Diastáza priamych brušných svalov

Brušné svaly a elasticita brušnej steny sa za normálnych okolností vráti do pôvodného stavu do 6-8 týždňov po pôrode. Vystúpené a ovisnuté brucho však naznačuje, že niečo nie je v poriadku.

Pre mnohé matky, ktoré mali pred pôrodom ploché bruško, je vyčnievajúce brucho po pôrode, pochopiteľne, nepríjemné. A to ako z estetického, tak aj zo spoločenského hľadiska (otázky známych i neznámych, či nie je opäť tehotná, nepríjemné pocity pri milovaní s partnerom a nepríjemné pocity z vlastnej postavy jej na psychickej pohode rozhodne nepridajú).

Nie je to milá skúsenosť, pretože žena si problém nespôsobila sama a navyše nie je vôbec ľahké sa ho zbaviť. Je to beh na dlhú trať.

Čo je to diastáza?

Ide o rozstup priamych brušných svalov (diastasis recti). Predná stena brucha tvorí svaly rectus abdominis, ktoré sú spojené tkanivom alebo väzivom linea alba. V dôsledku vnútorného tlaku v priebehu tehotenstva sa ľavá a pravá strana svalu oddelia, uvoľnené väzivo linea alba ich nedokáže udržať a medzi oboma polovicami sa tak vytvorí medzera, ktorá sa zvyčajne ťahá od hrudnej kosti až k pupku.

Oslabené a málo elastické väzivo nedokáže udržať vnútorné orgány a tie sa pre vzniknutú medzerou vydúvajú (to spôsobuje ovisnuté brucho alebo vydúvajúci sa hrebeň v oblasti pupka, dobre viditeľné je to v prípade, keď si ľahnete na chrbát a dvihnete nohy niekoľko cm od zeme).

Čo je príčinou diastázy?

  • V tehotenstve príliš veľký vnútorný tlak – keď je plod priveľký, pri viacdetnom tehotenstve, pri veľkom množstve plodovej vody (polyhydramion), pri druhom a ďalšom tehotenstve (ak menšia diastáza po prvom nebola riešená).
  • Po pôrode nesprávne namáhanie brušných svalov (nesprávne druhy cvikov a športov). Všetky cviky, pri ktorých sa namáhajú priame brušné svaly, napríklad sklápačky, ale aj niektoré druhy cvikov jogy, pilatesu, tenis či golf. Preto po pôrode radšej necvičte jogu či pilates bez dohľadu trénera. Pri tomto cvičení sa priame brušné svaly iba zväčšujú, ale nepribližujú sa k sebe.
  • Nesprávne dvíhanie príliš ťažkých bremien (to, bohužiaľ, platí aj pre vaše väčšie ratolesti).
  • Diastázou tiež často trpia novorodenci, netreba sa však znepokojovať, u nich sa berie diastáza ako normálna, medzera medzi oboma svalmi sa uzavrie sama od seba v priebehu rastu.
  • Veľmi zriedka trpia diastázou i muži (príčinou je dvíhanie ťažkých predmetov a nevhodné športové zaťaženie).

Hrozia pri diastáze nejaké komplikácie?

  • Po pôrode pruh celého brucha (hernia).
  • Pruh v oblasti pupočníka.
  • Komplikácie sa môžu vyskytnúť i v priebehu pôrodu, predovšetkým pri cisárskom reze alebo si ťažkosti môžete privodiť sama pri nesprávnom cvičení s už existujúcou diastázou.

Ako sa meria diastáza?

Rozstup priamych brušných svalov sa meria počtom prstov. Ľahnite si na chrbát, pokrčte nohy, povoľte brucho (nesťahujte) a pomaly dvihnite hlavu. Pri dvíhaní hlavy sa brušné svaly začnú sťahovať a v tejto chvíli sa snažte medzi svalmi nahmatať otvor vsunutím určitého počtu prstov. Skúste to viackrát po sebe, prípadne to vyskúšajte aj na partnerovi alebo kamarátke, ktorá ešte nebola tehotná, aby ste videli a cítili ten rozdiel. Rozstup svalov na 2-3 prsty sa po pôrode považuje za normálny, ak je to viac, treba to riešiť.

Ukážka merania diastázy

 

Liečba diastázy

Dobrá správa je, že diastázy sa môžete zbaviť kedykoľvek, trebárs aj 20 rokov po pôrode. Miernu popôrodnú diastázu väčšinou ani netreba riešiť, pretože vymizne sama od seba (ak nedôjde k jej zväčšeniu napríklad v dôsledku zvýšenej námahy alebo ďalšieho tehotenstva). Pri rozstupe brušných svalov na viac ako 2 prsty a zväčšenom bruchu máte na výber z dvoch možností. Buď začnete s cvičením, ktoré pomôže rozstup svalov zmenšiť, alebo môžete podstúpiť priame zošitie svalov (abdominoplastiku). Skôr ako sa však rozhodnete pre niektorú z dvoch metód, všetko si dokonale preštudujte a premyslite. Obe metódy majú totiž svoje výhody i nevýhody.

Abdominoplastika je metóda dozaista rýchlejšia a účinnejšia, ak však plánujete ďalšie tehotenstvo, neodporúča sa. Počítať tiež musíte, pochopiteľne, s bolesťou a tiež vás to bude niečo stáť – túto operáciu poisťovňa nehradí. Ďalšou nevýhodou je jazva, ktorá po zákroku zostane (i navzdory snahe lekárov môže byť celkom viditeľná). Pri tejto operácii sa zredukuje medzera medzi priamymi brušnými svalmi, odstráni sa prebytočná koža a premiestni sa pupok.

Cvičenie síce nie je také rýchle a vyžaduje dosť pevnú vôľu, čo množstvo matiek vidí ako veľkú nevýhodu, ale k vášmu telu je cvičenie rozhodne šetrnejšie. A ak počítate s ďalším potomkom, je jednoznačne lepšou voľbou. A veľké plus – nič vás to nestojí.

Čítajte tiež:

Vyskúšať môžete tieto tri účinné cviky:

1. Sadnite si na stoličku s rovným operadlom a spodnú časť chrbta k operadlu pritlačte. Položte si jednu ruku pod pupok a druhú nad pupok. Nadýchnite sa a pri výdychu stiahnite brucho k chrbtici. Tento cvik robte niekoľkokrát denne, za jeden deň je potrebné urobiť 10 sérií po 100 opakovaniach (3 série ráno, 3 popoludní a 4 večer). Cvik môžete robiť aj v tureckom sede na podlahe s chrbtom pritlačeným k stene.

2. Zaujmite rovnakú pozíciu ako pri prvom cviku. S nádychom vystrčte čo najviac brucho (pokojne pri tomto pohybe počítajte od 1 do 5 – 5 znamená maximálne vypuklé bruško) a s výdychom ho stiahnite späť k chrbtici, ale iba na číslo 2. Vydržte 30 sekúnd a potom brucho stiahnite ešte o kúsok viac, na číslo 1. Toto opakujte 5-krát po sebe a každý deň urobte 5 sérií.

3. Opäť rovnaká pozícia, ruky položte na pupok a pod neho. Bruško s výdychom vystrčte na úroveň 4 a potom stiahnite na úroveň 2. Pracujte iba s brušnými svalmi, nenakláňajte sa dopredu. Zapojené musia byť horné i spodné svaly. Každý deň urobte 5 sérií po 100 opakovaniach. Po týždni cvičenia skúste vystrkovať a sťahovať bruško na úroveň 2 a 1.

Na ďalšie cviky sa môžete pozrieť vo videu:

Čo je dobré ešte vedieť?

Vhodný je i sťahujúci pás, s ktorým môžete prípadne i cvičiť alebo pomáha brucho si zabandážovať. Zabránite tým dvíhaniu a rozširovaniu diastázy v priebehu namáhavých každodenných činností. Je však dôležité vedieť, že iba pás bez pravidelného cvičenia vás pokročilej diastázy nezbaví.

Pri každom cvičení buďte veľmi opatrná, aby ste si naopak ešte nepriťažili. Nie je potrebné dodržať všetky dostupné cviky, vyberte si len niekoľko, ktoré vám budú sympatické a príjemné.

Posilňujte a spevňujte aj panvové dno (Kegelove cviky).

Snažte sa upraviť stravu, vynechajte sladkosti a snažte sa vrátiť na svoju pôvodnú hmotnosť pred otehotnením.

Takisto správne vstávajte z postele. Z polohy na chrbte sa najskôr prevaľte na bok, dvihnite sa na lakte, spusťte nohy z postele a až potom sa rukami zdvihnite do sedu. Nebudete tak zbytočne napínať brušné svaly.

Dávajte pozor aj na to, že správne dvíhate bremená. Neohýbajte sa do predklonu s rovnými nohami, ale pokľaknite alebo choďte do drepu a bremeno pomaly dvihnite.


Video: youtube.com

20.4.2016 1:30| autor: Petra Frajová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist