babyweb.sk > Po pôrode > Šestonedelie > Nezlyhala som pri pôrode, dôležitý krok pre mamičku
Nezlyhala som pri pôrode, dôležitý krok pre mamičku
„Pocit, že žena pôrod zvládla, že mohla ovplyvniť jeho priebeh a že urobila všetko, čo sa dalo, je veľmi dôležitý. Žena vie, že neklamala. To sa potom odrazí i v lepšej starostlivosti o bábätko,“ upozorňuje dula Klára Borůvková, ktorá sprevádza ženy k pôrodu už niekoľko rokov.
„Väčšina žien ide k pôrodu s určitou predstavou, ako bude prebiehať. Pripravujú sa, čítajú knihy, píšu si pôrodné plány. Nikdy však nie je stopercentne isté, že to tak skutočne bude. O tom sa rozprávame s predstihom. Rodička musí byť pripravená, že pôrod nemusí postupovať tak, ako by mal alebo ako by si priala. Potom nie je sklamaná a netrápi ju pocit zlyhania,“ dodáva dula.
„Pamätám sa na jednu mamičku, chcela rodiť prirodzene, dlho a nesmierne zodpovedne sa na pôrod pripravovala, cvičila jogu, chodila na brušné tance.“
Zavreli mi pôrodnicu
Prvý zádrh nastal, keď prenášala, nedarilo sa vyvolať začiatok pôrodu a vybranú pôrodnicu zavreli pre maľovanie. V tej chvíli konečne začala rodiť a žena musela ísť s dulou do klasickej pôrodnice.
„Ďalší problém nastal pri samotnom pôrode, ktorý sa zastavil a bábätko nepostupovalo pôrodnými cestami. Komplikácie pokračovali a mamička musela nakoniec porodiť cisárskym rezom. Prežila teda presný opak toho, na čo sa pripravovala, čo si priala. Napriek tomu vnímala pôrod pozitívne. Vedela, že sama urobila maximum, všetko, čo mohla urobiť, a potom už ďalší postup záležal na lekároch, ktorí jej museli pomôcť. Dodnes na pôrod spomína bez štipky pochybnosti, smútku alebo sklamania ako na skúsenosť, ktorá ju veľmi obohatila.“
Viete ako urýchliť hojenie ráno po operácií a po pôrode? Viac…
Dieťa mi „bolo porodené“
Vždy záleží na prístupe personálu i samotnej rodičky. „Áno, niekedy žena nechce nastrihnúť hrádzu. Môže však nastať situácia, že je to potrebné. Keď to s ňou lekár preberie, vysvetlí jej situáciu, zvyčajne sama povie áno. Podieľa sa na rozhodnutiach a to je veľmi dôležité. Nemá potom pocit zrady alebo ujmy na zdraví,“ vysvetľuje dula.
„Zatiaľ čo žena, ktorá má pocit, že bolo rozhodnuté za ňu, že vôbec nič neovplyvnila, môže byť sklamaná. Môže mať pocit, že jej dieťa bolo „porodené“, že to sama nedokázala. Často si neverí ani neskôr pri starostlivosti o bábätko. Od týchto rodičiek často počúvam: ešteže mi lekári pomohli, bez nich by som to nezvládla, zachránili mi život.“
Spokojné matky
Ženy, ktoré sú samy spokojné s pôrodom, lepšie zvládajú šestonedelie, dojčenie, celkový kolotoč okolo starostlivosti o novorodenca. Bývajú aktívnejšie a sebavedomejšie pri komunikácii s pediatrom. Žijú s pocitom, že dokázali dieťa porodiť, preto cítia zodpovednosť za jeho život a chcú sa na ňom aktívne podieľať.
Čítajte tiež:
Mamičky, ktoré pri pôrode nezažili pocit „dokázala som to“, si potom často neveria ani pri dojčení (Keď som nedokázala sama porodiť, ako zvládnem svoje dieťa uživiť? Budem mať dostatok mlieka?) a kolotoč sa roztáča. Bábätko neistotu cíti, môže byť nepokojnejšie alebo uplakanejšie…
Dobre prežitý pôrod pomáha mamičkám zvládnuť ich novú životnú úlohu, pozitívne ovplyvňuje ich vzájomný vzťah s bábätkom i celú atmosféru novovzniknutej rodiny. Neznamená to, že ženy, ktoré pôrod takto neprežili, svoju novú úlohu nezvládnu. Situácia však býva pre ne často oveľa náročnejšia.