo pomáha upokojiť podráždený hltan i hrtan. Med však nie je všeliek pre každého. Rozhodne by sa nemal dávať deťom mladším ako jeden rok. Môže totiž obsahovať spóry Clostridium botulinum, baktérie vyskytujúce sa voľne v prostredí, ktoré nás obklopuje. U dojčiat, ktorých črevná flóra ešte nie je dostatočne vyvinutá, môže vyvolať závažné ochorenie zvané dojčenský botulizmus (tiež črevný botulizmus) spôsobený požitím týchto spór, ktoré následne rastú v črevách dojčiat a uvoľňujú toxín. Preto s medom opatrne.
Krásne voňavé, ale nebezpečné
Aj niektoré prípravky na báze rastlinných látok môžu drobcov potrápiť, bez toho, aby na ne mali alergiu. Gáfor, mentol i tymian rovnako ako produkty z eukalyptu, ktoré pomáhajú uvoľniť dýchacie cesty, nie sú vhodné pre malé deti. Vo Francúzsku sa dokonca úradne odporúča nepodávať je deťom mladším ako 30 mesiacov, a to v akejkoľvek forme. Obsahujú totiž látky, ktoré môžu vyvolať kŕče a zhoršiť stav dýchacieho ústrojenstva.
Na druhej strane však môžu proti kašľu zabodovať úplne bežné veci, ako napríklad osladená voda. V americkej štúdii z roku 2014 sa opisuje prípad, keď 120 deťom vo veku dvoch mesiacov až štyroch rokov podávali osladenú vodu alebo sirup z agáve, čo stlmilo nočný kašeľ rovnako ako sirupy proti kašľu z lekárne. Šlo však o deti, ktoré netrpeli žiadnou respiračnou chorobou.