Detské odrážadlá: začiatky na bicykli trochu inak

Všimli ste si niekedy malých detí, ako „bojujú“ na šliapacích bicykloch s prídavnými kolieskami? My rodičia im ich na zadné kolesá tvrdohlavo montujeme, pretože sme predsa tiež tak začínali…

Bez pedálov

V posledných rokoch ich vídame v parkoch, na detských ihriskách aj cyklotrasách čím ďalej tým častejšie – odrážadlá pripomínajúce bicykle, ktorým však na prvý pohľad niečo chýba. Prečo nemajú pedále? Pretože ich malé deti nepotrebujú a výučbu jazdy na bicykli im skôr komplikujú.

Deti často ťažký prevod bicykla neušliapú alebo šliapu dozadu. Naproti tomu odrážanie je im blízke: majú neustály kontakt nožičkami so zemou, kedykoľvek si nimi môžu pribrzdiť, a tak sa cítia oveľa istejšie.

Rodinné prechádzky sú výrazne dlhšie – malý cyklista na jednostopovom odrážadle prejde bez námahy niekoľko kilometrov, a to aj v teréne. Kopec, ktorý by na šliapacom bicykli nevyšliapal, na takom „osekanom“ bicykli jednoducho vybehne.

Bez barličiek

Detské odrážadlá sú skutočnou revolúciou vo výučbe jazdy na bicykli – už dvojročné deti sa na nich naučia držať rovnováhu. Úplne samé, intuitívne. Už za nimi nemusíte behať, pridržiavať ich za sedlo a kričať na ne.

Deti sa odrážajú, dobre sa bavia a ani si nevšimnú, že jazdia s oboma nožičkami vo vzduchu a držia balanc. A okolo štvrtého, piateho roka – keď sú už vyššie a silnejšie – prejdú rovno na šestnástkový či dvadsiatkový šliapací bicykel bez prídavných koliesok.

Bez záťaže

Pri výbere prvého bicykla si málokto uvedomí, že šliapací bicykel býva až trikrát ťažší, než bicykel bez pedálov. Hmotnosť vozidla je ale pre malé dieťa aj jeho rodičov veľmi dôležitá.

Dvojročné či trojročné dieťa šliapací bicykel často ani nezdvihne a nadšenie z nového a nijak lacného stroja skoro vyprchá. Stačí sa však zamyslieť nad pomerom hmotnosti dieťaťa a hmotnosti šliapacieho bicykla. Ako by sa vám páčilo jazdiť na bicykli, ktorý váži toľko, ako vy sami?

So zadnou brzdou

Čo delí bicykle bez pedálov na bezpečné a nebezpečné, je v prvom rade to, či sú vybavené dobre ovládateľnou ručnou brzdou zadného kolesa či nie. Dvojročný drobec ju nepoužíva a obvykle ani nepotrebuje. Avšak trojročné, štvorročné či päťročné dieťa sa bez spoľahlivého brzdného systému rozhodne nezaobíde. V rýchlosti, ktorej je v tomto veku schopné dosiahnuť, už nemôže bezpečne zastaviť len nôžkami. Obstarať dieťaťu odrážadlo bez brzdy, prípadne s brzdou na prednom kolese je preto veľmi krátkozraké.

Hurá do sediel

Detské odrážadlo by nemalo mať bežné cyklistické sedlo – dieťa sa tu neopiera o pedále, takže by z neho pri jazde z kopca schádzalo. Vhodnejšie je sedadlo tvarom pripomínajúce sedlo jazdecké. Pri výbere konkrétnej značky porovnajte najnižšiu možnú polohu sedadla, aby ste sa potom na ten veľký darček nechodili dlho dívať len do garáže. Keď si na neho sadne dvojročné dieťa, musí mať celé chodidlá na zemi, nie len špičky.

Správny bicykel bez pedálov s vaším potomkom tiež plynule rastie – jedna či dve predvŕtané dierky na sedlovke nie sú ideálne, takto dopredu dané polohy totiž nemusia odpovedať aktuálnej výške vášho potomka. Ak máte viac detí vo veku od 2 do 5 rokov, oceníte aj ľahko meniteľnú výšku sedla – náradie so sebou na prechádzky nosí len málokto.

Bez škrabancov

Zmierte sa s tým, že so svojím prvým bicyklom dieťa nebude jednať v rukavičkách. Pohodí ho, kde sa mu zapáči, do čohokoľvek narazí, často mu spadne. Zamerajte sa preto na materiál, z ktorého je vyrobený rám bicykla. Prejdite cez neho rukou a zbystrite, keď narazíte na nejakú ostrú hranu, vystupujúcu skrutku, voľný drôt či nechránené rukoväte. O to všetko by sa vaše dieťa mohlo ľahko poraniť.

Niektorí výrobcovia idú ešte ďalej – konštruujú odrážadlá tak, že sa ich riadidlá nemôžu pretočiť, pádov je tak omnoho menej a jazda plynulejšia.

Foto: archiv First Bike

Ako zvládnuť výlet a pobyt s deťmi v pohode? Čítajte na Babywebe:

Ako zvládnuť alergický šok
Čo pribaliť na výlet s bábätkom
Plánujte si výlety a dovolenky
Ako ošetriť drobné poranenia

Viac o téme: detidieťarodičia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist