babyweb.sk > Dieťa > Kedy je najvhodnejší čas zatočiť s horúčkou u dieťaťa a ako?
Kedy je najvhodnejší čas zatočiť s horúčkou u dieťaťa a ako?
Každý rodič spozornie a spanikári, keď cíti horúce líčka a čelo svojho malého dieťaťa. Netreba hneď panikáriť, najprv treba zistiť, čo stojí za teplotou, pretože horúčka je iba prejav choroby, nie choroba. V tomto článku prinášame tipy ako a kedy s ňou správne zatočiť.
Najpresnejší údaj o teplote sa dá zmerať v konečníku, táto teplota je úplne najpresnejšia. Napríklad najnovšie bezkontaktné metódy merania na čele, v podpazuší, v ústach sú dosť nepresné. Najpresnejšie sú staré klasické teplomery, nie digitálne.
Ako odlíšiť horúčku od teploty?
Je to veľmi jednoduché, zvýšená teplota je do 38 stupňov Celzia, horúčka je vždy vyššia. Pri horúčke treba spozornieť a radšej zájsť za lekárom. Prinášame zopár tipov, ako zatočiť s horúčkou.
Ako a čím znížiť?
Liekom prvej voľby na zníženie horúčky je paracetamol (známy ako Paralen). Tiež môžeme dať dieťaťu ibalgin na zníženie teploty, ale nemali by sme teplotu nijako zrážať, až kým nevystúpi nad 38 stupňov Celzia. Ibalgin je vhodný liek, pretože je mierne protizápalový. Nad 38 stupňov Celzia už môžeme začať so zrážaním paracetamolom a ibalginom.
Väčšinou dávame dieťaťu paracetamolové prípravky (klasický Paralen, Panadol alebo Ibalgin je možné podávať vo forme tabletiek alebo vo forme sirupov a čapíkov /to je vhodnejšie pre menšie detičky/).
Paracetamol má rýchlejší nástup účinku, ibuprofen zase pôsobí dlhšie, a ako sme spomenuli, má protizápalový účinok, takisto ponúka úľavu od bolesti. Pri akomkoľvek podaní lieku je nutné riadiť sa príbalovým letákom alebo pokynmi lekárnika či lekára. Sami nič dieťaťu radšej nedávkujte.
Teplota len poukazuje na to, že sa biele krvinky dali do pohybu a chcú sa brániť pred nákazou. Horúčka je normálna súčasť boja organizmu proti infekcii, netreba preto ihneď panikáriť. Organizmus a imunitný systém sa iba bráni pred škodlivými parazitmi, ktoré napadnú telo. Veľký pozor treba dávať na to, ak teplota náhodou presiahne 40 stupňov Celzia, pretože takto vysoká teplota môže poškodiť centrálny nervový systém v mozgu.
Slabý pitný režim sa podieľa na pretrvávaní zvýšenej teploty a dehydratácia môže stáť za prejavom nežiaducich účinkov. Pred podaním lieku na zníženie horúčky je potrebné vyskúšať niektoré režimové opatrenia: ľahké oblečenie, príliš dieťa nezakrývať, hydratovať vodou, vetrať miestnosť každú hodinu, pokoj na lôžku, jedlo by malo pozostávať prevažne zo sacharidov.
Čítajte tiež:
Ako fyzikálne ochladzovať
Ak má dieťa viac ako 39 stupňovú horúčku možno začať s ochladzovaním. Dôležité sú obklady a zábaly, vlažná sprcha – tá je skôr vhodnejšia pre staršie deti. Pokiaľ má dieťa aj ďalšie prejavy (napr. silno kašle, vracanie, veľké bolesti), je namieste nečakať a vyhľadať lekársku pomoc. Každý rodič si vie poradiť s teplotou či vysokou horúčkou aj doma, ak však teplomer stále ukazuje vysoké čísla, musíme starostlivosť o nášho potomka vložiť do odborných rúk lekára.
Príčiny horúčky
Zvýšená teplota a horúčka u detí môže mať rôzne príčiny. Najčastejšou príčinou zvýšenej teploty alebo horúčky je infekcia: vírusová alebo bakteriálna. Keď po zistení horúčky začneme podávať jeden z uvedených liekov, pokračujeme týmto liekom v intervale šesť až osem hodín podľa opakovaného výstupu teploty.
Pri horúčke nad 40 stupňov Celzia, ktorá neustupuje po uvedených spôsoboch znižovania teploty, pri nepokoji dieťaťa a iných príznakoch závažného stavu je nutné ihneď kontaktovať odbornú pomoc.
U dieťaťa do troch mesiacov zistenie zvýšenej teploty do 37,5 stupňa Celzia nevyžaduje žiadnu liečbu ani okamžité vyhľadanie lekára, no mali by ste sa o všetkom aj tak poradiť s ošetrujúcim lekárom, napríklad mu zavolať.
Ak je nameraná horúčka nad 38 stupňov Celzia, je to už dôvod na včasné vyhľadanie lekára, hoci aj pohotovosť, ak je víkend a neordinuje váš obvodný lekár. U detí nad jeden rok sa môžeme pokúsiť dva až tri dni poradiť si s horúčkou aj sami, ale neodporúča sa to.
Treba si pamätať dôležitú vec: Ak je dieťa apatické alebo sa mu ťažšie dýcha, ak má nejakú chronickú chorobu, musíme vyhľadať lekára ihneď a nečakať. Môžeme mu vážne ohroziť zdravie, horúčku netreba podceňovať. Ak dieťa ochorie počas víkendu, je potrebné vyhľadať lekársku službu prvej pomoci.
Ako sa vyhnúť horúčke?
Je nejaká prevencia, ako sa vyhnúť neželanému strašiakovi? Treba si uvedomiť, že horúčka je len prejav nejakej infekcie v tele, nepredstavuje chorobu. Vo všeobecnosti žiadna prevencia neexistuje. Horúčka je príznak, nie ochorenie. Najčastejšie je horúčka dôkazom toho, že sa telo mobilizuje a chce bojovať s chorobou.
Nezamieňajte si horúčku so zvýšenou teplotou. Vysvetlenie, prečo teplota do 37 stupňov je neškodná, je zrejmé. Škodlivým vírusom či baktériám, kde je teplota okolo 36 – 37 °C, neublíži a ony sa môžu pokojne ďalej množiť a robiť v tele šarapatu. Telo sa preto snaží vytvoriť také prostredie, v ktorom nepriatelia nebudú schopní prežiť a za zvýšenú teplotu sa pokladá teplota preto až nad 37 stupňov.
Horúčka sa nesmie podceňovať, pretože ak je infekcia vážna a rozsiahla, tak môže sa vyšplhať až na 40 stupňov, čo už je alarmujúce. Preto ak je dieťa choré a má teplotu, tak ju nepodceňujte a stav dieťaťa starostlivo kontrolujte. Poraďte sa prípadne s lekárnikom alebo lekárom o ďalšom postupe. Nenechávajte nič na náhodu.