babyweb.sk > Pôrod > Prirodzený pôrod > Oxytocín – hormón, ktorý riadi obchod, emócie i pôrod
Oxytocín – hormón, ktorý riadi obchod, emócie i pôrod
Hormón oxytocín sa tvorí v hypotalame a následne sa uvoľňuje do krvi. Vžil sa preň výraz hormón lásky, keď sa však pozrieme podrobnejšie na to, akým spôsobom ovplyvňuje život každého z nás – nielen pôrod a materstvo, ale medziľudské vzťahy vôbec, môžeme mu prisúdiť i ďalšie prívlastky – vernosti, dôvery…
Štruktúru oxytocínu opísal už v roku 1953 americký biochemik Vincent du Vigneaudn. Niekoľko rokov po tom pripravil jeho syntetickú formu, za čo mu udelili Nobelovu cenu. Syntetický oxytocín sa často využíva v pôrodníctve, a to hlavne v prípadoch, keď treba urýchliť pôrod alebo pri zvýšenom krvácaní. Používajú ho však aj obchodní cestujúci, aby zvýšili dôveru zákazníkov. Ako je to možné?
Oxytocín stojí za dôverou
Nielen v partnerstve, ale aj v medziľudských vzťahoch vôbec hrá vzájomná dôvera kľúčovú rolu. Bez nej sa nedá nadviazať žiadny vzťah, nemožno uzavierať obchody či viesť rokovania. V roku 2005 prebehol výskum, ktorý skúmal súvislosť medzi oxytocínom a dôverou.
Skupina študentov mala investovať prostredníctvom bankárov určité množstvo peňazí. Bankár mohol peniaze zúročiť, alebo, naopak, prerobiť. Polovici účastníkov – investorov vstrekli do nosa roztok s oxytocínom, ostatným vodu. Ukázalo sa, že investori, ktorí užili oxytocín a počas hry prišli o svoje peniaze, boli ochotnejší bankárovi znovu zveriť ďalšiu investíciu v podobnej výške. U investorov, ktorí oxytocín nedostali, sa dôvera dramaticky znížila a ich ochota riskovať vkladom ďalších peňazí prudko klesla.
Na základe vyššie opísaných poznatkov sa nemožno čudovať, že na internete sa už dajú kúpiť spreje s komerčne vyrábaným syntetickým oxytocínom.
Rola oxytocínu v tehotenstve, pri pôrode i počas materstva
Oxytocín hrá dôležitú rolu už pri samotnom počatí. Jeho zvýšená produkcia stimulovaná dráždením bradaviek, klitorisu a pošvy spôsobuje sťahy maternice, ktorá doslova nasáva spermie do seba, a tiež podporuje funkciu vaječníkov. Oboje má zjavný dôvod – dostať spermiu k vajíčku.
Počas tehotenstva je jeho funkcia nezastupiteľná. Práve oxytocín má na svedomí, že sťahy maternice vedú dovnútra a držia plod bezpečne v maternici. Pred pôrodom dochádza pod vplyvom ďalších hormónov k opačnému efektu – krček maternice sa začne otvárať a sťahy sa orientujú smerom von. Oxytocín určuje silu a rytmus kontrakcií, a ak je dieťa v správnej polohe, sú veľmi účinné. Naopak, ak sa dieťa nachádza v postavení koncom panvovým, sú kontrakcie slabšie. Keď hlavička dieťaťa zostúpi, otvára panvové dno a rozširuje vagínu, nastáva podobný stav, ako keď na steny vagíny tlačí penis. Zvyšuje sa hladina oxytocínu, a pretože je hlavička väčšia, je vyššia aj produkcia hormónov a kontrakcie sú o to silnejšie. Nezanedbateľný je jeho vplyv na vypudenie placenty a následné zavinutie maternice.
Ďalší gejzír oxytocínu vytryskne vo chvíli, keď si matka položí novorodené bábätko na hrudník. V tejto chvíli je hladina hormónu ešte vyššia ako pri samotnom pôrode. Pri zbližovaní matky a dieťaťa dochádza k úplnej erupcii lásky a počiatku silného puta – možno najsilnejšieho.
Oxytocín a bonding
Štúdie dokazujú priamu súvislosť medzi oxytocínom a bondingom. Ruth Feldmanová z Bar-Ilan University zmerala hladinu oxytocínu u 62 matiek v prvom, druhom a treťom trimestri, tiež sledovala interakciu medzi matkami a ich deťmi. Výsledky boli fascinujúce. Počiatočná hladina oxytocínu v prvom trimestri určovala neskorší vzťah matky k dieťaťu. Matky s vysokým podielom hormónu v počiatkoch tehotenstva mali po pôrode o poznanie bližší vzťah k dieťaťu.
Navyše matky, ktoré vykazovali vyššiu hladinu oxytocínu počas celého tehotenstva a v nasledujúcich mesiacoch, prejavovali v starostlivosti o dieťa väčší záujem a láskyplnejšie správanie. Napríklad mu spievali piesne alebo prejavovali väčšiu trpezlivosť pri kŕmení. Tieto matky oveľa častejšie kontrolovali svoje dieťa, poskytovali mu väčšie bezpečie a lepšie ho pripravovali na budúcnosť.
Čítajte tiež:
- Šestonedelie? Buďte čo najviac s bábätkom
- Čo nepatrí k prirodzenému pôrodu?
- Bonding – láska na prvý dotyk
Vplyv oxytocínu na lásku a vernosť
Výskumy tiež ukázali, že ženy, ktoré žili v spokojnom partnerskom vzťahu, vykazujú vyššiu hladinu oxytocínu ako ženy v problémovom partnerstve alebo ženy žijúce single. Vplyv na produkciu oxytocínu majú dotyky a maznanie, naproti tomu nebezpečenstvo a stres jeho množstvo v tele znižuje. Ide o čisto praktickú záležitosť v otázke prežitia, tvor je chránený pred nadväzovaním priateľstiev s predátorom.
Niektoré najnovšie výskumy poukazujú aj na to, že by mohol existovať vplyv medzi oxytocínom a autizmom. Napríklad sa zistilo, že autistické deti majú nižšiu hladinu oxytocínu ako ich zdraví vrstovníci. Iné štúdie sa sústreďujú na možnosti terapie, v USA sa uskutočnila klinická štúdia, ktorá skúmala vplyv podávania oxytocínu autistom a odhalila okamžitú aktiváciu tých častí mozgu, ktoré kontrolujú a riadia komunikáciu. Zatiaľ však ide len o prvý krok v nádeji na liečbu týchto ľudí.
Temná stránka oxytocínu
Z predchádzajúcich riadkov sa zdá, že keby sa oxytocínom začala práškovať zem, ustali by všetky konflikty a zavládol by svetový mier. Lenže ako všetko, aj oxytocín má svoje tienisté stránky.
„Mnohé štúdie ukazujú, že nič nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá,“ hovorí Andrew Kemp z University of Sydney. Jedna zo štúdií skúmala správanie hazardného hráča po podaní oxytocínu v interakcii s iným hráčom. Sledovaný vykazoval známky závisti a škodoradosti. To sú tiež sociálne emócie, ibaže negatívne. Tento dôkaz a jemu podobné vedú k záverom, že oxytocín produkuje sociálne emócie ako celok – pozitívne i negatívne. Kemp šiel dokonca ešte ďalej a predpokladá, že hormón ovplyvňuje emócie, ktoré súvisia s túžbou niečo mať, niečo urobiť.
Skôr, než sa teda pustíme do hromadného užívania syntetického oxytocínu, čaká nás ešte dlhý rad výskumov a štúdií, na ktorých konci sa môže ukázať, že riziká sú príliš vysoké. Príroda to vo svojej genialite zariadila jednoducho a účelne. Nesnažme sa byť chytrejší za každú cenu. Môžeme sa však veľa láskať a milovať, čo je zaručene neškodné, príjemné a pozitívne.
Zdroje: psychologicalscience.org, celostnimedicina.cz
porody.net, huffingtonpost.co.uk