Reflux u bábätiek: priveľa liekov problém nevyrieši

Keď bábätko po pití trošku vracia, nie je na tom nič zlé. Ak však vracia často, plače a je nespokojné, môže ho trápiť reflux, teda spätný pohyb stravy. Nerozpoznáva sa ľahko a liečba medikamentmi nemusí byť nevyhnutná a často je aj nadbytočná. Často stačí len urobiť pár „domácich“ zmien.

shutterstock_716928052-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Keď je vrackanie normálne

Už v roku 2011 jedna francúzska štúdia ukázala, že až u 80 % deti do jedného roka bolo predpísanie liekov na gastroezofageálny reflux neopodstatnené. Situácia sa aspoň vo Francúzsku od tých čias priveľmi nezmenila, a tak sa ponúka otázka prečo. Jednou z príčin bude, že u takýchto malých detí nie je jednoduché rozlíšiť fyziologický reflux od patologického.

Aspoň u polovice detí je do pol roka bežné, že vracajú, a to aj niekoľkokrát za deň. Príčinou je nedokončený vývoj zvierača medzi pažerákom a žalúdkom, preto sa obsah žalúdka vracia naspäť do pažeráka a niekedy aj do úst. Táto situácia by sa mala upraviť sama od seba okolo roku dieťaťa, až bude tráviace ústrojenstvo zrelé. Tento stav nevyžaduje žiadnu zvláštnu liečbu, aj keď fyziologický reflux môže rodičov i dieťa poriadne potrápiť.

Pán doktor, predpíšte nám niečo

Horšie je to, samozrejme, s patologickým refluxom. Nevyskytuje sa príliš často a týka sa hlavne predčasne narodených detí alebo tých, ktoré trpia nejakou deformáciou tráviaceho ústrojenstva. Tu už je liečba nevyhnutná a často sa nezaobíde bez chirurgického zákroku. No rozoznať, akým refluxom dieťa trpí, vôbec nie je jednoduché, pretože symptómy sú podobné. To, čo je rozdielne, je bolesť, ktorú dieťa cíti pri spätnom pochode potravy zo žalúdka a ktorá môže signalizovať patologický, teda chorobný variant. Prítomnosť kyslého žalúdočného obsahu totiž dráždi sliznicu pažeráka, vyvoláva dojem pálenia. To však dieťa nedokáže vyjadriť. A tak jednoducho po jedle plače a rodičia netušia, čo je príčinou jeho ťažkostí.

Navyše bábätko zle spí, horšie sa vyvíja, a tak sa rodičia prirodzene obrátia na lekára, aby im na to niečo „dal“.

Lieky tlmia príznaky, príčinu neodstránia

A tu práve nastáva problém, pretože patologický reflux možno diagnostikovať často len náročnými, invazívnymi metódami. Jednou z nich je fibroskopia, pri ktorej sa skúma táto časť tráviaceho ústrojenstva kamerou. Potom je tu aj meranie kyslosti prostredia v pažeráku (pHmetria) prostredníctvom sondy zavedenej na 24 hodín. „Tieto vyšetrenia sa rozhodne nemôžu robiť u všetkých detí, ktoré trpia refluxom a u ktorých je podozrenie, že by mohlo ísť o patologický reflux,“ hovorí francúzsky pediater a gastroenterológ Frédéric Gottrand. A tak lekári, často pod tlakom rodičov, predpisujú lieky, ktoré zmierňujú príznaky refluxu. Často nebýva preukázaná ich účinnosť a zatiaľ neexistujú výsledky dlhodobých štúdií o ich dosahu na zdravie dieťaťa. „Tieto lieky zvyčajne tlmia iba pocit pálenia, neodstraňujú príčinu reflexu,“ hovorí doktor.

Čítajte tiež:

Ide to aj inak – jednoducho

Ak dieťa pri dojčení alebo pri kŕmení z fľaše prehltne priveľa vzduchu, dá sa čakať, že mu obsah žalúdka môže putovať do pažeráka. Preto je u umelo kŕmených detí potrebné kontrolovať otvor na cumlíku, či je primeraný. Riziko refluxu vzniká aj u „hltačov“. Môžeme tomu predísť tak, že v kŕmení robíme prestávky, prípadne kŕmime častejšie a v malých dávkach. Dieťa by si malo vždy odgrgnúť, často aj niekoľkokrát v priebehu dojčenia, ak plače alebo odmieta piť. Aj keď tu môžu byť aj iné príčiny.

Starať sa o dieťa s refluxom znamená mať bezmedznú trpezlivosť i dobrú pozorovaciu schopnosť, skrátka zistiť, čo dieťaťu najviac vyhovuje. Svoju rolu môže hrať i taká zdanlivo bezvýznamná maličkosť, ako je priveľmi tesné oblečenie, ktoré zviera, tlačí na bruško. Nie je dobré ani to, ak dieťa usadíte na kŕmenie do vysokej stoličky, ak ešte nedokáže samo s istotou sedieť. Všelijako sa tam krúti a stláča si žalúdok.

Každá ruka je dobrá

Uložiť dieťa s refluxom ihneď po kŕmení do postieľky by bol omyl. Navyše ono by sa hneď ozvalo plačom. V tomto prípade nejde o domáhanie sa pozornosti, ale dieťa s refluxom potrebuje byť tak pol hodiny v inej polohe ako vodorovne, aby mohlo dobre tráviť. To neznamená ho len nosiť na rukách, to by bolo veľmi náročné, ale poslúži i nosidlo, babyvak alebo ležadlo v strednej polohe. „Naopak, dvíhať mu matrac v postieľke nepomáha,“ tvrdí doktor Gottrand. Následne sú tu ešte diétne opatrenia, ktoré spočívajú v zahustení stravy, a to aj pre dojčené deti. Zahusťovacia zložka je aj v špeciálnom antirefluxnom umelom mlieku. Nie je však dobré k nemu pristupovať ako k zázraku, ktorý reflux vyrieši raz-dva, ako nás o tom často presviedčajú reklamy. Niektorým deťom totiž „nesadne“, trápi ich zápcha, zahlienenie a prípadná alergia.

A tak rodičom nezostáva nič iné, len sa obrniť trpezlivosťou. Až dieťa prejde na pevnú stravu a začne chodiť, príznaky fyziologického refluxu zmiznú. Vo veku približne 18 mesiacov už 85 % takto postihnutých detí je a trávi bez najmenších problémov.

24.2.2023 5:24| autor: Helena Chvojková 

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist