babyweb.sk > Po pôrode > Šestonedelie > Odkedy pozývať návštevy?
Odkedy pozývať návštevy?
Situácia v rodine sa príchodom bábätka radikálne zmení. Pre vás aj vášho partnera to bude nová životná skúsenosť, budete podliehať rôznym doteraz neznámym náladám, možno vás zaplavia pocity neistoty alebo obavy. Budete nadväzovať kontakt s novorodeniatkom, žena sa bude vyrovnávať s popôrodnými komplikáciami a únavou.
A do toho všetkého sa celá rodina a všetci priatelia chcú prísť pozrieť na bábätko. Kedy prijať prvé návštevy? Odpoveď záleží len na vás, je to veľmi individuálne.
V pôrodnici
Určite nie je dobré pre dieťa ani pre mamičku v šestonedelí, aby do pôrodnice prišiel zástup príbuzných a známych. V prvých dňoch musíte myslieť najmä na seba a bábätko, využiť pobyt v pôrodnici na nabranie nových síl, na spánok a dopriať sebe aj novorodeniatku pokoj, aby sa adaptovalo. A určite sa treba chrániť aj pred mnohými infekciami, ktoré by vás mohli ohroziť. Preto starostlivo zvážte, koho si pozvete do pôrodnice, kto pre vás bude v tejto chvíli dôležitý (napríklad mama s dobrým domácim obedom bude určite prínosom.).
Po príchode domov
Rané šestonedelie, ktoré trvá približne do desiateho dňa po pôrode, by malo patriť iba vám. Stále platí odporúčanie ako v pôrodnici, no ponúknutú pomoc od svojich najbližších neodmietajte. Určite budete vďačná za vypratú a vyžehlenú bielizeň, upratanú domácnosť, navarený obed a plnú chladničku. To prispeje k pohode a pokoju vo vašej rodine. Ušetrený čas využite na spánok a na chvíľky strávené s otcom dieťaťa.
Čítajte tiež:
- Oslavy narodenia dieťaťa vo svete
- Bábätko je na svete. Čo by vás mohlo prekvapiť?
- Šestonedelie? Buďte čo najviac s bábätkom
Nasleduje neskoršie šestonedelie, ktoré trvá asi šesť až osem týždňov. Aj v tomto období by sa žena mala šetriť, ale za dverami už isto čaká zástup nedočkavých návštev, ktoré sú zvedavé na bábätko. Rozhodnutie záleží na vás a na tom, ako sa cítite. Ak sa rozhodnete za, berte to tak, že návšteva prinesie všetko potrebné so sebou a budú sa starať oni o vás, nie vy o nich. Uvariť kávu alebo čaj zvládne aj otecko a žena si v pokoji vychutná príjemne strávený čas.
A darčeky? Z vlastných skúseností si trúfam odporučiť, že na otázku, „čo máme priniesť bábätku“, je dobré nehanbiť sa a požiadať o to, čo naozaj potrebujete. Pretože dieťa nevynosí dvadsať dupačiek, nevyhrá sa s tridsiatimi hrkálkami a plná postieľka plyšiakov takisto nie je ideálna vec.
Takže – plienky a niečo dobré pre mamičku sa nikdy nestratí.
Najdôležitejšie v tomto období je vnímať potreby svojho tela a načúvať svojej intuícii.