Konečne hlavou dole

Pôrod sa blíži, bábätko sa vyvíja, ako sa patrí. Iba jedna vec spôsobuje mamičke starosti: Prečo sa už neobrátilo hlavičkou dole? A čo ak sa neobráti?

Obrátená poloha sa môže stať nočnou morou posledného trimestra. No zároveň nemusí. Keď sa všetko vyvíja tak, ako sa má, okolo siedmeho mesiaca tehotenstva začína byť bábätku v maternici trochu tesno a spravidla hľadá čo najpríjemnejšiu polohu. Najviac mu vyhovuje, keď sa natočí hlavičkou dolu a so skríženými nožičkami prirodzene zakotví tam, kde je najviac priestoru v maternici, v miestach hore.

Niektoré deti sa však s touto konečnou „piruetou“ neponáhľajú a iné sa dokonca do tejto najpriaznivejšej pozície na pôrod ani neotočia. Prečo? Na to nie je úplne jednoznačná odpoveď. Existuje viacero vysvetlení: vrodená chyba maternice, ako je napríklad priehradka v nej, krátky pupočník, prípadne obtočený okolo krku alebo tela plodu. Rolu zohráva i množstvo plodovej vody, viacpočetné tehotenstvo. V každom prípade to znamená jedno: pokúsiť sa dieťa dostať do správnej polohy. Lekári v tomto prípade nezatracujú ani alternatívny prístup.

Most nie je bez šance

Určite nie je na zahodenie vyskúšať pár jednoduchých a bezpečných cvikov.

  • Bayerov pasívny most. Ľahneme si na chrbát a podložíme ho v bedrovej oblasti tak, aby bola panva asi 30 cm nad zemou. Pod hlavu si dáme vankúš, aby sa nám ležalo v prehnutí do mosta pohodlne, približne 5 až 10 minút. Následne sa prevalíme do kľaku a oprieme sa o dlane. Cvičíme ráno a večer.
  • Variantom je indický most, keď v ľahu na chrbte s mierne roztiahnutými nohami dvíhame panvu. Nie násilím a extrémne. Ak sa nám to zdá náročné, tak si panvu len podložíme vankúšom a zhlboka dýchame do brucha.
  • Štvornožky. Východisková pozícia je kľak s mierne roztiahnutými nohami a s oporou o dlane. V ňom sa uvoľníme a následne sa spustíme hrudníkom na zem, oprieme sa o predlaktia. Chvíľu tak zotrváme. Cvičíme trikrát denne.

Tieto pozície pomáhajú uvoľniť maternicu a iniciujú u dieťaťa, aby sa otočilo. Na dosiahnutie účinku ich treba praktizovať denne asi 20 minút. Až dovtedy, keď pocítite výrazný pohyb plodu, ktorý by mohol signalizovať obrátenie.

Akupunktúra chce odborníka

Podľa babských rád by bábätko, ktoré si hovie v nesprávnej polohe, mohol vyrušiť nejaký nepríjemný zvuk v mieste, kde má hlavičku. Mixér alebo heavy metal podľa chuti. Môžeme tiež skúsiť naviesť bábätko do správnej polohy pomocou svetla baterky posúvajúcej sa po bruchu. Pokoj matky a jemné dohováranie dieťaťu je rovnako jedným z pokusov, ktorými nič nepokazíme.

Ďalej sa môžeme zveriť do rúk odborníka na akupresúru a akupunktúru. Prínosná môže byť tradičná čínska metóda nazývaná moxovanie. Ide o prikladanie horúcich obkladov z rastliny Artemisia vulgaris (paliny obyčajnej) na akupunktúrny bod BL 67 na vonkajšej strane nohy pri malíčku. Alebo sa odporúča Websterova chiropraktická metóda, pri ktorej sa stimulujú niektoré body nad krížovou kosťou, čo by malo viesť k uvoľneniu vnútromaternicových síl, ktoré zabraňujú obráteniu plodu na hlavičku.

V zahraničí si pochvaľujú aj osteopatiu, teda liečebný systém zameraný na manipulačné techniky. Odstraňujú sa pri tom rôzne blokády, ktoré bránia dieťaťu otočiť sa. Ak sa nič z toho nepodarí, ďalšou možnosťou je v prípade pozdĺžnej polohy panvovým koncom obrat vonkajšími hmatmi.

Čo dokážu šikovné ruky

Ak je do 36. týždňa tehotenstva bábätko ešte stále usadené zadočkom dopredu, skúsený pôrodník sa ho pokúsi rukami cez brušnú stenu a stenu maternice otočiť hlavičkou dole. Znie to trochu desivo, ale celá procedúra trvá niekoľko minút a nie je bolestivá. Najskôr je potrebné pri vyšetrení ultrazvukom zistiť presnú polohu a ďalšie skutočnosti, ktoré by mohli brániť tomuto zásahu (napríklad pupočná šnúra okolo krku, anomálie srdcového rytmu).

Čítajte tiež:

Tehotnej žene sa podajú lieky na tlmenie kontrakcií a pristúpi sa k zákroku. Jeho úspešnosť je 60 až 75 %. Záleží nielen na skúsenosti lekára, ale aj na „výbave“ matky, teda na pozícii placenty, kvalite plodovej vody atď. Komplikáciou obratu môže byť predčasné odlučovanie lôžka, po ktorom je nevyhnutný okamžitý cisársky rez. Obrat sa neodporúča ani ženám po predošlom cisárskom reze, pre riziká poranenia jazvy. Ak i táto možnosť zlyhá, zostane bábätko v obrátenej polohe pravdepodobne až do pôrodu. No i ten sa môže udiať prirodzenou cestou.

Cisársky rez nie je vždy nevyhnutný

Pozdĺžna poloha panvovým koncom sa považuje za prirodzenú, ale rizikovú. Neznamená to však, že pôrod musí byť automaticky cisárskym rezom, navzdory tomu, že to v niektorých pôrodniciach uprednostňujú. Záleží na skúsenostiach každej kliniky, niekde sa rodí vaginálne aj viac ako 50 % plodov v polohe panvovým koncom. Musia však byť splnené viaceré podmienky. Plod nesmie byť príliš veľký (ideálne medzi 2 500 až 3 500 g), musí byť zdravý rovnako ako matka, ktorá by mohla mať dostatočne priestrannú panvu. Pôrodník by mal byť skúsený, aby dokázal s plodom správne manipulovať a aby sa dieťa nedostalo do priečnej alebo šikmej polohy.

Špecifikom a zároveň rizikom pôrodu panvovým koncom je to, že hlavička, najväčšia časť plodu, sa rodí ako posledná. A mäkký zadoček horšie rozširuje pôrodné cesty. Ak sa stretne šikovný pôrodník so statočnou matkou, tak to dokážu. Ostatné ženy, ktoré musia podstúpiť cisársky rez, môžu opodstatnene dúfať, že pri ďalšom tehotenstve sa ich maličké v bruchu obráti tak, ako má.

2.1.2017 1:17| autor: Helena Chvojková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist