babyweb.sk > Žena > Zdravá a fit > Fotosenzitivita: Keď koža nesmie na slnko
Fotosenzitivita: Keď koža nesmie na slnko
Toto leto si slniečka užívame celkom dosýta. To, že by sme sa proti nemu mali chrániť, vie aj malé dieťa. Nejde však iba o spáleniny a škodlivý vplyv UV lúčov. Slnko môže spôsobiť až pľuzgiere, nepríjemné vyrážky a žihľavku. Podobné problémy nás môžu postihnúť i nečakane pri pobyte na slnku po užití niektorých liekov. Pozor na slnečné lúče si treba dávať aj pri používaní niektorých mastí a krémov.
Možno ste niečo podobné zažili doslova na vlastnej koži. Slniečko vám nikdy neprekážalo, slnili ste sa radi, ale odrazu vám po pobyte na slnku vyskočili svrbivé vyrážky. A zďaleka nešlo o niekoľkohodinové opekanie sa pri mori. Stačila kratšia prechádzka, napríklad pri prvom poriadnom slniečku, pomaly ešte na jar. Nejde o pravú alergiu na slnko, ako sa mnohí domnievajú, správne takú reakciu kože nazýváme fotosenzitivita. Čo presne tento mierne krkolomný pojem znamená, vysvetľuje MUDr. Helena Grohová, dermatologička z Dermatovenerologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Motole.
Fotosenzitivitou rozumieme abnormálnu reakciu pri vystavení sa slnečnému žiareniu. Ide o zvýšenú citlivosť kože na slnečné žiarenie. Treba na ňu pomýšľať všade tam, kde po krátkom pobyte na slnku dôjde k rýchlemu popáleniu, vzniku pľuzgierov a opuchu, výsevu vyrážky a intenzívnemu svrbeniu. Väčšinou len na miestach, ktoré boli vystavené slnku, najčastejšie na tvári, chrbtoch rúk a na krku. Zvýšená citlivosť na slnko má rôzne príčiny, môžu ju vyvolať vnútorne užívané lieky, chemikálie alebo produkty rastlín, ktoré sa dostanú na kožu, príčiny môžu byť i imunologické. Existujú ochorenia, ktorých priebeh slnečné žiarenie zhoršuje, napríklad lupus erythematodes, pri niektorých vzácnych vrodených ochoreniach sa pobyt na slnku vôbec neodporúča.“
Pozor na lieky a masti
Ľudia sú často citliví na slnečné lúče z neznámeho dôvodu a bez zjavnej príčiny, ale k prehnanej kožnej reakcii môže dôjsť po užití liekov. Niektoré bežne užívané, i voľne predajné lieky spôsobia, že je pokožka citlivejšia na slnko ako zvyčajne. Nemusí ísť iba o lieky užívané orálne, i lokálne aplikované masti alebo krémy majú potenciál vyvolať takzvane fototoxickú reakciu. Pre laikov to znie možno prekvapivo, no podľa doktorky Grohovej by sa to nemalo týkať penicilínových antibiotík. V každom prípade neurobíte chybu, keď sa poradíte s lekárom či lekárnikom. MUDr. Grohová navyše tvrdí, že lekári väčšinou v lete fotosenzitívne lieky nepredpisujú, len ak je to skutočne nevyhnutné, a v takom prípade pacienta upozornia. Zaujímavé je, že u detí nastupuje fotosenzitívna reakcia nezvyčajne rýchlo, až po piatich až tridsiatich minútach. Lokálne reakcie môžu byť nepríjemné až veľmi bolestivé, a to nielen u detí, a často sa hoja prostredníctvom dlhodobo pretrvávajúcich hyperpigmentácií. Vzácne môže dôjsť až k odlúčeniu nechtového lôžka, predovšetkým pri užívaní tetracyklínových antibiotík.
Najlepšia je prevencia
Aby nežiaduca reakcia nenastala, treba kožu pred slniečkom chrániť. Spôsoby ochrany sú notoricky známe, ale aj napriek masívnej osvete sa dermatológovia v ordináciách stále stretávajú s ľahkomyseľnými pacientmi. Opakovanie je matka múdrosti, a preto určite neuškodí zhrnúť základné pravidlá. Rozhodne nie je dobré vystavovať sa slnečnému žiareniu medzi jedenástou a treťou popoludní.
Najstaršia a najistejšia metóda ochrany pred slnkom je oblečenie. Súčasťou odevu by mal byť i klobúk a okuliare s kvalitným UV filtrom. Dojčatám odporúča MUDr. Grohová ponechať dlhé rukávy a nohavice z ľahkej látky. Ak už sa chcete opaľovať, alebo je vystavenie slnku nevyhnutné, napríklad pri kúpaní, rozhodne používajte opaľovacie prípravky. U detí je vhodné používať krémy s fyzikálnymi filtrami, pretože odrážajú slnečné žiarenie. Fungujú ako mechanická bariéra, prakticky rovnako ako oblečenie. To, či opaľovací prípravok obsahuje fyzikálny filter, vám určite poradia v lekárni. Použitie gélov a sprejov sa do 12 rokov neodporúča, pretože môžu podráždiť pokožku a oči. Po opaľovaní upokojte pokožku prostriedkom „after sun“ alebo prípravkami obsahujúcimi pantenol.
„Opaľovacie prípravky treba naniesť už 30 minút pred opaľovaním. Nezabudnite na uši, pery a priehlavky. Aplikáciu prípravkov treba v priebehu dňa opakovať,“ upozorňuje doktorka Grohová a prezrádza i pár ďalších praktických rád: „Keď sa chránite oblečením, je dobré vedieť, že svetlé farby prepúšťajú viac UV žiarenia, rovnako tak i mokré látky. U detí nezabúdajte na klobúk s ochranou šije, aby si nespálili krk.“
Čítajte tiež:
Deti chráňme dvojnásobne
Nie je veľmi známe, že deti za normálnych okolností prijmú (pobyt na ihrisku, v bazéniku, počas jazdy v kočiariku) trikrát viac slnečného žiarenia ako dospelí. Najviac sa slniečku vystavujeme práve v detstve, doktorka Grohová preto upozorňuje na intenzívnu prevenciu u detí a pridáva jedno veľmi jednoduché, ale užitočné pravidlo pre deti, ktoré im môžete podať i formou hry: Ukry sa do tieňa, keď je tvoj tieň kratší, ako si ty.
Keď už nežiaduca kožná reakcia nastane, liečba by mala patriť do rúk dermatologa. Ten zvolí vhodnú liekovú formu aplikácie na koži. Lokálna liečba závisí od stupňa spálenia a kožnej reakcie a je zameraná predovšetkým na zmierňovanie ťažkostí. Veľmi dôležitý, ak nie najdôležitejší, je dostatočný prívod tekutín. V každom prípade MUDr. Grohová s tromi výkričníkmi za vetou apeluje, že v tomto prípade lekári prevenciu rozhodne uprednostňujú pred liečbou!!!