babyweb.sk > Bábätko > Dojčenie a výživa > Desatoro o príkrmoch
Desatoro o príkrmoch
Nesoliť, neprisládzať či nenútiť dieťa do jedla. Na tieto a ďalšie zásady by ste mali myslieť pri prikrmovaní vašej ratolesti.
1. Nesoľte!
Malé dieťa ešte nemá dostatočne vyvinuté obličky. Preto je dôležité aspoň do jedného roku veku dieťa jedlá neprisáľať. Ak sa vám jedlo nezdá chutné, môžete použiť bylinky ako fenikel, rascu či petržlenovú vňať.
2. Neprisládzajte!
Dieťa si veľmi ľahko obľúbi sladkú chuť. Snažte sa preto dosládzaniu pokrmov vyhnúť. Mohlo by sa vám stať, že dieťa začne iné ako sladké príkrmy odmietať.
3. Varte v pare alebo v malom množstve vody.
Varenie v pare je najideálnejšie. Jedlo si zachová svoju prirodzenú chuť, farbu aj živiny. Ak nemáte špeciálny hrniec či vložku do hrnca, jedlo duste alebo varte v malom množstve vody.
4. Zavádzajte len jednu novú potravinu a testujte ju aspoň štyri dni.
Novú potravinu podajte dieťaťu ráno alebo v čase obeda. Môžete ju kombinovať s už vyskúšanými potravinami. Alergické reakcie sa obyčajne prejavujú už do pol hodiny, ale tak isto môže trvať kým sa prejavia aj 3-4 dni. S podávaním novej potraviny počkajte preto 4 dni, aby ste v prípade potreby ľahko zistili, ktorá potravina spôsobila problém.
5. Dieťa do jedenia nenúťte!
Deťom trvá, kým si zvyknú na novú chuť potraviny. Považujte za úspech, ak zjedia aspoň lyžičku. Nútenie detí do jedla môže mať za následok úplne opačný efekt. Nesnažte sa deťom robiť pri jedle divadielko. Nápady vám jedného dňa dôjdu a čo potom?
6. Varte vždy čerstvý príkrm.
Jedlo si zachová najviac živín, ak je pripravené z čerstvých surovín a podávané hneď po uvarení. Ak si chcete uvarené jedlo zmraziť, urobte tak čo najskôr po jeho vychladnutí.
7. Nemixujte stravu príliš dlho.
Snažte sa čo najskôr prejsť na nemixovanú stravu. Aj deti, ktoré nemajú zuby dokážu dobre žuť s ďasienkami. Ročné deti by už mali mať konzistenciu stravy podobnú tej s dospelými.
Čítajte tiež:
8. Začínajte zeleninovými príkrmami.
Vo všeobecnosti sa odporúča začať zeleninou. Ovocie je totiž sladšie, deťom viac chutí a mohli by začať zeleninu, ktorá je pre svoje nutričné hodnoty dôležitejšia, odmietať.
9. Ak dieťa príkrm odmieta, zjemnite ho materským alebo dojčenským mliekom.
A deti príkrmy odmietajú, je potrebné ich trošku oklamať. Ponúkanú potravinu zmiešajte s materským alebo dojčenským mliekom. Postupne množstvo mlieka znižujte.
10. Jedálniček prispôsobte individuálnym potrebám dieťaťa.
Všetky odporúčania týkajúce sa receptov delených podľa veku sú orientačné. Je dôležité zohľadniť individuálne potreby vášho dieťaťa.
Zavádzanie príkrmov je dobrým spôsobom, ako zaviesť do života dieťaťa denný režim.