Náušničky pre princeznú

„A čo máte, chlapčeka alebo dievčatko?“ Ani vás už nebaví ustavične odpovedať na túto otázku? Chystáte sa prepichnúť ušká vášmu dievčatku a odpovedať tak raz a navždy? Alebo chcete počkať, kým vyrastie a náušničky si vaša slečinka vypýta sama?

Ak váhate a zvažujete pre a proti, možno vaše rozhodovanie uľahčíme.

Tradícia na ústupe?

V minulosti bolo prepichovanie ušiek u dievčat na Slovensku bežné už v pôrodnici, no v zahraničí to bola a je skôr výnimka.

Dnes sa to mení aj u nás. Prepichovanie ušiek malým bábätkám sa stáva stále zriedkavejšie. Istú úlohu pri tom zohrávajú aj najnovšie výskumy, ktoré vyvracajú fámy o tom, že by novorodenci necítili bolesť. Podľa nich ju len nevedia tak intenzívne prejaviť. Mamičky preto často váhajú, či toto „týranie“ bábätiek podstúpiť.

Ďalším argumentom proti je množstvo akupunktúrnych bodov, ktoré sú na uchu. Pri nesprávnom prepichnutí môžu bábätku uškodiť.

Tlak okolia však býva veľký. Babky či krstné mamy už dopredu vyberajú tú najkrajšiu ozdobu do uška.

Rozhodnutie je ale na rodičoch. Tí si môžu vybrať, ako dajú ušká prepichnúť – klasiky ihlou alebo nastrelením.

Prečítajte si tiež:

Dievčatko v ružovej a chlapček v modrej?
Máme pre vás dievčatko
Povinné očkovanie na Slovensku

1. Prepichnutie uška ihlou

Ide o klasickú a roky používanú metódu, keď dieťatku prepichnú uško ihlou. Tento zákrok urobia už len v niektorých pôrodniciach.
Prepichovanie bežne robia pediatri, chirurgovia alebo na oddelení ORL. Prinesiete si so sebou náušnice, najlepšie zo zlata alebo chirurgickej ocele, ktoré sú 24 hodín pred zákrokom namočené v liehu.

Kedy je najlepší čas?

Najčastejšou odpoveďou na túto otázku býva: „Čím skôr, tým lepšie.“ Väčšinou sa ale odporúča počkať, kým bude dieťa zaočkované proti tetanu, čo býva okolo tretieho mesiaca.
Nečakajte však veľmi dlho. Ak bude bábätko väčšie, bude si ušká chytať, a to spôsobí ich dlhšie hojenie.

Ako to prebieha?

Pripravte sa na veľký plač, ktorému sa asi nevyhnete. S najväčšou pravdepodobnosťou vás pred zákrokom pošlú preč z miestnosti, no nebojte sa, oni vedia, prečo to robia. Prepichnutie ušiek totiž často zvládajú horšie maminky ako ich dievčatká.

Uško sa vydezinfikuje a prepichne ihlou. Používa sa ihla klasická alebo dutá. Pri použití dutej ihly je výhoda, že sa do nej vloží koniec náušnice. Pri vyberaní ihly zostane náušnica v uchu a nemusí sa prestrkovať osobitne.

Ak sa na prepichnutie použije ihla klasická, náušnička sa navlečie do dierky po jej vytiahnutí. Keď chcete tento proces zjednodušiť, vyberte náušnice so zapínaním vpredu. Taká náušnica sa dokáže navliecť súčasne s vyťahovaním ihly.

Čo čaká dieťa po prepichnutí?

Ušká prekryjú gázou, natiahnu čapičku a hotovo. Už vás čaká „len“ ošetrovanie. Pravidelne 3-krát denne potrieť vpich liehom spredu, zozadu a aj časť náušničky vloženej v uchu.
Je možné, že vám preventívne predpíšu framykoin, ktorým potriete miesto vpichu. Dôležité je, aby ste ušká chránili pred vodou a náušničky nevyberali.

Aké problémy môžem očakávať?

Veľmi častou komplikáciou býva hnisanie miesta vpichu. Maminky sú tiež často nespokojné, že vpichy sú nesúmerné, čo je skôr estetický problém. Zriedkavou komplikáciou býva aj prepichnutie chrupavky.

Čo ma to bude stáť?

Cena za zákrok závisí od lokality a lekára. No nachystajte si asi 10 eur. Ceny detských náušníc sa rôznia podľa materiálu a gramáže, priemerne vás však stoja okolo 65 eur.

Na Babywebe tiež nájdete:

Gynekologické problémy dievčatiek
Aby to bruškám pod stromčekom pristalo
Chcem chlapčeka a mám dievčatko! Čo s tým?

2. Nastrelenie náušníc

Metóda nastreľovania sa stáva čím ďalej tým populárnejšou hlavne pre menšiu bolestivosť. Náušnice vám nastrelia buď u lekára, alebo v kozmetických salónoch, tatoo štúdiách či v zlatníctvach.

Kedy nechať nastreliť náušnicu?

Väčšinou až po šiestich mesiacoch. Dôvodom je, že dieťa by malo sedieť, aby mohla nastreľovacia pištoľ správne fungovať. Sú však aj pištole, ktoré možno použiť skôr. Odporúčame ale počkať na očkovanie proti tetanu.

Ako prebieha nastrelenie?

Miesto vpichu sa označí dopredu fixkou – to trvá asi najdlhšie. Nasleduje nastrelenie pomocou špeciálnej pištole, v ktorej je rovno založená náušnica. Je to len dočasná tzv. hojaca náušnica vyrobená z chirurgickej ocele, prípadne aj pozlátená. Tieto náušnice sa vyberajú asi o päť týždňov, po zahojení rany. Tento spôsob je menej bolestivý, nekrvavý a presnejší.
Deti sa zvyknú zľaknúť len zvuku z pištole.

Čo ma čaká po nastrelení náušnice?

Ošetrovanie je rovnaké ako pri prepichnutí. Po zahojení, asi o päť týždňov, sa dočasná náušnica vyberie a nahradí klasickou, podľa vášho výberu.

Môžu aj tu nastať komplikácie?

Niekedy sa hojenie oddiali, lebo dierka začne hnisať. Niektoré nastreľovacie náušničky sú veľmi veľké a môžu pichať zozadu ucha a dráždiť pokožku. Maminky majú pocit, že nastrelené dierky sú o málinko menšie a rýchlejšie zarastajú. To je však veľmi individuálne.

Koľko stojí nastrelenie náušníc?

Cena za nastrelenie páru vrátane hojacej náušnice je okolo 14 až 16 Eur.

Ak sa rozhodnete ozdobiť vašu princezničku čo najskôr, odporúčame ušká prepichnúť. Ak chcete počkať, bude vhodnejšie nastrelenie.

21.5.2015 12:51| autor: Eva Ondrášeková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist