babyweb.sk > Po pôrode > Novorodenec > Koľko plienok potrebuje novorodenec?
Koľko plienok potrebuje novorodenec?
Čakáte bábätko každým dňom a snažíte sa dostatočne v predstihu zásobiť plienkami na obdobie aspoň niekoľko týždňov? Už ste stáli pred ťažkou voľbou, či látkové alebo jednorázové a vybrali ste jednorázové?
Teraz určite riešite otázku, koľko plienok ale taký novorodenec denne potrebuje? Názory si líšia.
Značkové alebo „no name“?
„My sme na začiatku potrebovali tak osem plienok denne, tých kvalitnejších, značkových,“ popisuje kamarátka Dana. „Keď sme chceli ušetriť, tak tých ,no name‘ plienok bol treba určite tak desať až dvanásť, tie pretekali a malý okamžite začal plakať, pretože moc nesali. Iná kamarátka Lucia mi zase hovorila, že nie je potrebné prebaľovať po každej ,potrebe‘, že moderné jednorázové plienky vydržia aj niekoľko cikaní – ale iba tie kvalitnejšie a väčšinou tiež drahšie.“
Detská dermatologička z Fakultnej nemocnice Motol Štěpánka Čapková tvrdí: „Novorodenec spotrebuje za deň priemerne dvanásť plienok a to aj tých kvalitných. Ciká totiž dvadsaťkrát za deň.“
Ak prebaľujete dieťa menej-krát, hrozia zapareniny, ktoré sa potom liečia zložitejšie ako je práca s častým prebaľovaním. Novorodenec by sa určite mal prebaliť pred a po dojčení, pretože počas neho funguje peristaltika čreva. Postupom času sa potreba meniť plienky zmenší, pretože narastá schopnosť dieťaťa moč udržať. Ročné batoľa potrebuje denne zhruba šesť alebo sedem plienok.
Pozor na alergény
A aké podľa doktorky Čapkovej robia mamičky najčastejšie chyby pri prebaľovaní, ktoré potom musí riešiť vo svojej ordinácii?
„Predtým, keď boli jednorázové plienky ešte drahšie, mamky často šetrili a dieťa neprebaľovali tak, ako bolo potreba. Dnes sa už naučili, že je lepšie prebaľovať častejšie, ako potom utrácať za lieky a vidieť, ako sa bábätko trápi. V súčasnej dobe je problémom hlavne nevyhovujúca kozmetika, ktorá pokožku bábätka podráždi.“
Podľa nej je nutné používať kozmetiku určenú špeciálne pre bábätká a bez alergénov. Nevyhnutné je tiež obmedziť kontakt kože so stolicou na minimum. Preto, akonáhle vidíte, že sa dieťa pokakalo, plienku vymeňte a zadoček utrite navlhčenou vatou, prípadne vlhkými vreckovkami – pri nich ale tiež pozor na alergie.
Zapareninám sa dá vyhnúť
„Zapareninám tiež môžete predísť, samozrejme pri častej výmene plienok a užívaní adekvátnej kozmetiky, mäkkou zinkovou pastou. V lekárni ju dostanete aj pod názvom krém s oxidom zinočnatým,“ radí dermatologička.
Plienky používajte podľa toho, aké vám vyhovujú – na značky nepozerajte, samy skoro poznáte, ktoré sú pre vaše bábätko najlepšie. „Ja to riešim tak, že lacnejšie plienky používam cez deň, kedy mám možnosť syna kedykoľvek prebaliť, aby bol zadoček v suchu, a na noc mu dávam Pampers Premium Care, ktoré mu vydržia až do rána,“ popisuje Lucia.
Čítajte tiež:
- Kúpanie, prebaľovanie, strihanie nechtov, čistenie uší
- Tipy na zdravé prebaľovanie. Zn.: Začiatočník
- Prečo je pokožka môjho dieťaťa taká suchá?
Látkové plienky dieťa nedráždia, pre matku sú ale náročnejšie
Látkové plienky sú potom kapitolou samou o sebe. Prebaľovať musíte častejšie a aj musíte častejšie prať a žehliť. Aj keď niektoré typy sa po dobrom zavesení ani žehliť nemusia. Je to určite ekologickejšia varianta, a to aj napriek tomu, že fanúšičky jednorázových oponujú častejším praním.
Mamka Žaneta na látkové plienky nedá dopustiť: „Moja dcéra sa v nich nezaparuje, nikdy mi nepretiekli, ako niektorí hovoria. Prídu mi oveľa lepšie ako jednorázové plienky napustené rôznymi chémiami,“ hovorí.
Peniaze sa vrátia
Podľa dermatologičky však príliš nezáleží na tom, či používate plienky jednorázové alebo látkové, ale na ich kvalite a hlavne na tom, ako často ich vymieňate. Niektoré mamičky si pochvaľujú, že v látkových plienkach sa dá dieťa pekne podržať, je s ním ľahšia manipulácia pri dojčení a podobne.
Keď sa ich však rozhodnete kúpiť, počítajte so začiatočnou investíciou niekoľko stovák eúr. Tá by sa vám mala ale v priebehu niekoľkých mesiacov vrátiť. Klasické látkové plienky už tiež sú iné, ako bývali – existujú látkové nohavičky a vložky, ktoré prebaľovanie uľahčia a udržia dieťa v suchu.
„Jednorázové, takzvané papierové plienky používam napríklad na chalupe, kde nemôžem prať, alebo keď sme niekde na návšteve a nemám kam plienky vyhadzovať. Malej to ale na zadoček nerobí veľmi dobre, vždy sa vrátim radšej k látkovým, aj keď je s nimi viac práce a všade musím ťahať väčšie balíky ako iné mamičky,“ uzatvára Žaneta.
Rozhodnite sa správne
Rozhodnutie je na každej mamičke, väčšina z nich sa samozrejme prikláňa k plienkam jednorázovým, pretože je to jednoduchšie a praktickejšie, s látkovými ale určite nebudete rarita, stačí sa pozrieť do diskusií na internetových serveroch o bábätkách. Návrat k prírode je očividný. No a ak stále nemáte jasno, skúste na začiatok kombináciu.