babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > Má migréna v tehotenstve prázdniny?
Má migréna v tehotenstve prázdniny?
Kto nezažil, neuverí. Aspoň tak to hovorievajú ženy, keď opisujú ťažkosti spojené s migrénou. Neúprosné bolesti ich na čas úplne vyradia z prevádzky. A tak sa obávajú, ako budú tieto stavy znášať v tehotenstve.
Migréna nie je výhradne ženskou záležitosťou, no muži ňou trpia trikrát menej. Je spojená s aktivitou jednej oblasti mozgu, a to hypotalamu, ktorá ovplyvňuje hormonálne zmeny. Preto niektoré ženy trpia záchvatmi migrény pravidelne pri menštruácii, v súvislosti s poklesom hladiny estrogénov. V tomto prípade môže pomôcť aj preventívna liečba spočívajúca v podávaní malej dávky estrogénov počas menštruácie, ktoré môžu zmierniť intenzitu symptómov migrény. Bolesť možno potom tíšiť napríklad liekmi zo skupiny triptánov. Pozor tiež na antikoncepciu. Zle volená môže migrény zhoršiť a naopak.
Pohov len pre niekoho
Logicky možno teda povedať, že v tehotenstve by si ženy mohli od migrény oddýchnuť, pretože hladina estrogénu neklesá, naopak, stúpa. Platí to tak pre dve tretiny prípadov, kde sa kríza zmierňuje a od druhého trimestra až do konca tehotenstva sa vytratí, niektoré ženy sú dokonca bez problémov aj počas dojčenia. Ťažkosti sa zvyčajne vracajú s nástupom menštruácie. Asi u 50 percent žien trpiacich migrénou, ktoré nedojčia, sa záchvaty vracajú po prvom mesiaci po pôrode. Nie všetky ženy trpia migrénou len v súvislosti s menštruáciou, ale útočí na ne aj niekoľkokrát mesačne a možno očakávať, že ich ani v tehotenstve zo svojich pazúrov nepustí.
Príprava sa oplatí
Ide predovšetkým o migrény sprevádzané aurou, čo sú symptómy, ktoré sa dostavujú tak hodinu pred prepuknutím bolesti hlavy. Patrí k nim napríklad pálenie kože, zrakové problémy. Migrenózne záchvaty sa dostavujú potom aj v tehotenstve. Niekedy sa aj stáva, že práve v tehotenstve žena dostane prvý záchvat migrény, spravidla býva práve s aurou. Je dobré oznámiť to lekárovi, aby sa vylúčilo, že nejde o iné ochorenie, ktoré môže mať podobné príznaky. Zatiaľ sa nedokázalo, že by migrény mali dosah na plod, či už sú s aurou, či bez nej. No nesprávna liečba či užívanie niektorých liekov by mohlo ublížiť.
Dlhodobá či preventívna liečba migrény by mala byť v tehotenstve vysadená, a to hneď od začiatku gravidity, prípadne ešte pred plánovaným počatím. Pozor tiež na rôzne bylinné čaje či lieky, ktoré sa všeobecne považujú za neškodné. Ich vplyv nie je často preskúmaný, a tak môžu viac pomôcť, ako ublížiť. Pretože sa žena bude musieť v tehotenstve spoliehať na iných pomocníkov ako na svoje obvyklé lieky, oplatí sa zoznámiť sa s nimi skôr, než otehotnie. Patria k nim akupunktúra, joga, masáže a relaxačné techniky. Práve tie si treba nacvičiť v predstihu, ešte než sa dostaví záchvat.
Čítajte tiež:
- 10 nepríjemností v tehotenstve: To všetko musím prekonať?
- Ako odstrániť bežné bolesti do piatich minút
- Ako na bolesti chrbta v tehotenstve
Proti bolesti paracetamol
Pretože sa lieky na tehotných a dojčiacich ženách netestujú, nie je ani dostatok dát, podľa ktorých by sa dala jednoznačne stanoviť nebezpečnosť toho-ktorého lieku. Zásadou je však vyvarovať sa zbytočného rizika. Neurológovia u nás aj v zahraničí sa zhodujú, že proti bolesti hlavy v prípade migrény možno bezpečne použiť len paracetamol, avšak iba nárazovo a krátkodobo. V určitom období tehotenstva (určite nie ku koncu) je možné siahnuť aj po lieku zo skupiny nesteroidných antireumatík, kam patrí napr. ibuprofén, o tom je však lepšie poradiť sa s lekárom. Triptány sa neodporúčajú, pretože nie sú známe účinky na plod. Ako profylaxia migrény je prípustný horčík.
Dojčenie migrénu nezhorší
Mamičky sa tiež nemusia obávať toho, že keď dojčia, migréna sa im zhorší. S liekmi proti bolesti je to podobné ako v tehotenstve. Jednotkou je paracetamol, no len krátkodobo, terapeuticky. Možno užiť aj ibuprofén, pretože sa skoro vôbec nedostane do materského mlieka. Naopak triptány do neho prenikajú. Ich negatívne účinky na dojčatá nie sú známe, napriek tomu sa neodporúčajú. Len v nevyhnutných prípadoch, po porade s lekárom, je možné ich užiť a nakrátko prerušiť dojčenie. Čas prerušenia sa líši podľa druhu lieku. Rozhodne sa neodporúča ordinovať si vlastný liečebný režim, napríklad na základe diskusií na internete. Hranice medzi úžitkom a škodlivosťou je krehká a laik ju ťažko posúdi. Tiež je dobré mať na pamäti, že nie všetky lieky povolené počas tehotenstva môžu byť neškodné v období dojčenia. Platí to aj pri migrénach.