babyweb.sk > Bábätko > Dojčenie a výživa > Dojčenie bez bolesti? Ide to
Dojčenie bez bolesti? Ide to
Dojčenie má byť pre matku za každých okolností príjemné a rozhodne nebolestivé. Nemali by vás bolieť bradavky ani prsia. Nikdy by ste nemali iba zatnúť zuby a aj s bolesťou dojčiť a hovoriť si, že najdôležitejšie je, že vaše bábätko pije. Bolestivému dojčeniu je potrebné predchádzať a už pri minimálnom nepohodlí je namieste tento problém riešiť.
Prečo dojčenie niekedy bolí?
Príčin môže byť niekoľko, tou najčastejšou však býva nesprávne prisatie bábätka k prsníku, teda nesprávna technika dojčenia (na druhej strane nie je pravda, že bradavky bolia preto, že svoje bábätko dojčíte dlho, vždy je to o správnom priložení).
Zásadná prevencia je nájdenie vhodnej polohy na dojčenie a zvládnutie techniky dojčenia. Je preto dobré si potrebné informácie o dojčení zistiť ešte pred pôrodom (poradí vám napríklad laktačná poradkyňa na predpôrodnom kurze).
V zásade však platia tieto pravidlá:
- Či už chcete dojčiť v sede alebo v ľahu, vždy sa uvelebte tak, aby ste bez problémov vydržali dojčiť dlhší čas, aby ste sa po celý čas dojčenia cítila príjemne a pohodlne (praktickými pomocníkmi pri dojčení sú dojčiace vankúše).
- Bábätko si k sebe priviňte – bruškom sa musí dotýkať vášho tela, uško, ramienko i bedro musí mať bábätko v jednej rovine, hlavičku mu nevytáčajte.
- Prsník zospodu podoberte štyrmi prstami, palec je hore na prsníku (prsník vôbec nestláčajte, dvorca ani bradavky sa nedotýkajte).
- Bradavkou sa dotknite ústočiek bábätka (môžete okolo jeho ústočiek aj krúžiť), vyvoláte tým u bábätka hľadací reflex. Až ústa otvorí, prsník mu ponúknite.
- Pri správnom prisatí by malo bábätko držať celú bradavku a časť dvorca (predovšetkým jeho spodnú časť). Po niekoľkých krátkych stimulačných pohyboch začne bábätko intenzívne sať (pravidelne prehĺtať – u niektorých bábätiek to i počuť), neodťahuje sa, nemliaska a je pokojné.
Dôvodom, prečo sa bábätko zle prisáva a dojčenie bolí, môže byť aj krátka či prirastená uzdička pod jazykom bábätka.
Ďalšie príčiny bolesti bradaviek:
- kandidóza (kvasinková infekcia) – bradavky sú červené, svrbia, pália, olupujú sa, alebo sú naopak hladké s bielymi fliačikmi, lesknú sa
- kožné problémy, napríklad ekzém
- vazospasmus alebo syndróm bielej bradavky – kŕčovité zúženie cievy v prsníku sprevádza pálčivá bolesť (po dojčení bradavka zbelie, pôvodné sfarbenie získa po chvíli späť)
- mechanické poškodenie – napríklad po použití klobúčikov na dojčenie, odsávačky mlieka či formovačov bradaviek nebo uhryznutím dieťaťa
- retencia mlieka čiže upchaté mliekovody – prsník je opuchnutý, tvrdý, červený a bolestivý, môže sa objaviťvyrážka na bradavke
- tehotenstvo – klesá tvorba mlieka, citlivosť bradaviek je zvýšená a dojčenie tak môže byť pre ženu nepríjemné
Bolestivosť bradaviek ovplyvňuje aj používanie dojčiaceho klobúčika. Klobúčikom totiž skutočnú príčinu bolesti nevyriešite a navyše hrozí znížená tvorba materského mlieka, pretože bábätko sa s klobúčikom horšie prisáva. Tiež sa budete k dojčeniu ťažko vracať.
Bolesť bradaviek si môžete privodiť i používaním cumlíka a fľaše, dokrmovaním bábätka striekačkou, používaním zavinovačky pri dojčení – je problematické nájsť správnu polohu a dosiahnuť správne prisatie bábätka (niekedy je na škodu tiež oblečenie, ktoré bábätku prekáža pod bradičkou) a tiež používanie vložiek do podprsenky – prilepí sa na bradavky, pri odstránení môže dôjsť k poraneniu (pozor tiež na príliš tesné oblečenie). Niekedy je príčinou plač bábätka v priebehu prisávania – preto je potrebné reagovať včas na jeho záujem o dojčenie.
Čítajte tiež:
- Zotavenie po pôrode cisárskym rezom
- Ako sa zbaviť nepríjemného zápalu prsníka? Poradíme vám!
- Najčastejšie problémy pri dojčení
Čo robiť, keď už bradavky bolia
Prerušenie dojčenia do obdobia, kým boľavé bradavky vyliečite, rozhodne riešením nie je. Okrem zníženia tvorby mlieka hrozí, že bábätko bude mať po odstavení problém s prisávaním a výsledkom budú opäť boľavé bradavky. Namiesto dočasného odstavenia bábätka musíte odhaliť pôvodnú príčinu bolesti – pomôže vám laktačná poradkyňa alebo váš ošetrujúci lekár.
Boľavé bradavky nechávajte čo najviac na vzduchu (výnimkou je vazospazmus). Vyvarujte sa tesného oblečenia a vložiek do podprsenky, ktoré sa na bradavky prilepí a celý stav ešte zhorší. Bradavky tiež môžete po každom dojčení krátko nahrievať (sušičom, ktorý nastavíte na najvyššiu teplotu). Vyhnite sa častému umývaniu bradaviek a následnému utieraniu (treniu) – raz denne postačí. Uľaviť vám môže i masáž prsníkov, ktorá pred dojčením i po ňom zmierni vnímanie bolesti. Teplý obklad a masáž pred dojčením tiež uvoľnia mlieko a bábätko nebude musieť tak usilovne sať.
Účinné sú i bežne dostupné krémy a masti na boľavé bradavky a tiež homeopatiká.
V prípade, že máte bolestivé prsníky s prasklinami na bradavkách (tzv. ragády), podávajte 5 granúl liekov PHYTOLACCA DECANDRA 9 C 3x denne až do úplnej úľavy.
Ak sú vaše prsné bradavky prasknuté a veľmi bolestivé na dotyk a ľahko krvácajú, zahojí sa podaním 5 granúl homeopatického lieku NITRICUM ACIDUM 9 C v dávkovaní 3-krát denne. Boľavé bradavky je vhodné medzi dojčením premasťovať hojivou masťou, prípadne potierať materským mliekom.
Ak praskliny vašich prsných bradaviek obsahujú medovožltý sekrét, ktorý zasychá do chrást, po ich strhnutí ranka krváca, užívajte 5 granúl homeopatického lieku GRAPHITES 15 C v dávkovaní 5 granúl 2-krát denne.
Na problémy s mykózou, teda v prípade, keď má matka na prsných bradavkách povlaky pripomínajúce zrazené mlieko, pod ktorými je červená rozdráždená koža a bábätko má v ústach afty potiahnuté bielym povlakom, má veľa slín a zle saje, vyskúšajte homeopatický liek BORAX 5 C v dávkovaní 5 granúl 3-krát denne. Bábätku môžete podať rovnaký liek. Rozpusťte 10 granúl v 100 ml dojčenskej vody a podávajte bábätku čajovou lyžičkou 3-krát denne (alebo 3-krát denne 10 kvapiek pomocou kvapkadla priamo do úst bábätka, najlepšie potom v priebehu prebaľovania pred dojčením). Liek podávajte do vymiznutia ťažkostí. Ak ťažkosti do týždňa neustúpia, navštívte lekára!
Odborný garant textu www.svethomeopatie.cz