babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > Molárne tehotenstvo
Molárne tehotenstvo
Molárne tehotenstvo sa odborne nazýva gestačná trofoblastická choroba. Zahŕňa všetky stavy, pri ktorých dôjde k nekontrolovateľnému rastu zárodkového tkaniva – trofoblastu. Bunky zárodkového tkaniva sa menia na cystický útvar, ktorý môže pripomínať strapce hrozna – odtiaľ názov zásneť hroznovitá.
Mola sa rozdeľuje na tri typy – čiastočnú, kompletnú a invazívnu.
Čiastočná mola
Čiastočná mola vzniká oplodnením vajíčka dvomi spermiami alebo jednou spermiou, ktorá sa ďalej rozdelí na dve. Výsledkom je oplodnené vajíčko so 69 chromozómmi – namiesto obvyklých 46. Objavuje sa u 1 z 2 000–3 000 tehotných pacientiek.
Embryo väčšinou do 10. týždňa tehotenstva zanikne. Čiastočná mola sa prejavuje krvácaním v tehotenstve alebo samovoľným potratom.
K malígnemu zvratu prakticky nedochádza, napriek tomu sa u ženy monitorujú hladiny tehotenského HCG hormónu 1x týždenne do negatívnych hodnôt a ďalej 1x mesačne počas 6 mesiacov. Ďalšie tehotenstvo sa žene odporúča až po šiestich mesiacoch negatívnych hodnôt hormónu HCG.
Kompletná mola
Kompletná mola vzniká oplodnením prázdneho vajíčka (bez genetickej informácie) dvomi spermiami alebo jednou spermiou, ktoré sa rozdelí. Oplodnené vajíčko má teda iba otcovské chromozómy 46XX – ale nemôže sa ďalej vyvíjať a mení sa na kompletnú molu. Kompletná mola sa vyskytuje u jednej z 3 000–4 000 tehotných žien. Nebezpečenstvo kompletnej moly spočíva v tom, že je tu 4–8% riziko malígneho zvratu v nádor nazývaný choriokarcinóm.
Kompletná mola sa prejavuje krvácaním v ranom tehotenstve, rýchlym rastom maternice, vysokými hodnotami hormónu HCG a ťažšou formou tehotenských nevoľností s vracaním. Dosť typický býva aj ultrazvukový nález obsahu maternicovej dutiny, kde nie sú viditeľné časti plodu, ale tzv. sneženie. Súčasne sa môžu objaviť cysty aj na vaječníkoch.
Tehotenstvo sa ukončuje revíziou maternicovej dutiny. Dôležité je následné sledovanie ženy, a to 1x týždenne do negatívnych hodnôt a ďalej 1x mesačne počas jedného roka. Ďalšie tehotenstvo sa žene odporúča až po roku negatívnych HCG. Riziko opakovania molárneho tehotenstva je 1:80.
Čítajte tiež:
- Krvácanie v tehotenstve a jeho najčastejšie príčiny
- Tehotenstvo po gynekologických a brušných operáciách
- Menštruácia po pôrode
Invazívna mola
Invazívna mola je najagresívnejším typom molárneho tehotenstva. Vyskytuje sa u 1 z 20 000 registrovaných tehotných žien. Liečba spočíva v kyretáži maternicovej dutiny, iba 20 % chorých žien musí byť liečených chemoterapiou.
Choriokarcinóm
Ide o malígny nádor zo zárodkového tkaniva, ktorý metastázuje do pľúc, pošvy, pečene a mozgu. U väčšiny žien sa prejaví nepravidelným maternicovým krvácaním, kedy je žene nájdený nádor v maternici. Asi 30 % žien nie je nájdený nádor v maternici a choroba sa prejaví metastázou v pľúcach, pečeni, mozgu, pošve alebo v iných miestach.
Diagnostika choriokarcinómu je založená na pozitivite hormónu HCG spolu s anamnestickým údajom tehotenstva alebo pôrodu v intervale až dvoch rokov. Polovica prípadov choriokarcinómu vzniká po molárnom tehotenstve, 24 % po pôrode, 24 % po samovoľnom potrate a 2 % po mimomaternicovom tehotenstve.
Liečba spočíva v podávaní chemoterapie. Snahou je zachovať u ženy možnosť otehotnenia. Chirurgická liečba sa vykonáva iba v prípade, ak žena na chemoterapiu nereaguje. Úspešnosť liečby je veľmi dobrá, ale s otehotnením sa ženám odporúča vyčkať rok po ukončení liečby.