babyweb.sk > Pôrod > Cisársky rez > Zotavenie po pôrode cisárskym rezom
Zotavenie po pôrode cisárskym rezom
Ak vás čaká cisársky rez, určite máte obavy a plnú hlavu otázok. A je to pochopiteľné. Aké to teda bude po…? Odpovede na najčastejšie otázky nájdete v článku.
Ako na tom budem psychicky?
Ako sa budete cítiť, závisí od toho, čo sa stalo pred pôrodom a počas samotného pôrodu vášho dieťatka. Záleží aj na tom, aké sú vaše očakávania. Môžete byť rada, že pôrod sa už skončil a vy ste vďačná, že vy a vaše dieťatko ste v poriadku, môžete sa cítiť spokojne, pretože šlo všetko podľa plánu. Alebo môžete byť naštvaná a sklamaná, že ste neporodili svoje dieťa vaginálne, ako ste dúfali. Ak sa priebeh pôrodu skomplikoval a musel byť vykonaný cisársky rez, môžete sa cítiť hlboko rozrušená tým, čím ste si prešla.
To, čo môže pomôcť vášmu emocionálnemu uzdraveniu, je znalosť dôvodu, prečo sa pristúpilo na možnosť cisárskeho rezu. Po tom, ako sa vaše dieťa narodí, by ste mali mať možnosť hovoriť o tom, čo sa stalo. So svojou pôrodnou asistentkou alebo s pôrodníkom. S nimi sa tiež môžete porozprávať o tom, aký vplyv môže mať cisársky rez na budúce tehotenstvo.
Ako na tom budem z fyzickej stránky?
Cisársky rez je veľká operácia a pochopiteľne pocítite bolesť. Môžete mať pocit, že vôbec nič nezvládnete a dokonca i malé pohyby, ako je napríklad posun po posteli, vám bude robiť veľké ťažkosti. Bude vás bolieť zakašľanie, smiech. Veľmi pomáha si ranu na bruchu pridržať rukami alebo si na brucho pritlačiť vankúš. A čo ďalšie vám pomôže zmierniť ťažkosti?
- V prvom rade jedlo a pitie. Jedzte a pite kedykoľvek, keď pocítite hlad alebo smäd. Pite veľa a jedzte potraviny bohaté na vlákninu, pomôžu vám predísť zápche. Nadúvania vás zbaví mäta. Dajte si zopár lístkov do vody alebo si spravte mätový čaj. Pomôcť môže i žuvačka, ktorá rozhýbe vaše črevá.
- Noste voľné oblečenie a bavlnenú spodnú bielizeň, nohavičky, ktoré majú väčšiu veľkosť alebo si pokojne oblečte boxerky svojho partnera. Ďalšia možnosť sú špeciálne elastické fixačné nohavičky.
- Keď vám dajú dole obväzy, dávajte si veľký pozor na jazvu, aby ste nedostali infekciu. Ak bude rana bolestivá, červenkastá alebo bude mokvať, okamžite upozornite zdravotnú sestru. Rovnako v prípade, keď budete mať pocit, že vaša jazva „praská“.
- Jazvu denne pravidelne sprchujte alebo omývajte vodou a osušte čistým uterákom. Ranu však nedrhnite, len na ňu uterák jemne pritlačte.
Budete tiež potrebovať menštruačné vložky, pretože krvácanie z maternice je rovnaké ako po vaginálnom pôrode. Ak by bol cisársky rez vykonaný akútne až počas pôrodu, keď sa lekár snažil pomôcť vášmu dieťatku na svet prirodzenou cestou, budete pravdepodobne cítiť bolesť i v oblasti hrádze, predovšetkým v prípade, keď ste podstúpili epiziotómiu (nástrih hrádze).
Čo úľava od bolesti, bude k dispozícii?
V prípade regionálnej (miestnej) anestézie, ako je spinálna nebo epidurálna, byste nemala bolesť cítiť ešte po operácii a potom je zavedeným epidurálnym katétrom tlmená bolesť i na pooperačnej izbe. Katéter sa spravidla odstraňuje druhý deň po operácii.
Pri celkovej anestézii je zabezpečená úľava od bolesti po celý čas, čo budete spať. Dávky proti bolesti tiež môžete po prebudení ovládať sama, takzvanou „pacientom riadenou analgéziou“ (PCA), ktorá sa často používa hneď po pôrode cisárskym rezom. Liek proti bolesti sa k vám dostáva priamo do žily, dávkovanie ovládate stisnutím tlačidla. Vďaka podaným anestetikám sa budete lepšie pohybovať, budete môcť lepšie nosiť a kŕmiť svoje dieťatko, preto túto pomoc neodmietajte. Čakaním, až bolesť sama odznie, nepomôžete sebe ani svojmu dieťaťu.
Kedy budem môcť vstať z postele?
Spočiatku budete mať pravdepodobne pocit, že už nikdy nebudete chodiť. Takže vás asi prekvapí odporučenie pôrodnej asistentky, aby ste vstali a hýbali sa. Aj keď je to posledná vec, ktorú máte chuť urobiť, stojí to za námahu. Skúste sa po pôrode postaviť ihneď, ako to bude len trochu možné, rozhodne však do 24 hodín. Čím skôr začnete chodiť, tým lepšie pre vaše telo. Byť mobilná tiež znamená to, že vám môže byť odstránená cievka, ktorá sa zvyčajne necháva počas najmenej 12 hodín po poslednej epidurálnej anestézii. Uvidíte, že každý ďalší pohyb pre vás bude ľahší a ľahší. Pri ležaní v posteli tiež precvičujte nohy, členky, zlepšíte si tak krvný obeh a zabránite krvným zrazeninám. To by mohla byť komplikácia.
Budem môcť dojčiť?
Áno, aj po cisárskom reze budete môcť dojčiť svoje dieťatko rovnako úspešne ako po vaginálnom pôrode. Veľkou podporou dojčenia je bonding, čiže kontakt kože na kožu s vaším bábätkom bezprostredne po pôrode. V prvých dňoch po pôrode však môže byť dojčenie pre bolestivosť jazvy náročnejšie. Nebojte sa požiadať o pomoc, kedykoľvek budete potrebovať, a ďalej sa snažte nájsť pozície, ktoré vám budú vyhovovať. Pohodlnú pozíciu vám môže pomôcť zaujať i zdravotná sestra a až potom vám odovzdať bábätko na dojčenie. Oveľa lepšie sa vám tiež bude dojčiť ležiac na boku ako v sede. Cisársky rez na produkciu mlieka nemá vplyv a väčšina liekov proti bolesti je bezpečná i počas dojčenia. Ak užívate ďalšie lieky, mali by ste sa poradiť so svojou pôrodnou asistentkou, či je to bezpečné, prípadne zvoliť alternatívu liekov.
Čítajte tiež:
- Vaginálny pôrod po predchádzajúcom cisárskom reze: výhody a riziká
- Nezlyhala som pri pôrode, dôležitý krok pre mamičku
- Oxytocín – hormón, ktorý riadi obchod, emócie i pôrod
Ako bude vyzerať jazva?
Jazva bude v podbruší prvé dni hrubá a červená. Postupne však bude čoraz bledšia a slabšia. Počas hojenia je jazva citlivá a svrbí, predovšetkým, keď začína dorastať ochlpenie. Môžete mať tiež pocit znecitlivenia okolo jazvy, ktoré zvyčajne za niekoľko mesiacov po operácii ustúpi, niekedy však môže trvať aj dlhšie. Ak vás jazva začne bolieť, je opäť červená a zapálená, je možné, že sa rozvinula infekcia. Tu je namieste okamžitá návšteva lekára. Jazvu je vhodné po zhojení masírovať, napríklad bravčovou masťou alebo nechtíkovým krémom. Pár rokov po operácii bude jazva pravdepodobne vyblednutá a zostane vám iba slabá linka. Tá bude mať možno trochu inú farbu ako váš normálny tón pleti, ale tiež môže byť nakoniec takmer neviditeľná.
Kedy môžem ísť domov a ako sa budem cítiť?
Ak bude všetko v poriadku, môžete ísť domov po piatich dňoch po operácii. Doma by ste potom nemali dvíhať nič ťažšie, ako je vaše dieťatko. Bohužiaľ, zákaz dvíhania platí i pre vaše staršie dieťa, ktoré už pochopiteľne niečo váži. Namáhavý pre vás bude pohyb smerom nahor – vstávanie a pohyb, pri ktorom budete nešetrne tlačiť na jazvu. Tabu by mali byť všetky ťažké práce v domácnosti i okolo domu. Rozhodne sa nehanbite požiadať o pomoc. Niektoré pohyby pre vás budú bolestivé až do šiestich mesiacov po operácii.
Ak sa ani v ďalších dňoch po operácii nebudete cítiť dobre, opäť to môže byť známkou infekcie. A to i v prípade, že ste mali antibiotiká v priebehu operácie. Ak sa infekcia potvrdí, bude zrejme nevyhnutná hospitalizácie. Môže totiž ísť o infekciu v jazve (rana je červená, bolestivá, mokvá), infekcia sa tiež môže objaviť v maternici (s veľkým či nepravidelným krvácaním, prípadne so zapáchajúcim výtokom). Príčinou ťažkostí môže byť takisto infekcia močových ciest, sprevádzaná bolesťou a pálením pri močení. Lekára by ste mali navštíviť i v prípade, keď sa u vás objaví horúčka.
Pre lepši priebeh operácie a následnej rekonvalescencie môžete vyskúšať nasledujúce homeopatické tipy:
- prevencia krvných strát – Arnica Montana C – pôsobí na steny ciev a zvyšuje ich elasticitu. Užívanie – pred plánovanou operáciou 14 dní 5 granúl 2x denne
- lepšie psychické pohodlie, zvládnutie strachu – Gelsemium sempervirens 15 C. Užívanie – 14 dní pred operáciou 1x denne, v prípade potreby možno i 2x denne
- posilnenie imunity – Oscillococcinum. Užívanie – 1 tuba za týždeň
Z uvedených homeopatík si pripravte kokteil – do malej fľaše s neperlivou vodou dajte dávku homeopatík na celý deň vrátane Oscillococcinum 1x za týždeň a po pretrepaní popíjajte v priebehu dňa.
Ak prípravu nestihnete v plnom rozsahu, zbytočne sa tým netrápte, svoj veľmi pozitívny význam má i podávanie homeopatík po operácii. Samozrejme, platí, že čím rýchlejšie po operácii s užívaním začnete, tým rýchlejšie sa efekt dostaví. Na prípravu kokteilu je dobré použiť plastovú fľašu do vody – najlepšie s násadkou, ktorá bráni rozliatiu. Opäť je dobré vyrobiť si kokteil už pred operáciou a ponechať si ho v malej plastovej fľaštičke na nočnom stolíku. V okamihu, keď vám ošetrujúci personál povolí prijímať tekutiny – väčšinou čaj, môžete pomaly začať popíjať i homeopatický kokteil (vždy ho predtým pretrepte).
Na prípravu kokteilu použite:
- Arnicamontana 15 C – 3x denne 5 granúl
- Staphysagria 9 C – 3x denne 5 granúl – hojí výborne všetky rezné rany, robí tenké jazvy, okrem toho pomáha zhojiť podráždený epitel močovej trubice po zacievkovaní
- China 9 C – 3x denne 5 granúl – napomáha nahradiť straty tekutín (krv, plodová voda)
Odborný garant textu www.svethomeopatie.cz