babyweb.sk > Dieťa > Vývin dieťaťa > Látkové plienky z pohľadu ortopédov
Látkové plienky z pohľadu ortopédov
Každá mamička chce pre svoje dieťa to najlepšie. Používanie látkových verzus papierových plienok je téma na nekonečnú diskusiu a bolo na ňu napísaných veľa článkov. Väčšinou ide o príspevky, keď sa rieši najmä pohodlie bábätka, ekonomický a ekologický pohľad. Poďme sa preto pozrieť, čo na „látkovky“ hovoria odborníci pohybového aparátu.
Aké oblasti detského telíčka plienky ovplyvňujú
Každá plienka do istej miery ovplyvňuje detské telo. Či už ide o chrbtové stavce s medzistavcovými svalmi, bedrové kĺby, rozvoj ťažiska aj stability alebo pohybové návyky. Najviac diskutovanými časťami, ktorým sa budeme venovať podrobnejšie, sú práve bedrá a chrbtica.
Dajte pozor na nadmerné prehnutie v chrbte
Fyzioterapeutka Mgr. Pavla Brandová uvádza, že každý novorodenec sa rodí s miernym predným panvovým sklonom (tzv. vyšpúlením). Ako vývoj bábätka postupuje, začína dvíhať nožičky od podložky smerom k brušku a panva sa dostáva do zadného postavenia (tzv. podsadenie). Toto nastáva okolo 3. mesiaca.
Môže sa zdať, že dojča je vďaka plienke prehnuté v chrbte. Tento stav nastáva bez ohľadu na druh plienky, ale rozhodne sa neodporúča prehnutie podporovať. U bábätiek je dôležité zvolenie správnej veľkosti a typu látkovej plienky, aby na chrbtovej strane nemala zbytočne hrubú vrstvu.
V súčasnosti badáme snahu o dosiahnutie plienok s vysokou absorpčnou schopnosťou, ktoré sú zároveň kompaktné. Túto vlastnosť má napríklad bambusové vlákno.
A ako spoznáte, že dochádza k nadmernému prehnutiu? Najvyššie prehnutie posúdite tak, že bábätko položíte na rovnú podložku najprv bez plienky a hneď nato s plienkou. Ak plienka spôsobuje výraznejšie prehnutie, nie je vhodné ju používať. Schválne ju môžete porovnať aj s papierovou verziou plienky.
Čítajte tiež:
- Látkové plienky – rozum do vrecka
- Tipy na zdravé prebaľovanie. Zn.: Začiatočník
- Plienky – látkové alebo jednorazové?
Predchádzajte dysplázii bedrových kĺbov
Príčiny vzniku vývojových chýb bedier sú v zásade dve: genetické predispozície a tlak. Konkrétne potom môže byť na príčine aj málo plodovej vody v tehotenstve či uloženie koncom panvovým.
Všeobecne sa látkové plienky pre správny vývoj bedrových kĺbov odporúčajú, a ako spomína ortopéd MUDr. Jan Česák, dôležité je opatrenie správneho tlaku (t. j. zo strán), pretože bedrové kĺby sa vyvíjajú tlakom.
Vhodnou pozíciou pre úspešný vývoj bedrových kĺbov novorodencov je pozícia žabičky, ktorú by mala umožňovať každá správne sediaca plienka. Pozícia žaby je považovaná za výbornú prevenciu, takže sa nebojte vyskúšať, či je táto pozícia v plienke uskutočniteľná.
Ak ortopéd po vykonanom vyšetrení odporučí, aby ste používali „široké balenie“, sú látkové plienky tou najlepšou voľbou. Naopak, použitie plienky papierovej a na to látkovej je nevhodné, pretože sa tak plienka stane ešte menej priedušnou.
Prečítajte si ešte odporúčanie na záver
Nedajte sa rozmaznať vysokou absorpčnou schopnosťou (nielen) papierových plienok. Čo sa týka rozpoznania potreby prebalenia bábätka, majú látkovky výhodu. Pri látkových plienkach možno rýchlejšie spoznať, kedy je potrebné bábätko prebaliť a rovnako tak bábätko viac vníma vlhko, čo vyjadrí svoju nespokojnosťou. To sa hodí okrem iného aj pri učení „na nočník“.
Nie je dobré, keď sú deti s plienkami s vysokou absorpciou prebaľované menej často. Plienky totiž absorbujú hlavne tekutinu, problém sa objaví pri absorpcii stolice, ktorá prebieha oveľa horšie. Pri menej častom prebaľovaní sa tekutina aj stolica v plienke hromadia. Plienka sa stáva ťažšou a ťažšou, čo má, samozrejme, negatívny vplyv na pohybový aparát a u batoliat tiež na rovnováhu.
Ako často by sme teda mali naši malú ratolesť prebaľovať? Vzhľadom na to, že u detí veľmi dobre funguje gastrokolický reflex, mali by sme prebaľovať minimálne po každom príjme potravy!
Gastrokolický reflex má za následok aktiváciu čreva hneď, ako dochádza k príjmu potravy. Zjednodušene povedané to znamená, že len čo začne dieťa jesť, už sa mu v telíčku robí miesto na ďalší chod.