Febrilné kŕče: Minúty plné hrôzy

Rodičov malých detí môže vystrašiť akákoľvek zmena zdravotného stavu ich dieťaťa. Existujú však chvíle, keď aj tí najodolnejší a najchladnokrvnejší rodičia podľahnú panike. K takým chvíľam patrí, keď dieťa zachvátia febrilné, teda horúčkové kŕče.

Hororový záchvat rýchlo pominie

Približne tri minúty hrôzy, ktoré vám pripadajú ako celé hodiny. Dieťa ako keby stuhlo, na to sa začne triasť, objavia sa zášklby rúk aj nôh. Niekedy môže na pár sekúnd prestať dýchať, prípadne dýcha chrčivo a veľmi nahlas. Niekedy v tvári zbrunátnie až zmodrie. Oči má prevrátené a môže aj stratiť vedomie. Len čo záchvaty odznejú, čo sa zvyčajne stane do piatich minút, dieťa je vyčerpané, spavé, často aj zmätené. To sa zhruba do hodiny napraví.

Za ten čas ho necháme odpočívať, iba kontrolujeme, či pravidelne dýcha a zášklby sa neopakujú. Takto postupujeme v prípade, keď už vieme, že naše dieťa trpí febrilnými kŕčmi. Ak také niečo zažijeme prvý raz, zavoláme samozrejme okamžite prvú pomoc.

Rizikom je rýchly nárast teploty

„Tieto kŕče prichádzajú náhle a ich priebeh vyzerá dramaticky. Napriek tomu vo väčšine prípadov nejde o nič vážne,“ upozorňuje francúzska detská lekárka Nadia Bahi-Buisson. „U detí medzi prvým a šiestym rokom bývajú tieto kŕče vyvolané rýchlym nárastom telesnej teploty.“

V tomto veku je detský mozog citlivý na náhly „skok“ teploty, predovšetkým preto, že je ešte nezrelý. Problém je v tom, že u niektorých detí teplota „vyletí“ tak rýchlo, že to ani nemusíme zaznamenať. Preto nás kŕče tak vydesia. Ostatne, často až teplota nás upozorní na to, že je dieťa choré. Vysoké horúčky zvyčajne sprevádzajú infekčné ochorenia, ako sú ovčie kiahne, zápaly stredného ucha, angína alebo chrípka. Len čo sa telesná teplota dieťaťa ustáli, teplomer ukazuje nad 39 °C, tak sa spravidla kŕče nedostavia. Bohužiaľ, nedá sa vystihnúť presný moment, kedy a ktorému dieťaťu hrozia kŕče. Zvyčajne postihujú približne 5 % detskej populácie.

Rodinné dispozície sú varovaním

Čo však môže byť jasným varovaním, sú rodinné dispozície. Ak kŕčmi trpel niekto z rodičov, dajú sa očakávať aj u detí. Je však potrebné mať na pamäti, že febrilné kŕče sú spojené s horúčkou. Ak sa kŕče objavia bez nej, môžu mať spojitosť s akútnym poranením lebky, prípadne s metabolickými problémami (napr. hyperglykémiou) alebo aj so závažnou dehydratáciou. „Podobné príznaky môžu signalizovať oveľa vážnejšie ochorenia, ako napríklad encefalitídu alebo začínajúcu epilepsiu. Varovné v tomto prípade je, ak sa kŕče vyskytujú u detí mladších ako šesť mesiacov, postihujú len polovicu tela, trvajú viac ako 15 minút a dieťa sa z nich horšie spamätáva,“ dodáva špecialistka na neuropediatriu.

A čo prevencia?

Pri prvom záchvate febrilných kŕčov je potrebné zavolať prvú pomoc, aby lekár vylúčil nejakú neurologickú poruchu. Rodičia sú potom poučení, čo v prípade kŕčov robiť, pretože sa môžu opakovať. Väčšinou sa opakujú v ročnom intervale. Všetkých, ktorí sa o dieťa starajú, teda aj personál jaslí, škôlky, eventuálne školy, je potrebné na možnosť týchto stavov upozorniť a poučiť ich, čo pri nich robiť. „Predvídať rýchly nárast teploty dieťaťa nie je možné, predsa však môže byť akou takou obranou, ak dieťaťu okamžite podáme liek na zníženie teploty, ak sa teplota vyšplhá na 38 °C,“ odporúča lekárka. Teplotu meriame každé tri až štyri hodiny, pretože keď liek prestane účinkovať, ortuť teplomera začne opäť stúpať a je tu nové riziko. Preto je potrebné podať novú dávku lieku, ak teplota presiahne 38 °C.

Čítajte tiež:

Rodičia sa obávajú aj toho, aby dieťa po febrilných kŕčoch nemalo poškodený mozog, pýtajú sa, či sa ich následky nejako časom neprejavia. „Bežná kríza, ktorá trvá do piatich minút, nemá na mozog žiadny vplyv,“ ubezpečuje lekárka. Naopak, ak sa záchvat natiahne na 20 až 30 minút, je tu už riziko následkov. „Dobrá správa pre rodičov detí postihnutých febrilnými kŕčmi je, že samy zmiznú približne v piatich-šiestich rokoch veku dieťaťa, pretože mozog už nebude taký citlivý na prudké nárasty telesnej teploty,“ dodáva.

Hlavne nestrácať hlavu

Kŕče síce vyzerajú dramaticky, ale dospelí sa musia snažiť zachovať si chladnú hlavu a konať s rozvahou:

  • položiť dieťa na zem alebo na miesto, kde nehrozí riziko pádu
  • odstrániť všetky predmety, o ktoré by sa mohlo poraniť
  • prihovárať sa dieťaťu pokojným hlasom, dotýkať sa ho, ale netriasť ním, tým sa kŕče nezastavia
  • uvoľniť dieťaťu odev na krku, aby mohlo dýchať (rozopnúť mu košeľu, mikinu), ak nosí okuliare, dať mu ich dole
  • nedávať dieťaťu do úst žiadne predmety ani lieky, aby si nepohrýzlo jazyk
  • po záchvate väčšinou pacient od vyčerpania zaspí. Otočíme ho na bok, do stabilizovanej polohy, aby sme vylúčili riziko vdýchnutia zvratkov.

Aj keď je to v danej situácii náročné, mali by sme si zapamätať, ako dlho záchvat trval a všetky jeho príznaky, aby sme mohli informovať lekára. Je to však dôležité sledovať aj z iného dôvodu. Ak má dieťa veľké problémy s dýchaním alebo prestane dýchať na dlhšie ako 15 sekúnd, kŕče trvajú viac ako 5 minút alebo sa dostavia ďalšie záchvaty, dieťa musí ísť okamžite do nemocnice. Lekár musí dieťa vyšetriť aj v prípade, ak kŕče sprevádza vracanie, ťažká bolesť hlavy, spavosť, apatia alebo stuhnutie krku.

14.10.2016 1:43| autor: Helena Chvojková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist