babyweb.sk > Tehotenstvo > Cystitída: Nepríjemnosť na pokračovanie
Cystitída: Nepríjemnosť na pokračovanie
Akútny zápal močových ciest. Kto to nezažil, neuverí, aké to je nepríjemné. A navyše s hrozbou recidívy. Preto iste stojí za to pokúsiť sa o prevenciu, predovšetkým v tehotenstve, keď môže byť cystitída nepríjemnou komplikáciou.
Už je to tu. Každých desať minút sa nám chce ísť na malú potrebu, vymočiť sa je utrpenie, tlak v podbruší nie je práve príjemný. Približne 50 % žien si aspoň raz v živote zažilo zápal močového mechúra. Niektoré mali tú smolu, že ho zakúsili aj niekoľkokrát za rok. Ak sa zápal zopakuje štyrikrát za sebou, môžeme hovoriť o recidivujúcej cystitíde. Príčinou tohto ochorenia je najčastejšie bakteriálna infekcia. K jej vzniku však prispievajú ešte ďalšie faktory, ako je celkové oslabenie organizmu, prechladnutie, ale aj cievkovanie, rádioterapia, diabetes. Najčastejším bakteriálnym sprievodcom je Escherichia coli, ktorá patrí k črevnej mikroflóre. Podieľa sa na vzniku zhruba 80 % cystitíd.
Čierneho Petra si vytiahli ženy
Častejšie ako mužov postihuje cystitida ženy. Majú tú smolu, že ich močová trubica je krátka, meria len tri až štyri centimetre. Navyše ústi do genitálnej oblasti, ktorá je bežne osídlená baktériami, a okrem toho sa v jej blízkosti nachádza konečník. Baktérie sa teda do močovej trubice dostanú raz-dva. Rizikovými faktormi môžu byť pohlavný styk i zápcha. No napríklad aj tehotenstvo či menopauza. U žien ide často o gynekologické cystitídy, pri ktorých je zdrojom infekcie zápal vonkajších alebo vnútorných rodidiel, komplikácie gravidity atď. Príznaky infekcie močového mechúra sú rôzne a ženy ich tiež rôzne znášajú. Typické je však časté a bolestivé močenie. Páli to a reže, že by človek vyskočil z kože. Niekedy pálivá bolesť vystreľuje až do podbrušia. Zvlášť bolestivé je domočovanie, pretože sa v prázdnom mechúri k sebe priložia jeho zapálené steny.
Ťažkosti a bolesti vyženú postihnutých zvyčajne k lekárovi, ktorý im predpíše antibiotiká určené špeciálne na liečbu tohto zápalu. Niektoré ženy sú však už nimi predzásobené, siahnu po nich pri prvých príznakoch a k lekárovi sa neponáhľajú. Ak sa však objavia horúčky, trasenie či vracanie, silné bolesti chrbtice a v podbruší, je možné, že sa infekcia rozšírila do ľadvín, čo môže ohrozovať život. Návštevu lekára v takom prípade nemožno odkladať. Pri bežnom zápale močového mechúra sa odporúča pokoj v teple, zo začiatku bez nejakého väčšieho prísunu tekutín, aby sa bolesti pri močení nezhoršili. Ak sa cystitída opakuje často, lekár odporučí vyšetrenie močových ciest. Môže sa stať, že sa pri ňom objaví nejaká anomália, ktorá stojí za týmito ťažkosťami.
V tehotenstve zápal nepodceňujte
Zápal močového mechúra postihne tak päť až desať percent nastávajúcich mamičiek. Zväčšujúca sa maternica, zvyšovanie tlaku na močové ústrojenstvo, zmeny močových ciest, vplyv hormónov a „lenivý“ mechúr, ktorý sa pri močení úplne nevyprázdni, to všetko prispieva k cystitíde u tehotných žien. Preto treba sledovať baktérie v moči a pri najmenšom zápale hneď liečiť antibiotikami. Liečba by mala byť podľa možnosti cielená podľa citlivosti a trvať najkratší možný čas, zvyčajne týždeň. Po preliečení akútnej infekcii sa odporúča opakované vyšetrovanie moču v mesačných intervaloch, pretože 10 až 20 percent žien má recidívu infekcie v tehotenstve alebo tesne po pôrode. Prejavy cystitídy sú zvyčajne podobné ako u netehotných žien, vo vyššom stupni tehotenstva však môžu byť menej charakteristické, napríklad len tlak v podbruší. Takže ak má budúca mamička podozrenie na toto ochorenie, nemala by s návštevou lekára otáľať. Inak riskuje rozšírenie infekcie do ľadvín. Rovnako ako riziko predčasného pôrodu.
Prevencia neškodí ani nebolí
Predovšetkým je potrebné dostatočne piť. Čím viac človek pije, tým častejšie močí a tým menej choroboplodných zárodkov zostáva v močovom mechúri. Príjem tekutín by nemal byť nižší ako jeden a pol litra denne. Pozor však na to, čo pijeme. Napríklad na niektoré biele vína obsahujúce dráždivé siričitany, tým by sme sa pri týchto ťažkostiach mali vyhnúť. Dôležité je tiež nezadržiavať moč, ale „odskočiť“ si, keď sa nám chce, ideálne každé štyri hodiny, a mechúr dokonale vyprázdniť. Odporúča sa tiež ísť sa vymočiť po pohlavnom styku, znižuje sa tým riziko infekcie. Nepriateľom je i zápcha, ktorá nahráva množeniu mikróbov. Pomôcť môže dostatok vlákniny v strave a prípadne probiotiká. Pri intímnej hygiene treba dbať na rozumnú mieru. Detské mydlo urobí v tomto prípade lepšiu službu ako špeciálne prostriedky intímnej hygieny, zásadité a s dezinfekčným efektom. Tie sa odporúčajú najviac raz denne. I vaginálna flóra má svoje ochranné účinky. Príjemné vylihovanie vo vírivke je tiež lepšie si odoprieť. Býva semeniskom mikróbov. Rovnako sa vyvarujme tesných džínsov a syntetickej spodnej bielizne.
Čítajte tiež:
Zázračné brusnice?
Brusnice sú vhodné nielen k sviečkovej. Niektoré štúdie ukázali, že brusnice znižujú až o 50 percent riziko recidívy cystitidy. Iné sú v tomto tvrdení opatrnejšie. A v čom sú tieto červené plody také zázračné? Obsahujú proantokyanidíny, látky, ktorým sa prisudzujú blahodarné účinky. Pre močové cesty je dôležitejší proantokyanidín A, ktorý zamedzuje baktérii Escherichia coli zachytiť sa na sliznici močových ciest. Baktérie sa následne ľahšie vyplavia. Brusnice majú navyše vysoký obsah organických kyselín, ktoré priaznivo ovplyvňujú kyslosť močových ciest a brzdia množenie baktérií. Pri konzumácii rôznych potravinových doplnkov s brusnicami alebo napríklad džúsov si však treba starostlivo prečítať, čo vlastne obsahujú. Dôležitý je práve obsah proanthokyanidínov (PAC). Minimálne množstvo odporúčané pri urologických infekciách je 36 mg, najlepšie vo dvoch dávkach, ráno a večer. Preventívna kúra pri recidivujúcej cystitíde by mala trvať minimálne tri mesiace, ale môže byť aj ročná.