babyweb.sk > Žena > Zdravá a fit > Nezabúdajte na vodu
Nezabúdajte na vodu
Čím je človek mladší, tým väčší podiel v jeho tele voda zaberá. Zatiaľ čo u seniorov je to 45 % a u dospelých okolo 50 %, u detí je percento vody oveľa vyššie – u dojčiat dosahuje až 85 %. V školskom veku majú vyšší podiel vody v tele chlapci (64 %) než dievčatá (53 %) a tento rozdiel medzi obomi pohlaviami pretrváva až do dospelosti.
Voda je súčasťou všetkých buniek tela (60 % telesnej vody) a vypĺňa aj priestor medzi bunkami (40 % telesnej vody). Uľahčuje trávenie, napomáha vstrebávanie živín, vylučovanie látok, regulovanie telesnej teploty, ľahko sa v nej rozpúšťajú najrôznejšie látky.
Nebezpečenstvo dehydratácie
Množstvo tekutín, ktoré telo potrebuje, sa líši podľa veku, zdravotného stavu, športovej aktivity a ďalších faktorov. U detí hrá významnú rolu aj hmotnosť. Detské telo tvorí vyšší podiel vody, a preto je omnoho citlivejšie na jej nedostatok. Veľká strata tekutín sa môže skončiť až kolapsom organizmu s trvalými následkami. Preto pozor na dostatočný príjem tekutín a ich zloženie. Myslite na to, že vodu strácate aj pri hnačkách, vracaní, nadmernom potení alebo pri hormonálnych poruchách.
Už pri 5 % dehydratácii sa môžu objaviť kŕče, nevoľnosti, pri strate viac než 10 % tekutín prichádza úpal, halucinácie či vysoká horúčka.
Keď dlhodobo prijímate málo tekutín, telo odoberá vodu tkanivám a orgánom a krv sa zhusťuje. Spomaľujú a zhoršujú sa tráviace procesy, v tele zostávajú metabolické splodiny. Nastáva intenzívnejšie štepenie tukov a bielkovín, človek trpí nechutenstvom, odmieta suché potraviny.
Keď je vody priveľa
Na druhej strane je pre telo rovnako nebezpečné prijímať nadmerné množstvo vody, hrozí takzvaná hyperhydratácia. Výsledkom môžu byť opuchy, poruchy krvného obehu, kŕče, poruchy videnia, ťažkosti s obličkami, poruchy mozgovej činnosti a ďalšie zdravotné problémy.
Správna koncentrácia vody a minerálnych látok v nej rozpustených je preto úplne nevyhnutným predpokladom pre prirodzený priebeh telesných reakcií a optimálny zdravotný stav. Straty vody dopĺňajte buď tekutinami – pitnou vodou, alebo vodou obsiahnutou v potravinách a vodou, ktorá vzniká reakciami v organizme.
Telo si totiž dokáže, samozrejme, len do istej miery, vytvárať tekutinu samo z potravy – napríklad z 1 gramu bielkovín vznikne 0,4 g vody, z 1 g sacharidov 0,5 g a z jedného gramu tukov telo získa dokonca 1 g vody.
Viete, že voda je súčasťou svalov (76 %), kostí (22 %) alebo zubnej skloviny (2 %)?
Na Babywebe tiež nájdete:
Čo je dobré piť v tehotenstve?
Ste smädní? Nezabúdajte na pitný režim
Čo (ne)vieme o čaji