babyweb.sk > Žena > Pre ženy > Óperka, opatrovateľka alebo stráženie detí
Óperka, opatrovateľka alebo stráženie detí
Nie je to tak dávno, čo sme neveriacky krútili hlavami nad trendom au-pair v zámorí a v západnej Európe. Prešlo pár rokov a tento trend sa začína stále viac udomácňovať aj v našich zemepisných šírkach.
Už to zrejme poznáte, buď vy alebo niekto z vášho okolia – kopec povinností, málo voľného času, rôzne krízové situácie a podobne. U nás zatiaľ väčšina rodín uprednostňuje plne sa venovať starostlivosti o deti aspoň do veku dvoch či troch rokov.
Aj keď by to asi chcela každá mama, nie vždy to je jednoduché a možné. V tom prípade je opatrovanie možnosť ako svoju situáciu riešiť. Skúsime vám poradiť, ako postupovať pri výbere opatrovateľky a aké sú nás ponuky.
Ako si dobre vybrať opatrovateľku?
Počítajte s tým, že samotný výber vám zaberie čas. Musíte zvážiť a rozhodnúť, no aj napriek všetkému sa pravdepodobne nevyhnete kompromisom. Je dobré spísať si vlastnosti a skúsenosti, ktoré by mala vaša opatrovateľka mať. Rozmyslite si dopredu, čo konkrétne od nej očakávate, ako často ju budete potrebovať.
Pri stretnutí nedajte len na prvý dojem, aj keď je dôležitý. Ak sa vám pozdáva, dohodnite si stretnutie aj s deťmi a partnerom. Je dôležité si svoje názory porovnať.
Pýtajte sa na všetko, čo vás zaujíma, ale najdôležitejšie sú otázky o spôsobe jej práce s deťmi, jej zážitky, skúsenosti, čo jej robí problém a čo naopak robí rada. Zaujímať by vás mohli aj detaily ako napríklad, čo by zbalila dieťaťu von na prechádzku alebo aké aktivity zvykne robiť s deťmi vonku a aké vnútri.
Ideálne je, ak máte k dispozícií referencie od jej predchádzajúcich klientov. Skúste sa ich opýtať, či boli s jej prácou spokojní a aj na jej prípadné slabšie stránky. Každá rodina je iná, takže pre lepší obraz je ideálne osloviť aspoň dvoch predchádzajúcich klientov.
Čo opatrovanie prináša a na čo si dať pozor?
Najlepšie čo môžete urobiť je, určiť si na začiatku jasné pravidlá. Dohodnúť si časový rozvrh, povinnosti vás a hlavne povinnosti opatrovateľky. Je dobré si vyjasniť, že pravidlá a výchovu určíte vy a opatrovateľka ich musí dodržiavať.
Dôležité je poskytnúť jej všetky dôležité informácie o dieťati a jeho zvykoch. Čo môže jesť, čo nesmie a prípadné alergie. Akým miestam by sa malo vyhýbať. Problémy dieťaťa ako napríklad strach z rôznych vecí, zlozvyky a iné informácie, ktoré považujete za dôležité.
Ak hľadáte opatrovateľku na dlhé obdobie, odporúčame vám dohodnúť si skúšobné obdobie 2 – 3 mesiace. Predídete tým rozpakom, ak s prácou opatrovateľky nebudete spokojní.
Aká je u nás situácia?
Na Slovensku je už pomerne veľa agentúr, ktoré ponúkajú opatrovanie detí a aj iné doplnkové služby ako upratovanie, vyzdvihnutie dieťaťa zo škôlky a pod. Niektoré opatrujú aj deti so špeciálnymi nárokmi. Najviac agentúr je v Bratislave a okolí, ale situácia je pomerne dobrá aj inde na Slovensku. Ideálne je orientovať sa podľa referencií, pretože cena je všade skoro rovnaká a dobrá opatrovateľka je predsa aj tak na nezaplatenie.
Agentúry si účtujú od 5 eur za hodinu za pravidelné opatrovanie. Ak je to len jednorázovo, tak to býva až 8 eur za hodinu. Pravidlom sú aj príplatky za nočné stráženie alebo za sviatky a víkendy, ale nie všade. Niektoré agentúry majú v cene jedno dieťa, iné aj súrodenca. Za každé ďalšie je príplatok. Niektoré vedia za príplatok opatrovať aj v cudzom jazyku.
Minimálna doba opatrovania je skoro všade aspoň 3 hodiny. Ak sa nachádzate niekde ďalej mimo mesta, tak si agentúry účtujú aj dopravu.
Ak chcete ísť s cenou dolu, tak sa dá s agentúrou dohodnúť na dlhodobejšej spolupráci a dohodnúť si lepšiu cenu. Druhou možnosťou je skúsiť nájsť si opatrovateľku cez inzerát alebo po známych. Môže to vyjsť lacnejšie, ale výber zostáva len na vás. Strácate možnosť, že naozaj kvalitná agentúra vám poskytne len overené opatrovateľky.
Na Baby webe tiež nájdete:
Ako to máme so starými mamami?
Cítite sa osamelo na materskej?
Svokra, švagriná a tie druhé „matky“ – požehnanie alebo problém?