Dojčenské grckanie môže potrápiť. Ako si s ním poradiť?

Narodenie bábätka je pre rodičov veľkou a radostnou udalosťou. Tešia sa na spoločné chvíle so svojím bábätkom, predstavujú si, ako sa budú starať o pokojné, po väčšinu dňa spiace a v čase bdenia usmievavé bábätko. Túto idylku však môže narušiť plačúce a často grckajúce dieťatko. Na vine môže byť reflux.

4-shutterstock_1048218640-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Grckanie sa objavuje takmer u polovice dojčiat do pol roka. S pribúdajúcim vekom sa upravuje, až postupne vymizne. Čerství rodičia však dokáže poriadne vydesiť.

Príčiny grckania

Toto vracanie potravy zo žalúdka do pažeráka a ústnej dutiny je v prvých mesiacoch života do istej miery považované za normálny jav. Jeho príčinou je nedokončený vývoj zvierača medzi pažerákom a žalúdkom, ktorý sa vyvíja až do konca prvého roku života. Pokiaľ nemá dieťa iné problémy a aj napriek častejšiemu vracaniu dobre prospieva, stav nevyžaduje žiadnu zvláštnu liečbu.

Niekedy však môže kyslý obsah žalúdka poškodiť sliznicu v pažeráku a spôsobiť zhoršenie zdravotného stavu bábätka. V tom prípade ide o refluxnú chorobu pažeráka, ktorú je potrebné liečiť. Vo výnimočných prípadoch dieťa oblúkovito vracia žalúdočný obsah po každom príjme potravy. Deti s refluxnou chorobou mávajú problémy vo vývine.

„Deti s refluxom často plačú, najmä ak sú hneď po dojčení uložené do vodorovnej polohy. Ak dieťa po dojčení položíte na rovný povrch, potrava sa mu vracia zo žalúdka do pažeráka, čo mu pôsobí podobné pocity, ako keď vás páli záha. Ak dieťa zdvihnete, plač obvykle ustáva a dieťa sa upokojí,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Mgr. Martina Karasová.

Potrava sa mu totiž vracia späť do žalúdka a pocit nespokojnosti odznieva. Nechajte dieťa po kŕmení dlhší čas vo zvislej polohe, aby sa mu mliečko usadilo v žalúdku.

Čítajte tiež:

Pomôcť môže zmena stravy

Jedným z možných riešení je zahustenie stravy bábätka. Pokiaľ ide o dojčené dieťatko, môže sa pred každým kŕmením podať špeciálny prípravok rozpustený vo vode, ktorý zahustí v žalúdku vypité materské mlieko. Ak je dieťa kŕmené umelým mliekom, podáva sa špeciálny druh antirefluxnej umelej výživy, v ktorej je zahusťujúca zložka obsiahnutá. Pozor však na možný vznik zápchy u niektorých takto kŕmených detí.

Dôležité je správne polohovanie

„Ďalším z dôležitých režimových opatrení je zvýšené polohovanie dieťaťa ako pri spánku, tak počas bdenia. U mladších detí je najvhodnejší spánok na chrbátiku, u detí starších ako jeden rok sa odporúča poloha na ľavom boku s mierne zvýšenou polohou hlavičky,“ dopĺňa Mgr. Karasová. Dieťaťu v postieľke podložte matrac, nielen hlavičku. Vhodný je tiež napríklad polohovací klin, ktorý sa môže umiestniť priamo pod sťahovacie prestieradlo.

Ako grckaniu predchádzať?

Deti s refluxom treba kŕmiť častejšie av malých dávkach. Vždy dbajte na odgrgnutie a na šetrnú manipuláciu s dieťaťom po jedle. Ak dieťatko počas pitia plače, odstrkuje sa alebo sa hnevá, skúste ho nechať odgrgnúť viackrát v priebehu jedného dojčenia.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist