Lekárnička na cesty s bábätkom

Pri cestách s našími najmenšími nás môže stretnúť nejedno prekvapenie v podobe horúčky, prechladnutia, kašľa, zápalu očí, ušiek, hnačky a ďalších nemilých problémov. Inými slovami, choroba si nevyberá čas, keď na dieťa zaútočí, a nezriedka sa to stane práve počas dovolenky.

Stres z cesty a nového prostredia tomu len pomáha. A tak sa výlet za zdravím k moru môže zmeniť v problematické hľadanie ambulancie v cudzích krajinách. Je dobre sa na takú situáciu pripraviť, nespoliehať sa len na kartičku zdravotného poistenia a preventívne pribaliť niekoľko bežne dostupných liekov.

Rýchla pomoc

Dá sa kúpiť v lekárni bez receptu. Niektoré príznaky choroby môžeme začať liečiť ešte skôr, ako sa rozhodneme pre návštevu lekára. Dieťaťu pomôže, keď mu uľavíme od horúčky, upchatého nosa alebo kašľa. Niekedy potom už ani netreba lekárske ošetrenie zložito hľadať. Včas podané živočíšne uhlie môže významne zmierniť následky otravy.

Čo pribaliť na cestu:

1. Lieky proti horúčke, ktoré zvyčajne takisto tíšia bolesť a pôsobia protizápalovo (napr. Paralen, Panadol, Brufen, Nurofen, Ibalgin) v podobe čapíkov alebo sirupu, najlepšie oboje.
2. Kvapky alebo sirup proti kašľu (napr.Ditustat, Stoptussin, Fenorin, Bromhexin, Robitussin, Ambrobene, Halixol, Mucosolvan, Sinecod, Stodal).
3. Kvapky alebo sprej proti nádche (napr.Sterimare, Mar+, Nasivin, Olynth, Otrivin, Sinupret, Libenar).
4. Kvapky do očí, ktoré aplikujeme pri ich začervenaní (napr. Ophtalmo-Septonex, Visine), a prípravok na vypláchnutie očí (napr. Ophtal).
5. Krém alebo masť na opuchy (Bepanthen, Purelan).
6. Tekutý púder alebo gél (napr.Fenistil, Psilo-Balsam) na hmyzie štípance.
7. Aj keď základom protihnačkovej liečby u detí sú dietne opatrenia, je vhodné so sebou mať na také príležitosti aj lieky pomáhajúce zmierniť hnačku (napr. Smecta, Hylak, Nutrolin B sirup, Probian).

Všetky lieky majú byť uložené na mieste, ktoré je deťom nedostupné a dobre zabezpečené.

Ako sme spomínali, je vhodné mať so sebou aj niekoľko tabliet živočíšneho uhlia ako prvú pomoc pri väčšine otráv. Dobré je nezabudnúť vhodnú masť na premastenie kože.
(napr. Lipobase, Indulona)

Súčasťou lekárničky by mal byť aj teplomer, pinzeta, nožničky, zatvárací špendlík, náplasti rôznych veľkostí, sterilné štvorce, obväzy, gumové škrtidlo, roztok na dezinfekciu kože.

Na Babywebe tiež nájdete:

Čo si pribaliť na cestu
Cestujete? Tak by ste sa mali poistiť
Čo pribaliť do lekárničky k moru

25.7.2011 8:35| autor: Martin Gregora
Viac o téme: bolesťchorobadieťa

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist