babyweb.sk > Po pôrode > Šestonedelie > Komplikácie v šestonedelí
Komplikácie v šestonedelí
Krvácanie, infekcia, žilové ochorenia, problémy s dojčením, psychické ťažkosti. To všetko sú komplikácie, ktoré môžu poriadne znepríjemniť šestonedelie.
Krvácanie v šestonedelí sa rozdeľuje na krvácanie v ranom a neskorom šestonedelí. Príčinou krvácania v ranom šestonedelí, teda v prvých siedmich dňoch po pôrode, môže byť pôrodné poranenie, zadržané časti placenty, pomalé sťahovanie maternice, poruchy zrážanlivosti krvi. Krvácanie v neskorom šestonedelí znamená krvácanie od druhého do šiesteho týždňa po pôrode. Aj tu môžu byť príčinou zadržané časti placenty, čo sa môže prejaviť silným krvácaním.
Žena by mala neodkladne vyhľadať lekára. Ten obvykle zistí, že maternica je zväčšená, zle sa sťahuje a v dutine maternice sú zvyšky placentárneho tkaniva. V takom prípade je žena hospitalizovaná aj s dieťaťom a vykoná sa vyčistenie dutiny maternice.
Mamičku väčšinou na druhý alebo tretí deň po výkone prepustia z nemocnice domov. Ďalšou príčinou krvácania v neskorom šestonedelí je zápal maternice. Žena sa cíti unavená, má zvýšenú teplotu, začne opäť silnejšie krvácať. Očistky môžu zapáchať. Liečba spočíva v podávaní antibiotík.
Infekcia
Infekcia v šestonedelí bola predtým označovaná ako horúčka šestonedieľok. Hlavným príznakom je zvýšená teplota až horúčka so zimnicou, ktorá je spôsobená infekciou v tele ženy. Infekciu spôsobujú baktérie, ktoré sú prítomné v pošve.
Ak je žena oslabená, môže sa infekcia šíriť ďalej do maternice, vajcovodov, vaječníkov a brušnej dutiny. Infikované môže byť pôrodné poranenie v dôsledku nedostatočnej hygieny v šestonedelí. Pôrodné poranenie sa zdurí, je bolestivé a môže z neho vytekať hnisavý sekrét.
Ďalšou možnou infekciou v tomto období je už spomínaný zápal maternice. Pri ňom môže dôjsť k hromadeniu očistkov. Inou príčinou hromadenia očistkov je predčasné uzavretie hrdla maternice alebo poloha maternice brániaca vyplaveniu očistkov. Prevenciou predčasného uzavretia hrdla je skoré vstávanie po pôrode.
Zápaly žíl
K cievnym komplikáciám patrí zápal povrchových a hlbokých žíl. Zápal povrchových žíl sa najčastejšie prejaví v prvých dňoch po pôrode. Koža nad postihnutou žilou alebo kŕčovou žilou (varixom) je začervenaná, teplá, tuhšia, postihnuté miesto je bolestivé. Liečba spočíva v podávaní liekov na posilnenie žilovej steny (Detralex, Anavenol) a natieraní postihnutého miesta masťou (Heparoid). Prevenciou zápalu je včasné vstávanie po pôrode a cvičenie.
Ak má žena v tehotenstve kŕčové žily, je vhodné v období okolo pôrodu postihnutú končatinu bandážovať elastickou pančuchou.
Závažnejší je zápal žil hlbokých. Tu je riziko, že sa v postihnutej žile vytvorí krvná zrazenina, ktorá sa uvoľní a môže krvným riečiskom doputovať až do pľúc. To sa odborne nazýva pľúcna embólia. Je to život ohrozujúci stav.
V súčasnosti nastáva len vzácne, ale je to jedna z hlavných príčin úmrtia matky po pôrode. Zápal hlbokých žíl sa prejaví bolesťou v mieste chorej žily, hlavne na ohmatanie. Končatina je opuchnutá. Žena má zvýšenú teplotu. Dôležitý je pokoj na lôžku a bandáž končatiny. Podávajú sa antibiotiká a injekcie, ktoré znižujú krvnú zrážanlivosť.
Čítajte tiež:
Poruchy dojčenia a ochorenia pŕs
Takmer každá žena sa po pôrode stretne s nejakým problémom pri dojčení. Veľmi časté je bolestivé naliatie pŕs hlavne v prvých dňoch. Prsník je napätý a bolestivý. Pomáha prikladanie teplých obkladov tesne pred dojčením, aby sa mlieko ľahšie uvoľnilo, a studených obkladov po dojčení.
Potom sa žena môže stretnúťs nedostatočnou tvorbou mlieka. Tá môže súvisieť s nesprávnou technikou dojčenia, vpadnutými bradavkami či so psychikou šestonedieľky. Tu je dôležitá trpezlivosť tak zo strany mamičky, ako aj zo strany personálu pôrodnice.
Možno ju ovplyvniť častým prikladaním dieťaťa k prsníku. No aj napriek všetkej starostlivosti môže dôjsť k zápalu prsníka (mastitis). Spôsobí ho obvykle infikovaná trhlinka na bradavke ženy. Prsník je zdurený, bolestivý, začervenaný. Citlivé sú i uzliny v podpazuší. Žena má vysokú horúčku, ktorá môže byť sprevádzaná zimnicou a triaškou. Ako liečba sa podávajú antibiotiká, lieky proti teplote (Paralen) a obklady na prsníky. Dojčenie sa, ak je to možné, neprerušuje.
Popôrodná depresia
Príznaky popôrodnej depresie môžu byť rôzne. Patria medzi ne nevysvetliteľné výbuchy plaču, únava, apatia, nervozita, úzkosť. Potom žalúdočné alebo črevné ťažkosti, poruchy spánku. Žena sa obviňuje, že nie je dobrá matka.
Väčšinou sa ženy s popôrodnou depresiou vyrovnajú.
Bohužiaľ, v niektorých prípadoch ťažkosti pretrvávajú mnoho mesiacov, keď sa stav môže ďalej zhoršovať. Žena odmieta dojčiť, starať sa o dieťa, má nechuť na sex. Ak ťažkosti trvajú dlho alebo sa stupňuje ich závažnosť, je nutné vyhľadať odborníka. Liečba spočíva v zastavení laktácie, nasadení liekov proti depresii. V ťažších prípadoch prichádza na rad hospitalizácia a psychoterapia.