babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > Potratila som. Dôvod? Trombóza
Potratila som. Dôvod? Trombóza
Milena dvakrát za sebou potratila. Vytúženého bábätka sa dočkala až pri treťom tehotenstve. Lekári zistili, že nosí v tele skrytú mutáciu, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou viedla k obom potratom. Pre mutáciu má Milena sklon k tvorbe krvných zrazenín. Varujúce však je, že zďaleka nie je sama. Každý desiaty Slovák je na tom podobne.
Keď sa niekomu v tele utvorí krvná zrazenina, vznikne stav odborne nazývaný trombóza. Ide o dosť vážnu situáciu. V krajnom prípade je taký človek ohrozený až na živote. A pritom krvné zrazeniny nie sú výsadou starých a chorých ľudí. Pokojne sa utvoria aj u zdravého mladého jedinca.
Približne desatina ľudí, teda každý desiaty človek, má totiž vrodený sklon k ich väčšej tvorbe. Najčastejšia a zároveň najnebezpečnejšia z týchto vrodených porúch sa nazýva Leidenská mutácia.
Priťažujúca okolnosť: Som žena
Ak je nosičom Leidenskej mutácie muž, nie je situácia zas až taká dramatická. Ženám však táto neviditeľná vloha môže spôsobiť vážne komplikácie v tehotenstve. U ženy, nosičky mutácie, oveľa ľahšie vznikajú krvné zrazeniny a tie môžu v krajnom prípade ohroziť život tehotnej ženy.
Riziko predstavujú však hlavne pre plod, pretože môžu upchať cievy, ktoré vedú k placente. Tak to bolo pravdepodobne aj u Mileny v oboch nevydarených tehotenstvách. Pre zrazeniny však hrozí nielen potrat, ale aj odlučovanie placenty, rastová retardácia plodu alebo predčasný pôrod. Takže nič, o čo by sme stáli.
Ďalšie riziko pre ženy, nosičky mutácie, znamená užívanie hormonálnej antikoncepcie. Donedávna sa o tomto probléme veľa nevedelo, dnes, našťastie, začína byť povedomie o rizikách užívania u niektorých žien viac diskutované a rozširuje sa.
Ženy s Leidenskou mutáciou by nemali užívať ani iné hormonálne preparáty, napríklad počas klimaktéria.
Rizikové situácie? Úplne bežné
Ak patríme k šťastlivcom bez mutácie, tak si viac-menej „len“ dobrovoľne humpľujeme telo. No beda, ak sme rovnako ako Milena nosičom mutácie. Vtedy nás môžu prehrešky civilizácie vyjsť pekne draho. Daň dokáže byť poriadne vysoká.
Navyše by sme mali vedieť, že existujú aj iné, vcelku bežné situácie, pri ktorých sa môžu krvné zrazeniny vytvárať. A tu už je príroda k mužom i ženám – okrem pôrodu – spravodlivejšia. Stačí napríklad sedieť niekoľko hodín v lietadle bez väčšieho pohybu a môže sa vytvoriť zrazenina. Alebo aj obyčajná sadra na nohe a s ňou spojený minimálny pohyb končatinou predstavuje nebezpečenstvo. Rizikové sú aj operácie, úrazy a zlomeniny.
Kedy hrozí väčšie riziko krvnej zrazeniny?
- tehotenstvo
- pôrod a šestonedelie
- užívanie hormonálnej antikoncepcie
- operácia
- úrazy, zlomeniny
- sadrová fixácia predovšetkým dolných končatín
- niekoľkohodinové cestovanie
Aby sa krv nezrazila
Keď človek vie, že má vrodený sklon k vzniku zrazenín, napríklad Leidenskú mutáciu, je dobré rizikovým situáciám predchádzať. A ak už sú nevyhnutné, treba riziká čo najviac znížiť. Pri cestovaní je dôležité robiť si prestávky spojené s malou prechádzkou, v lietadle napríklad aspoň občas precvičiť a ponaťahovať nohy.
Tehotenstvu a pôrodu sa väčšina žien nevyhne, a bolo by aj zbytočné sa im pre sklon k zrážanlivosti vyhýbať, je však dobré, ak o nich vie lekár. Môže poradiť alebo nastaviť preventívne opatrenia a minimalizovať tým riziká.
To isté platí aj o operáciách a pooperačnej starostlivosti. Pri hormonálnej antikoncepcii je prevencia úplne najjednoduchšia. Stačí ju neužívať a zvoliť inú metódu.
Čítajte tiež:
- Krvácanie v tehotenstve a jeho najčastejšie príčiny
- Roztrúsená skleróza, reumatoidná artritída a ďalšie autoimúnne ochorenia verzus tehotenstvo
- Najčastejšie vyšetrenia budúcich mamičiek
Nič nie je čiernobiele
Nie je dobré prepadnúť dojmu, že ak mám sklon k vzniku zrazenín, napríklad Ledenskú mutáciu, musia sa zákonite prejaviť komplikácie, tak ako to bolo napríklad u Mileny. Vrodený sklon k zrážanlivosti znamená zvýšené riziko, v žiadnom prípade sa nerovná komplikáciám za každú cenu. S Leidenskou mutáciou a bez problémov žije napríklad tridsaťpäťročná Michaela: „Úplne v pohode som donosila i porodila svojich dvoch synov. Potom môj otec prekonal trombózu a na genetike zistili, že má Leidenskú mutáciu. Vyšetrili nás a na moje prekvapenie ju mám aj ja. Komplikácie v tehotenstve sa mi, našťastie, vždy vyhýbali. Nič zásadné sa pre mňa vlastne nezmenilo, ale keby som si napríklad zlomila nohu, určite lekára na svoju mutáciu upozorním. Aj môj gynekológ o nej vie pre prípad, keby som sa napríklad ešte rozhodla porodiť chlapcom súrodenca.“
Ak máte pocit, že by sa vás vrodený sklon k zrážanlivosti mohol týkať, napríklad ste bez príčiny rovnako ako Milena viackrát potratili, nie je na škodu zdôveriť sa lekárovi. Vodidlom môže byť aj fakt, že sa v rodine častejšie vyskytovali potraty alebo mal u vás v rodine niekto problém s trombózou. V prípade pochybností vám určite poradí gynekológ alebo obvodný lekár.
Ak zistíte, že máte vrodený sklon k vzniku zrazenín, napríklad ste nosičom Leidenskej mutácie, rozhodne to nie je informácia, kvôli ktorej by ste sa mali zrútiť. Naopak, je dobré k veci pristupovať z opačnej strany, teda že je fajn, že o probléme viem a môžem sa tak vyhnúť situáciám, keď by mi napríklad išlo o život.