babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > Pozor na sinice!
Pozor na sinice!
Chystáte sa v rybníku alebo priehrade a schladiť svoje rozpálené telo? Možno vám vodné radovánky prekazia sinice, ľudovo volané, vodný kvet. Čo vlastne sinice sú a prečo si na ne majú dať tehotné ženy pozor?
V letnom období sa každoročne zhoršuje kvalita povrchových vôd väčšiny prírodných kúpalisk. Súvisí to predovšetkým so zvýšenou teplotou vody, ktorá podporuje množenie planktónu. Planktón sú drobné, vo vode sa voľne vznášajúce organizmy živočišného alebo rastlinného pôvodu. Súčasťou rastlinného planktónu sú riasy a už zmienené sinice. Riasy sú pre naše zdravie celkom neškodné, nanajvýš môžu spôsobiť ľahkú alergickú reakciu. Ale sinice sú prastaré jedovaté baktérie, ktoré môžu byť pre naše zdravie vyslovene nebezpečné.
Kedy nám hrozí najväčšie nebezpečie?
Najčastejšie je to práve v období letných prázdnin a v septembri, keď sa chodíme kúpať. Zdravotné problémy sa môžu objaviť aj pri jednorazovom kontakte so zlou vodou. Riziko sa zvyšuje s dĺžkou pobytu vo vode, opakovaným kúpaním viac dní alebo týždňov a s množstvom siníc obsiahnutých vo vode. Ak dôjde k náhodnému prehltnutiu vodného kvetu, môže nasledovať aj vážne poškodenie zdravia.
Prečítajte si tiež:
Gynekologické zápaly
Zatočte s alergiou!
Chlamýdiová infekcia sa prenáša všetkými formami sexu
Tehotné, pozor na infekciu!
Ak čakáte bábätko, je jedinou možnou radou kúpanie čo najviac obmedziť a osviežovať sa skôr v sprche čistou vodou. Podľa slov pôrodníka MUDr. Jiřího Šulce by vám sinice mohli spôsobiť vaginálnu infekciu. Tá by mohla viesť k narušeniu plodových obalov, čo je veľký problém. V začiatku tehotenstva by ste preto mohli o bábätko prísť a v pokročilejšej fáze tehotenstva by mohlo dôjsť k odtoku plodovej vody, maternicovým sťahom a predčasnému pôrodu.Ak ste sa už kúpali, radšej sa dajte vyšetriť u lekára, aby ste mali istotu, že ste infekciu nedostali.
Aké problémy môžu sinice všeobecne spôsobiť?
Sinice obsahujú jedovaté látky (toxíny), ktoré môžu poškodiť našu pečeň a nervový systém. Môžu celkovo oslabiť našu imunitu, spustiť alergické reakcie ako nádchu, slzenie, opuchy, svrbenie, pálenie a začervenanie kože, astmatické záchvaty, zápaly spojiviek a nepríjemné bolesti hlavy. Citlivejší jedinci môžu mať aj vážnejšie črevné a žalúdočné problémy.
Nebezpečná voda – ako ju spoznáme?
Keď sa sinice premnožia, sú na povrchu vody viditeľné okom ako zelený sliz, ktorý má zblízka tvar malých ihličiek alebo krupice. Zelený sliz neznamená vždy prítomnosť siníc, ale je vždy ukazovateľom zlej kvality vody. Do tela sa sinice najčastejšie dostanú pri nechcenom prehltnutí vody. Väčšie riziko otravy je u malých detí, ktoré vypijú spravidla viac vody ako dospelí.
Ak vo vode nestrávite viac ako desať minút a hneď po kúpaní sa dôkladne osprchujete čistou vodou, budú následky pravdepodobne minimálne, hroziace nebezpečenstvo však radšej nepodceňujte a zelenkavej vode sa vždy vyhnite. Skazenú vodu nemusíte poznať vždy na prvý pohľad.
Ak sa teda chystáte vykúpať vo voľnej prírode, kde vodu pravidelne nekontrolujú odborníci, odporúčame nasledovný postup:
- Vyslovene zelenej vode sa vždy vyhnite
- Ak sinice vo vode naraz nie sú, s kúpaním napriek tomu ešte týždeň počkajte – jedovaté látky zo siníc sa rozkladajú ešte dlho po ich zmiznutí.
- Radšej si vodu vždy otestujte: napríklad použitú PET fľašku naplňte po okraj vodou a nechajte aspoň 20 minút stáť v pokoji na svetle. Ak sa na hladine vytvoril zelený krúžok a voda pritom ostala číra, ide pravdepodobne o sinice. Rovnomerne zakalená voda alebo voda zakalená na dne asi obsahuje len menej škodlivé riasy.
- Ak nemáte možnosť testovať vodu takto „odborne“, odporúčame vstupovať do vody pomaly, aby ste nerozvírili usadeniny z dna, a pozorovať, či sa okolo kolien vo vode nevznášajú drobné zelené čiastočky. Ak ich zahliadnete, urobíte lepšie, keď z vody hneď vyleziete.
Na Babywebe tiež nájdete:
Prečo ísť na dovolenku?
Nezabúdajte na vodu
Má zmysel kupovať tehotenské plavky?