babyweb.sk > Pôrod > Komplikácie pri pôrode > Komplikácie pri pôrode nemusia nevyhnutne viesť k cisárskemu rezu
Komplikácie pri pôrode nemusia nevyhnutne viesť k cisárskemu rezu
Komplikácie pri pôrode môžu nastať zo strany plodu, zo strany rodičky a v kombinácii zo strany matky i plodu dohromady. Aké sú najčastejšie z nich a aké riziká so sebou prinášajú, opisuje v rozhovore doc. MUDr. Ladislav Krofta, CSc., ktorý je nielen špičkový lekár v Ústave pre starostlivosť o matku a dieťa v pražskom Podolí, ale aj spolupracujúcim odborníkom v oblasti gynekológie a pôrodníctva v klinike Canadian Medican Care.
Aké sú najzávažnejšie komplikácie pri pôrode zo strany dieťaťa?
„Najzávažnejšie je, keď dieťa začína z nejakého dôvodu upadať, pretože nemá dostatok kyslíka. Takáto situácia nastáva napríklad pri pupočníkovej komplikácii, keď je pupočník obtočený okolo krku plodu, okolo končatiny alebo je na ňom uzol a podobne. V dôsledku toho plod nie je schopný zvládnuť záťaž, ktorej je vystavený v priebehu pôrodu. Ak taký stav nastane, treba pôrod rýchlo ukončiť, pretože keby sa neintervenovalo, môže nastať hypoxia (nedostatok prívodu kyslíka do tkanív plodu) a mozog dieťaťa sa môže nenávratne poškodiť.
Dieťa, samozrejme, určité rezervy má, ale nie je schopné tolerovať situáciu dlho. Z tohto dôvodu je dôležité vedieť, že deti, ktoré sú normálne veľké, majú vyššiu schopnosť tolerancie ako deti, ktoré sú malé. Menšie deti majú teda väčšiu pravdepodobnosť, že počas vaginálneho pôrodu – pretože nemajú také rezervy – nebudú schopné záťaž zvládnuť.“
Akú veľkú komplikáciu predstavuje prepadnutie pupočníka?
„Prepadnutie pupočníka súvisí s komplikáciami hypoxie dieťaťa. Keď pupočník prepadne, môže sa komprimovať medzi hlavu a maternicu a dieťa potom nedostáva živiny. Opäť je to stav, ktorý sa musí rýchlo riešiť. Z tohto dôvodu by mala žena, ktorej odteká plodová voda, čo najrýchlejšie prísť do zdravotníckeho zariadenia, aby k niečomu takému nedošlo.
Plod vykazuje známky hypoxie aj v prípade, keď žena veľa krváca, je odlúčené placentárne lôžko, t. j. krv netečie do placenty, ale vyteká von a plod nie je zásobený. V takýchto prípadoch väčšinou nie sme schopní pôrod dokončiť vaginálne a treba pristúpiť k akútnemu cisárskemu rezu.“
Ako sa stane, že sa placenta odlúči?
„Odlúčenie placenty môže súvisieť s preeklampsiou, čo je závažný stav spôsobený vysokým krvným tlakom. Pravdepodobnosť pôrodných komplikácií u pacientok s týmto ochorením je vyšší.“
Sú ešte nejaké ďalšie rizikové skupiny žien?
„Určitú rizikovú kategóriu predstavujú ženy, ktoré sú obézne, a ženy malého vzrastu, ktoré majú veľké dieťa. V súčasnosti sú to aj ženy, ktoré rodia v neskoršom veku, či tie, ktoré otehotnejú len vďaka umelému oplodneniu a majú celý rad interných chorôb, srdcové poruchy, metabolické ochorenia, cukrovku, neurologické choroby… Aj samotný vek je však výrazným rizikovým faktorom.“
Aké komplikácie pri pôrode sa uvádzajú zo strany matky?
„Zo strany matky zohráva významnú úlohu kategória preeklampsií, ale oveľa častejšou príčinou komplikácií je nedostatočná činnosť maternice počas pôrodu – kontrakcie sú slabé a nevedú k tomu, že sa maternica otvára a plod zostupuje dolu. Aj v tomto prípade môže hrať rolu prípadný nepomer medzi panvovými rozmermi rodičky a veľkosťou dieťaťa, napríklad keď má žena malého vzrastu veľké dieťa.
Ďalej treba spomenúť poruchy pôrodného mechanizmu. Plod vykonáva v priebehu pôrodu pomerne zložitý komplex pohybov, ktorý je náchylný na nejakú chybu. Potom stačí, keď je dieťa len trochu inak natočené, má nesprávne natočenú hlavu, pôrod sa zasekne a neprebieha. V dôsledku toho môže prvá či druhá doba pôrodná trvať príliš dlho, čím sa zníži schopnosť maternice vytlačiť plod von, žena je vyčerpaná… V takýchto prípadoch treba siahnuť po medikamentoch, ktoré by maternici pomohli pracovať, alebo je nevyhnutné dokončiť pôrod vaginálne nejakou extrakčnou technikou či cisárskym rezom.“ Prečítajte si viac o komplikáciách pri pôrode zo strany matky.
Čo ešte môže viesť ku komplikáciám pri pôrode?
„Komplikácie môžu spôsobovať niektoré autoimunitné ochorenia u matiek, ktoré majú vplyv na štruktúru placenty. Pri vaginálnom pôrode môžu nastať aj komplikácie pre plod, ako dieťa prechádza pôrodnými cestami – môže ísť o určité traumy hlavy či končatín súvisiace so situáciou, keď treba použiť nejaký inštrumentálny nástroj alebo keď je dieťa príliš veľké. V prípade velkého plodu, keď pôrod neprebieha, ako by mal, môže dôjsť napríklad k ramienkovej dystokii – ramená uviaznu v kostenej panve a plod sa potom nedá porodiť. To môže mať za následok poranenie kľúčnej kosti (zlomenina) alebo ramenného pletenca (nervy zásobujúce hornú končatinu), ktoré môžu byť v určitých prípadoch nevratné. Preto existuje snaha vopred objaviť deti, u ktorých by tieto komplikácie mohli nastať, a to sú väčšinou veľké deti.“
Čo rozhodne o tom, či je možné dokončiť komplikovaný pôrod vaginálne? Je nevyhnutné používať nejaké nástroje či prístroje?
„V pôrodnej sále sa používa monitor, kardiografický záznam, kde sa snímajú odozvy plodu – keď dôjde k zmenám v podávaní kyslíka, dieťa na to reaguje zmenou frekvencie odoziev. Vtedy je potrebné rýchlo reagovať. V takomto prípade záleží na tom, aký je vaginálny nález (ako sú pôrodné cesty otvorené) – od toho sa odvíja, či sme schopní dokončiť pôrod vaginálne alebo či nemôžeme využiť prirodzenú vaginálnu cestu a musíme operovať cez brucho.
Vaginálne pôrody sa niekedy dajú dokončiť spontánne, bez použitia akéhokoľvek prístroja, niekedy je však potrebné, aby bol pôrod ukončený rýchlo. Preto sa v prípadoch, keď žena nie je schopná bábätko vytlačiť, používajú určité nástroje. Slangovo sa tomu hovorí „vex“, teda vákuumextraktor, ktorý sa aplikuje na hlavičku a pomocou neho sa bábätko vytiahne – ide totiž o určité nástroje patriace do kategórie klieští. Aby mohol byť vaginálny pôrod dokončený inštrumentálne, musia byť splnené určité podmienky. Ak podmienky splnené nie sú, existuje riziko poranenia plodu i matky, a v takých prípadoch sa robí cisársky rez.“
Čítajte tiež:
Aké sú najčastejšie komplikácie po pôrode?
„Ide o komplikácie tretej doby pôrodnej súvisiace napríklad s tým, že sa maternica nestiahne a žena stratí v dosť krátkom čase veľké množstvo krvi. Rieši sa to pomerne jednoducho pomocou liekov, ktoré kontraktilitu maternice podporia. Ďalej môže ísť o rôzne traumy, keď môže byť maternica porušená, roztrhnutá, natrhnutá, odtrhnutá, a tiež o stavy, keď placenta zostane celá v maternici alebo sa odlúči len čiastočne a zvyšok tam ostane. Tieto stavy tiež súvisia s krvácaním, ktoré môže niekedy ohroziť život rodičky.“
Popredný český gynekológ a pôrodník doc. MUDr. Ladislav Krofta, CSc., pôsobí v Ústave pre starostlivosť o matku a dieťa v pražskom Podolí a na klinike Canadian Medical Care. So svojím tímom uskutočnil v rámci Centra fetálnej medicíny ÚPMD už devätnásť operácií plodov v tele matiek.