Počuje moje bábätko dobre?

V posledných rokoch ponúkajú pôrodnice mamičkám možnosť vyšetrenia sluchu u čerstvo narodených detí. Ako sa také vyšetrenie robí? A je vôbec pre bábätko bezpečné? Čo ak vyšetrenie odmietnem? Alebo oň naopak stojím, ale neviem, na koho sa obrátiť?

hearing_test-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Sluch je jedným z piatich ľudských zmyslov, človek počúvaním získava viac ako polovicu všetkých informácií. Pre rozvoj dieťaťa v ranom veku a neskôr aj pre rozvoj reči zohráva sluch významnú rolu. Nielen rečový vývoj dieťaťa sa začína už v období, keď dieťa len zdanlivo pasívne načúva. Zatiaľ čo odhalenie napríklad zrakovej chyby u novorodenca zvyčajne netrvá dlho, rozpoznanie sluchovej chyby je náročnejšie. Pri ľahšej až stredne ťažkej nedoslýchavosti nemusí mať dieťa od narodenia žiadne výrazné problémy.

Neskoršie odhalenie sluchovej poruchy sa negatívne podpisuje v prvom rade na rozvoji reči, ale s tým ďalej súvisí i učenie a písanie, čítanie a celkový sociálny rozvoj. Preto má včasná diagnostika sluchovej chyby zásadný význam pre prirodzený vývoj dieťaťa.

Jeden z tisíca

„Postihnutie sluchu – hluchota – sa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zaraďuje podľa závažnosti na druhé miesto hneď za mentálnu retardáciu. Incidencia hluchoty je 1 : 1 000, to znamená, že jedno dieťa z tisíca sa narodí s poruchou sluchu. V niektorých štátoch je vyšetrenie sluchu novorodencov uzákonené, napríklad i na Slovensku,“ hovorí As. MUDr. Daniel Groh, Ph.D. z ORL kliniky Fakultnej nemocnice Motol. Predtým bolo možné vyšetriť sluch výlučne na základe rôznych podnetov, na ktoré dieťa reagovalo žmurknutím, upokojením alebo napríklad aj plačom. Také vyšetrenie však neodhalí napríklad jednostrannú poruchu sluchu.

„Od deväťdesiatych rokov sa preto vyšetrenie sluchu vykonáva pomocou prístrojov. Najnovšie je to vyšetrenie pomocou takzvaných okoakustických emisií. Výsledkom vyšetrenia je stav vnútorného ucha, konkrétne aktivita vláskových buniek, ktoré vnútorné ucho obsahuje,“ vysvetľuje MUDr. Groh. Vláskové bunky vo vnútornom uchu sú kľúčové pre prenos sluchom zachyteného signálu ďalej do mozgu. V každom uchu sú ich desiatky tisícov a pri správnom fungovaní majú schopnosť reagovať na podráždenie zvukom. Túto odpoveď je možné merať práve pomocou tzv. otoakustických emisií.

„Vyšetrenie je nebolestivé, novorodencov vôbec nezaťažuje a nemôže mu v žiadnom prípade nijako ublížiť. Trvá relatívne krátko. Táto metóda je vďaka svojej jednoduchosti ideálna pre prvé vyšetrenie, ktoré určí, že je buď všetko v poriadku, alebo je signálom, že so sluchom môže byť problém a sú potrebné ďalšie vyšetrenia. Vyšetrenia robíme najlepšie na druhý až tretí deň po pôrode, a to preto, aby už v pôrodnici neunikol žiadny novorodenec so sluchovou chybou. Navyše je vyšetrenie pod jednou strechou výhodné pre obe strany, ako pre rodičov detí, tak pre zariadenie, ktoré screening sluchu organizuje,“ vysvetľuje MUDr. Groh.

Na Babywebe tiež nájdete:

Svet ticha
Cumlík a vývoj reči
Prvý rok života, rok najbúrlivejších zmien

Ako vyšetrenie prebieha?

Na vyšetrenie nie je potrebná ani žiadna špeciálna miestnosť, niekde ho robia i v izbách mamičiek. Treba eliminovať hluk, aby pri vyšetrení nerušil. Novorodenec musí byť pokojný, najlepšie je vyšetrovať ho v spánku, pretože jeho aktivita môže byť tiež rušivým faktorom pri meraní. Samotné vyšetrenie spočíva v tom, že sa na okraj zvukovodu priloží maličká sonda, ktorá produkuje krátke opakujúce sa zvuky do vyšetrovaného ucha, pre bábätko úplne neškodné. Prístroj spätne registruje, či tento zvuk vyvolal patričnú odpoveď. Vyšetruje sa každé ucho zvlášť. Ak na otoakustické emisie reaguje, môžeme tvrdiť, že sluch bude v poriadku.

Ak sa na prvýkrát nepodarí emisie zmerať, vyšetrenie sa opakuje. Vyčistí sa uško bábätka, vymenia a vyčistia sa sondičky. Najčastejšou príčinou negatívneho vyšetrenia je hluk v miestnosti a okolí počas vyšetrenia, ktorý môže prekryť hľadané emisie. Ďalšou príčinou môže byť mazová zátka zvukovodu a niekedy napríklad len technická chyba pri vyšetrovaní. Preto chýbajúca reakcia nemusí vždy znamenať poruchu sluchu. Aj v prípade, že je nález opakovane negatívny, nie je rozhodne žiadny dôvod na paniku. Vyšetrenie sa opakuje s odstupom mesiaca, štvrť a pol roka, keď sa prípadne môžu použiť aj iné metódy.

„Vyšetrenie sluchu novorodencov prepláca zdravotná poisťovňa a ponúka ho väčšina nemocníc, predovšetkým u rizikových novorodencov. Vyšetrenie sluchu sa robia i v ORL ambulanciách alebo v iných nemocniciach v blízkosti bydliska, kam sa možno v prípade záujmu objednať,“ radí MUDr. Groh mamičkám. Neplatí, že vyšetrenie sa musí urobiť hneď druhý a tretí deň po pôrode. Ak oň má mamička záujem, môže sa urobiť aj neskôr. No z uvedeného logicky vyplýva, že je najlepšie vyšetriť dieťatko čo najskôr, kým je ešte pokojné a spí.

Čím skôr je sluchová chyba odhalená, tým lepšie pre dieťa. V súčasnosti dokážu lekári pomocou rôznych rehabilitačných pomôcok poruchy sluchu veľmi úspešne liečiť. Na druhej strane je pochopiteľné, že matku môže zbytočne stresovať falošne negatívny výsledok pri prvom meraní v pôrodnici, keď má aj množstvo iných obáv o novonarodené bábätko a navyše plné ruky práce.

Na úplnosť dodajme, že aj u starších detí, ktoré sa narodili skôr, ako bolo skríningové vyšetrenie sluchu zavedené, je, samozrejme, možné pri akomkoľvek podozrení sluch vyšetriť. Vzhľadom na to, že staršie deti sú už schopné spolupráce s lekárom, používajú sa na vyšetrenie skôr iné metódy.

19.10.2023 4:52| autor: RNDr. Anna Mészárosová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist