babyweb.sk > Po pôrode > Novorodenec > Prečo je pokožka môjho dieťaťa taká suchá?
Prečo je pokožka môjho dieťaťa taká suchá?
Malé deti môžu trpieť vysušenou kožou rovnako ako dospelí, dokonca ešte oveľa viac, pretože ich pokožka je citlivejšia. Nadchádzajúce chladné počasie a s ním spojené vykurovanie sú veľkými nepriateľmi prirodzenej vlhkosti detskej pokožky. Čo robiť, aby sme pokožke našich detí prospeli?
Koža novorodencov je úplne odlišná od pokožky dospelého. Na svet dieťa prichádza s nedostatočne vyvinutou epidermis, teda pokožkou. Tá je vysoko priepustná a aj termoregulácia a funkcia mazových žliaz sú úplne nedostatočné. U dojčiat a batoliat sa rohová vrstva už vyvinula, ale ochranný film sa ešte netvorí a priepustnosť je stále vyššia ako u dospelého.
Keďže v detstve je znížená tvorba mazu a pokožka ešte nedokáže dobre viazať vodu, treba starostlivosti o detskú pokožku venovať zvýšenú pozornosť a hydratáciu dodávať rôznymi krémami. Suchá koža nie je choroba, ale môže byť prejavom ochorenia. Veľmi rozšírený atopický ekzém, o ktorom si môžete prečítať podrobne v článku Atopický ekzém – najčastejšie otázky, je ochorením kože.
Obmedzte kúpanie
Každodenné umývanie a kúpanie nepristane vlhkosti pokožky, pretože spolu so špinou odstraňujete z kože jej prirodzený maz. Hygieny sa však vzdávať nemusíme ani nemôžeme. Kožu zbavujeme nečistôt, ako sú prach, pot, maz a mikroorganizmy.
„Samotná voda na dôkladné očistenie pokožky často nestačí. Na suchú detskú pokožku odporúčam používať detské mydlá, prípadne umývacie prostriedky pre ekzematikov – tzv. mydlo bez mydla alebo sprchové oleje z lekárne,“ vysvetľuje MUDr. Jiří Korda zo súkromnej kožnej ambulancie v Maldej Boleslavi. Klasické mydlá majú zásadité pH 9,5 – 10,5. Ideálny umývací prostriedok by mal mať pH blížiace sa hodnote 5,5, čomu zodpovedajú tzv. syndety, teda plne elektrické pevné mydlá, ktoré kúpite v každej lekárni.
U veľmi malých detí stačí kúpanie každý druhý deň, na rozdiel od predtým odporúčaného každodenného kúpeľa. Namiesto polhodinového čvachtania vo vode obmedzte kúpanie na desať minút, sprchovanie je ešte vhodnejšie ako kúpeľ.
Voda by mala mať 33 °C. Ak sa deti vo vode rady hrajú, doprajte im chvíľku na začiatku kúpeľa, keď je voda čistá, aby nemuseli sedieť vo vylúhovanom mydle. „Do kúpeľa môžete pridať kúpeľové oleje z lekárne, tie sú zvlášť vhodné pri väčšej suchosti, prípadne pri ekzéme,“ dopĺňa MUDr. Korda.
Okamžite natrieť
Keď ste už dieťa vykúpali, vyberte ho z vaničky a rýchlo osušte suchým uterákom. Okamžite potom aplikujte zvlhčujúci krém, ktorý uzavrie vlhkosť po kúpeli v pokožke a zadrží ju tam.
„Základom je pravidelné ošetrenie suchej pokožky. Premasťovadlá alebo emolienciá sú jedným z mála prevencie ekzémov. Najvhodnejšie premasťovadlá sú bez parfumácie a konzervantov. Pre jednotlivého pacienta je potrebné z veľkého množstva krémov a mastí, ktoré trh ponúka, vybrať taký prostriedok, ktorý vyhovuje jeho koži a nedráždi ju. Novozakúpený prostriedok odporúčam testovať niekoľko dní na malej ploche na overenie znášanlivosti,“ vysvetľuje MUDr. Korda a dodáva: „Na noc používame mastnejšie krémy. Krému dávame len toľko, aby sa v krátkom čase ľahko vstrebal, na pokožke nesmie byť hrubá vrstva.“ Ideálne emolienciá obsahujú vazelínu, parafín, vosky a oleje, ktoré utvárajú na povrchu film. Voda je zachytená v pokožke a zaviera trhliny medzi bunkami.
Správna starostlivosť o pokožku zvyšuje obranyschopnosť
Koža je najväčší orgán ľudského tela, obsahuje 72 % vody, má ochrannú a termoregulačnú funkciu. Správnou starostlivosťou o pokožku zvyšujeme obranyschopnosť, pretože pokožka zabraňuje prenikaniu chemických látok, mikrobiálnych a mykotických i vírusových infekcií do organizmu. Termoregulácia riadi hormóny a nervový systém, ktoré ovplyvňujú potenie, a tak udržiavajú stálu telesnú teplotu. Okrem toho má koža aj zmyslovú a vylučovaciu funkciu, pretože ňou z tela odchádza značné množstvo odpadových látok.
Prieniku látok z okolitého prostredia zabraňuje tzv. epidermálna bariéra, ktorú tvoria najvrchnejšie vrstvy pokožky. Prakticky ide o celú rohovú vrstvu a jej povrchový ochranný film. Pre správnu funkciu je dôležitá jej celistvosť, dostatočná hydratácia a slabé kyslé prostredie na povrchu (u dospelých je pH 4 – 5,5, u detí 6,6).
K narušeniu pokožky môže dochádzať v dôsledku poveternostných vplyvov, nesprávne vykonávanou alebo prílišnou hygienou, čo v sebe zahŕňa používanie nevhodných mydiel a kozmetických prípravkov, ale aj pri dlhodobom pobyte vo vode alebo pri nadmernej suchosti okolitého vzduchu.
Čítajte tiež:
- Starostlivosť o pokožku novorodencov a dojčiat
- Keď je koža tenšia ako motýlie krídla
- Kúpanie, prebaľovanie, strihanie nechtov, čistenie uší
Koža v zime
V zime fungujú mazové a potné žľazy, takže tvorba ochranného filmu je obmedzená, preto je predovšetkým v zime potrebné natierať sa viac. Medzi ľuďmi prevláda mýtus, že po použití hydratačného krému sa dostane voda do buniek a tie pod vplyvom mrazu praskajú.
Nie je to tak, kvalitné hydratačné krémy pomáhajú udržiavať optimálnu hydratáciu, ale faktom je, že v zime sú nedostatočné, preto v tomto ročnom období volíme mastnejšie prípravky s obsahom vazelíny, parafínu alebo glycerolu.
Koža v lete
Ani príjemné letné počasie nie je pre pokožku ideálne. Pod vplyvom zvýšenej vlhkosti vzduchu je odparovanie potu z povrchu pokožky sťažené. UV žiarenie na jednej strane potláča zápaly kože a prejavy atopického ekzému, ale na druhej strane oslabuje organizmus a znižuje imunitu. Vysoké teploty podporujú potenie, ktoré môže negatívne ovplyvniť atopický ekzém.
Tipy, ako zabrániť vysúšaniu pokožky:
- žiadny chlór ani soľ – okamžite po kúpaní v bazéne či mori opláchnite dieťa čistou vodou, jemne osušte a natrite
- zvlhčovač vzduchu – vo vykurovacej sezóne zvlhčujte suchý vzduch v izbičke, ideálny je prístroj s funkciou studenej pary, ktorá vzduch príjemne zvlhčí, ale neovplyvní izbovú teplotu
- pitný režim – zvlášť v zime ho treba dodržiavať, pokožka sa zvlhčuje nielen zvonku, ale aj zvnútra
- primerané obliekanie – v zime dieťa obliekame tak, aby sa nepotilo, používame ľahké, ideálne bavlnené priedušné materiály
- časté vetranie – a to hlavne v zime, zvlhčuje sa tým vzduch
- používanie krémov s UV filtrom – deti sa často pohybujú vonku, a tak absorbujú 3x viac slnečného žiarenia ako dospelí
Článok vznikol s láskavou pomocou MUDr. Jiřího Kordu, Súkromná kožná ambulancia, námestie Republiky 465/45, 293 01 Mladá Boleslav
S použitím materiálov:
- Ako sa starať o dieťa s atopickým ekzémom od prim. MUDr. Štěpánky Čapkovej
- Celoročná starostlivosť o atopickú a veľmi suchú pokožku (Dermatológia pre prax), od MUDr. Lucie Růžičkovej Jarešovej, FN Motol
- Celoročná starostlivosť o detskú pokožku (Dermatológia pre prax), od MUDr. Stanislavy Poláškovej, VFN Praha