Je vonku škaredo? Nič to! 14 tipov, ako deti doma zabaviť

Priviesť deti k tomu, aby netrávili celý deň vysedávaním pred televízorom, ale zabavili sa aj inak, nie je vôbec jednoduché. Keď však na to pôjdete s dôvtipom, pohybovým aktivitám prídu na chuť a budú ich samy vyhľadávať. My vám dnes poradíme, čo na deti zaručene zaberá.

1. Zábava so stoličkami

Jednoduchá, ale deťmi obľúbená aktivita, na ktorú vám stačia obyčajné, no pevné stoličky. Deti na stoličky môžu vyliezať, vyskakovať alebo ich podliezať. „Niekedy dám tiež dve stoličky k sebe, na tie naviažem povraz a spoločne s deťmi ho bez dotyku musíme podliezť. Povrázok, samozrejme, stále znižujeme a znižujeme,“ opisuje Štěpánka Štrougalová z Juklíka. Alebo môžete zo stoličiek postaviť slalom. Ak nemáte veľmi tolerantných susedov, zdolávajte ho po štvornožky, v drepe alebo plazením.

2. Hra na skrývačku

Jedna z najobľúbenejších hier, ktorá sa dá hrať aj doma a nachodíte pri nej veľa krokov. Čo tak schovať sa za záves do sprchovacieho kúta? Alebo čakať, či vás niekto objaví za košom na bielizeň? Jeden stojí za zástenou a všetci ostatní si musia nájsť dokonalý úkryt. Tak čo, ako dlho v ňom vydržíte, kým vás odhalia?

3. Skrývačka vecí

Ak bývate v malom byte, kde sa hra na skrývačku veľmi neuplatní, skrývajte veci. Napríklad hracie karty. Alebo nastrihané farebné papieriky. Pravidlo je, že z každej musí byť aspoň kúsok vidieť, aby nebolo treba otvárať skrine a šuflíky. Na povel všetci začnú hľadať. A kto nájde najviac, ten má právo vymyslieť dômyselné skrýše nabudúce.

4. Básničky s pohybom

Básničky s napodobovaním sa nikdy neomrzia. Reč, pohyb a rytmus sú v nich prepojené, takže rozvíjajú deti zo všetkých stránok. Menším môžete s pohybmi rúk a nôh pomôcť, väčšie nechajte, aby po vás opakovali a potom básničky odriekavali samy.

5. Hranie s loptičkami z molitanu

Tieto mäkké loptičky má doma množstvo ľudí, pretože sa perfektne hodia na loptičkovanie, rehabilitáciu aj na rôzne hry. „Ich obrovská výhoda je v tom, že doma nič neponičia a hra s nimi je nehlučná a bezpečná,“ hovorí Kristýna Přibylová z Monkey´s Gym. Môžete si ich s deťmi hádzať o voľnú stenu a chytať alebo vytiahnite z útrob skrine ľahkú raketu a súťažte, kto vydrží pinkať len tak do vzduchu a udržať loptičku na rakete čo najdlhšie.

6. Zábava na dvojdielnom rebríku

Dvojdielny rebrík má doma kdekto, stačí ho za daždivého dňa strčiť napríklad do obývacej izby, kde je trocha miesta. Už dvojročné dieťa si s nimi užije neuveriteľné radosti. Podľa veku detí vymýšľajte rôzne súťaže: Kto vylezie prvé dva schodíky, kto sa dostane až na špičku, kto sa nebude báť vyliezť až úplne hore a dotknúť sa stropu? Alebo bude víťaz ten, kto úspešne prelezie na druhú stranu? Vždy však na deti počas hry dohliadajte a menšie pridŕžajte. „Ak sa vám rebrík zdá veľmi vysoký, skúste malý dvojstupienok. Malé deti ho môžu preliezať po štyroch,“ radí Štěpánka Štrougalová.

7. Hra na „Kto dlhšie vydrží…“

Na túto hru vám postačí kúsok voľného priestoru, stopky a prázdny list papiera. Pripravení? Ideme! „Každý člen rodiny postupne skúša, ako dlho vydrží stáť na ľavej nohe, potom na pravej alebo to isté so zavretými očami. Následne môžete testovať, ako dlho kto vydrží sedieť bez stoličky alebo napríklad ukážkovo predpažiť,“ opisuje princíp Štěpánka Štrougalová.

8. Päťminútovka s písmenkami

Koľko vecí vo vašej domácnosti sa začína na písmenko L a sú také ľahké, že sa dajú zhromaždiť na posteľ v spálni? Lyžica, lis na cesnak… no schválne! „Nastavte budík na päť minút a nechajte deti, nech premýšľajú a behajú s nápadmi do vašej spálne. Po piatich minútach sa sčíta, odmeňuje a tiež sa veci vracajú na svoje miesto,“ zoznamuje s pravidlami Kristýna Přibylová.

Čítajte tiež:

9. Basketbal

Toto je bleskovka, ktorej príprava trvá päť minút a potom máte o zábavu postarané na veľmi dlho. Ako na to? Stačí jednoducho pokrčiť noviny alebo hárky akéhokoľvek papiera. Postavte do prostriedku miestnosti stoličku, na ňu hrniec a snažte sa doň trafiť. Alebo hrniec nemusí byť ani na stoličke. Dokážu sa deti trafiť, keď bude na zemi? Keď ho postavíte napríklad na rebrík? Otestujte to! Hádzať sa dá aj chrbtom k hrncu, medzi nohami, s jedným okom zaviazaným ako pirát atď.

10. Tunelové preliezačky

„Detský tunel odporúčam každému rodičovi ako jednu z najlepších investícií. Nie je drahý, väčšinou je skladací, takže dobre skladný, a dá sa s ním neuveriteľne pohrať,“ hovorí Jana Havrdová z iniciatívny Česko sa hýbe. S pomocou stopiek môžete merať, kto tunel zvládne preliezť najrýchlejšie. Alebo kto sa ním najrýchlejšie preplazí napríklad po chrbte. Ak tunel nemáte, vybudujte si vlastný. Dobre vám poslúžia napríklad stoličky, cez ktoré prehodíte deky alebo spacák a máte to. Mimochodom, zaliezanie a vyliezanie zo spacáka načas tiež môže byť zábava.

11. Behanie po schodoch

Bývate v dome, kde je veľa poschodí? Štěpánka Štrougalová odporúča využiť to na nasledujúce úlohy: „Zabudnite na výťah. Skúste s bobríkom mlčania (ohľaduplnosť k susedom je nevyhnutná) vybehnúť schody na najvyššie poschodie alebo ich časť vyskákať po jednej nohe, zdolať ich bočným krokom, skrátka, čo vám napadne.“ Súťažiť sa dá na čas, na výdrž, na počet zdolaných poschodí alebo počet opakovaní, to už je na vás.

12. Kolky trochu inak

Toto vôbec nie je také ľahké, ako to na prvý pohľad vyzerá. Dieťaťu priviažte k pásu povrázok. Na jeho koniec, ktorý by mal siahať asi 5-10 centimetrov nad kolená, pripevnite pero, ceruzku, fixku alebo čokoľvek, čo máte poruke. Potom dieťatko nechajte, nech sa snaží ceruzkou trafiť do hrdla fľaše, ktorú má postavenú medzi nohami. Aby to bolo napínavejšie, môžete deťom merať čas na stopkách.

13. Tornádo

Vynikajúca taktika, ako donútiť deti, aby si po sebe upratali. Ako to funguje? Natočte budík na desať minút. Pusťte hudbu. Sľúbte deťom nejakú odmenu. Vedomie, že sa bude upratovať iba krátky čas a ešte ich čaká odmena, ich prinúti neuveriteľne zrýchliť tempo. Upratovanie dostane doslova adrenalínový rozmer a vy nebudete veriť, ako rýchlo vaše ratolesti budú zbierať, skladať a ukladať.

14. Leňošenie v bunkri

Keď budú deti z celodenného pobiehania unavené, nechajte ich, nech si postavia bunker napríklad pod kuchynským stolom. Veď kto by nemiloval ten pocit skryť sa za daždivého dňa v poriadnom bunkri? Deti môžu znášať deky, vankúše, spacáky, využiť sa dajú aj veľké kúpeľňové osušky. „Keď to budú mať hotové, pomôžte im v bunkri vybudovať pekný peliešok a nechajte ich v ňom odpočívať. Keď im k tomu pustíte napríklad audiorozprávku, budú blažené,“ hovorí z vlastnej skúsenosti Jana Havrdová.


Zdroj: www.juklik.cz, www.monkeysgym.cz, www.ceskosehybe.cz

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist