babyweb.sk > Bábätko > Zdravie bábätka > Dojčenská kolika. Ako na ňu
Dojčenská kolika. Ako na ňu
Záchvatovitý, dlhodobý a neutíšiteľný plač v pravidelnú dennú či nočnú hodinu môže spôsobovať dojčenská kolika. Krik trvá dlhšie než tri hodinny denne a objavuje sa viac ako tri dni v týždni.
Nepokoj a plač dieťaťa predstavujú pre rodiča stres. Zvyčajne však nejde o skutočnú chorobu. Dieťa normálne napreduje a väčšinu dňa je spokojné a pokojné.
Pod označením dojčenská kolika sa však môžu skrývať najrôznejšie ťažkosti a skutočné choroby dieťaťa (neznášanlivosť kravského mlieka, metabolické poruchy, porucha priechodnosti čriev, hnačkové ochorenia, priškripnutie prietrže, neznášanlivosť mliečneho cukru a podobne).
Príznak koliky
Záchvat neutíšiteľného kriku s náhlym začiatkom a koncom. Trvá dlho, tri hodiny aj dlhšie. Často sa vyskytuje v pravidelný večerný čas, ale nie je to podmienka. Záchvat sa môže objaviť kedykoľvek počas dňa. Dieťa sa nápadne napína, ohýba, priťahuje nožičky k bruchu, je červené v tváričke. Dojčenské koliky trápia až 30 % dojčiat nezávisle od pohlavia v prvých 6 mesiacoch života, najmä medzi 2. a 3. mesiacom veku.
Príčiny
Príčin je mnoho, ale len v malom percente možno nájsť konkrétny dôvod ťažkostí. Väčšina kolík sa pokladá za variant normálneho správania dieťaťa v danom vývojovom období.
Medzi najčastejšie príčiny patrí návrat potravy zo žalúdka do pažeráka (gastroezofageálny reflux). Je spôsobený nezrelosťou štruktúr medzi pažerákom a žalúdkom a častejšie ho sprevádza vracanie a grckanie. Koliky častejšie trápia deti, ktoré pijú zbytočne veľa, pijú hltavo a pri pití vdýchnu väčšie množstvo vzduchu a nedostatočne si odgrgnú.
Plyn sa hromadí v čreve a spôsobuje bolestivú koliku. Neutíšiteľný plač celý stav zhoršuje, lebo dieťa pri ňom prehltne ďalší vzduch, ktorý tlačí v brušku. Aj hladné, unavené dieťa máva koliky.
Rovnako problémy, ktoré sprevádzajú novorodenca pri príchode na svet, môžu viesť rodičov k stresu, ktorý sa prenáša na dieťa, a i ten môže byť príčinou častejších kolík. Nervozita v rodine všeobecne prispieva k dráždivosti dieťaťa a ono potom častejšie trpí kolikami.
Vzácnejšie je príčinou dojčenskej koliky neznášanlivosť bielkoviny kravského mlieka, chyba premeny látok v tele alebo vrodená chyba tráviaceho traktu. V takom prípade, ale na rozdiel od dojčaťa s „bežnou“ kolikou, dieťa zjavne nenapreduje, nepriberá na hmotnosti tak, ako by malo, je nespokojné, aj keď sa kolika skončí.
Čítajte tiež:
Liečba
Základom liečebného prístupu je odlíšenie koliky spôsobenej chorobou. Tu potom lekár rozhodne o odstránení jej príčiny (vynechanie bielkoviny kravského mlieka, mliečneho cukru či iných látok zo stravy dieťaťa, operácia a podobne).
V prípade koliky, ktorá sprevádza normálne rastúce, zdravé dieťa, pomáha časté správne kŕmenie, masáže bruška, opatrenia brániace častému grckaniu, ale aj varovanie v pohodlnej polohe na predlaktí, kolísanie, varovanie v klbku. Je dobré, keď dojčené dieťa môže byť priložené k prsníku, kedykoľvek bude chcieť. Cicaním a prítomnosťou mlieka v ústach sa naštartuje tzv. gastrokolický reflex.
Črevo a celý tráviaci trakt sa začnú pohybovať a dieťa sa zbaví časti vetrov. Teplá plienka na brušku a masáže pôsobia rovnako blahodarne. Bruško masírujeme v smere hodinových ručičiek, akoby sme mali hodiny položené na brušku.
Dlhšie dojčenie z jedného prsníka je v tomto prípade vhodnejšie než striedanie prsníkov, keď dieťa vypije len sladšie predné mlieko, ktorého kvasné produkty v čreve zvyšujú množstvo plynov. I šetrné zavedenie rektálnej rúrky pomôže vetrom z tela von. Sirupy a kvapky proti nafukovaniu (napríklad Sab Simplex, Lefax) sú doplnkom tu opísaných opatrení. Ich podávanie konzultujte s lekárom.
Feniklové, rascové a iné čaje nie sú pre dojčatá do šiestich mesiacov nijak prínosné, hoci v množstve dvoch až troch lyžičiek pred dojčením, ako radia niektoré babičky, neprekážajú a môžu psychicky pomôcť bezradnej mamičke. Umelo vyživovaným dojčatám môžu pomôcť špeciálne mlieka.