babyweb.sk > Chcem dieťa > Menštruácia > Predčasná menopauza: strašiak modernej ženy
Predčasná menopauza: strašiak modernej ženy
Predčasná menopauza sa v poslednom čase začína znepokojivo ozývať. Postihuje ženy už v dvadsiatich rokoch a zďaleka ju nemusí spôsobovať len nezdravý životný štýl. Aké môžu byť jej príčiny, čo pre telo znamená strata estrogénu a je možné sa prechodu pred štyridsiatkou vyvarovať?
Menopauza alebo klimaktérium je prirodzený proces, ktorý zasahuje do života žien medzi 45. až 55. rokom. Dochádza k nej v čase, keď začína postupne vyhasínať aktivita vaječníkov, čo sprevádzajú výrazné hormonálne zmeny.
V súčasnosti sa predčasná menopauza objavuje oveľa častejšie ako napríklad pred dvadsiatimi rokmi. Štatistiky uvádzajú, že zasiahne každú dvadsiatu ženu v populácii. Postihuje aj ženy vo veľmi mladom veku, okolo dvadsiatich rokov. V týchto prípadoch má neočakávaný príchod menopauzy spravidla na svedomí nezdravý životný štýl a veľmi nízka telesná hmotnosť, pretože nedostatok tukového tkaniva tvorbu estrogénu nepodporuje. Nie preto div, že sa veľmi často objavuje vo svete topmodelingu, ale aj u vrcholových športovkýň.
Menopauza môže ženy postihnúť aj v prípadoch, keď je ich telesná konštitúcia v norme. „Niekedy môže byť dôvodom pre predčasné ukončenie produkcie pohlavných hormónov Turnerov syndróm alebo autoimunitné ochorenie, keď telo produkuje látky poškodzujúce vaječníky. Medzi toxické látky spojené s předčasnou menopauzou patria chemoterapia a rádioterapia,“ vysvetľuje MUDr. Eva Kašíková z Canadian Medical Care. V prevažnej väčšine prípadov však zostáva príčina predčasnej menopauzy neznáma.
Menopauzu predznamenali psychické problémy
To potvrdzuje aj príbeh tridsaťsedemročnej Jany Filasovej.
„Na konci tehotenstva som trpela preeklampsiou, ktorá sa postupne vyvinula do Hellp syndrómu. V dôsledku toho som porodila o mesiac skôr a od ďalšieho tehotenstva ma lekári odhovorili s tým, že pre mňa predstavuje vážne zdravotné riziko. Po niekoľkých rokoch som sa rozhodla podstúpiť sterilizáciu, pretože som nechcela celé roky užívať hormonálnu antikoncepciu a ďalšie tehotenstvo nepripadalo do úvahy.
V tom čase som sa už dva roky trápila so zvýšenou precitlivenosťou a začala ma trápiť nadváha, napriek tomu, že som sa stravovala veľmi zdravo a pravidelne som športovala. Postupné priberanie na hmotnosti ma veľmi trápilo, začala som pravidelne navštevovať výživovú poradkyňu a najala som si fitnestrénerku, no všetky moje pokusy zhodiť nadbytočné kilogramy sa míňali účinku.
To sa, samozrejme, negatívne odrážalo na mojej psychike do tej miery, že som o sebe začala pochybovať a premýšľala som dokonca o návšteve psychológa, pretože môj psychický stav sa začal prejavovať aj na mojom vzťahu s manželom.
V období, keď som podstupovala sterilizáciu, môjmu gynekológovi nenapadlo skúmať moju schopnosť reprodukcie a ovulácie. Keď sa ani po dvoch mesiacoch po sterilizácii nedostavila očakávaná perióda a nepomohla ani hormonálna stimulácia, podstúpila som vyšetrenie, ktoré potvrdilo, že som v menopauze.
Spočiatku to bola pre moju podlomenú psychiku ďalšia rana, no aspoň sa konečne vysvetlila príčina mojich psychických ťažkostí a príčina toho, prečo nemôžem schudnúť. Začala som užívať prírodné preparáty s fytoestrogénmi a už nie som taká precitlivená.
Z toho dôvodu som začala uvažovať o hormonálnej liečbe, ktorá by mohla účinkovať ešte lepšie. Paradoxom je, že som sa rozhodla podstúpiť sterilizáciu práve preto, aby som do seba nemusela pchať hormóny, čomu sa zrejme nevyhnem, aj keď z iného dôvodu. Ak by však liečba splnila svoj účel a pomohla by mi, aby som sa cítila vyrovnanejšia a sebaistejšia, som rozhodnutá do toho ísť.“
Hra hormónov
S poklesom hormonálnej aktivity v období prechodu ustáva dozrievanie folikulov, ktoré počas 4-5 rokov po prechode z vaječníkov úplne vymiznú. V čase narodenia má žena vo vaječníkoch niekoľko stotisíc folikulov, z ktorých však dozrieva do vajíčka len veľmi malá časť, a to v pravidelných, najčastejšie mesačných cykloch.
Vývoj folikulu riadia hormóny FSH, estrogén a progesterón. V prípade, že niektorý z hormónov prestáva telo v dostatočnej miere produkovať, prichádza žena o menštruáciu.
Návaly, únava, náladovosť… i toto sú príznaky menopauzy
Tento hormón hrá v tele ženy veľmi dôležitú úlohu. Tvorí sa predovšetkým vo vaječníkoch, určité množstvo sa vytvára v nadobličkách, počas tehotenstva potom v placente. V puberte sa podieľa na raste pŕs, zväčšovaní maternice, udržuje pevnosť kostí a kontroluje krvný cholesterol.
Jeho výrazný nedostatok sprevádza rad príznakov, ktoré charakterizujú aj proces menopauzy. „Ide o návaly horúčavy, nočné potenie, únavu, zmeny nálad. Ďalšími príznakmi nízkej hladiny estrogénu sú aj bolesti hlavy, závraty, búšenie srdca, zmeny srdcového rytmu, problémy s trávením, poruchy spánku, ťažkosti sexuálneho charakteru, ale aj psychické problémy,“ vymenováva gynekologička Kašíková.
„Medzi ďalšie príznaky nedostatku estrogénu patrí atrofia pošvy, ktorá sa objavuje u drvivej väčšiny klimakterických žien. Prejavuje sa častejšími infekciami, ktoré vznikajú oslabením bežnej pošvovej mikroflóry. Ďalším postihnutým orgánom je močová trubica a časť močového mechúra, objavujú sa problémy s močením,“ hovorí.
Strata ženskej roly?
Pre žiadnu ženu nie je jednoduché vyrovnať sa s menopauzou. Logicky sa končí jedna etapa života. Ak však vtrhne menopauza do nášho života v čase, keď sme ju rozhodne nečakali, dostaví sa zmätok a kladenie si otázky – prečo práve ja? Čo je u mňa nesprávne?
„Počať dieťa je jednou zo základných schopností ženy,“ zamýšľa sa nad psychologickými dosahmi menopauzy Lucie Kovářová z Psychocentra v Prahe. „Vo chvíli, keď žena túto schopnosť stráca, je to jasný zásah – trochu iný, ako napríklad keď človek príde o ruku, ale podobne zásadný. Záleží na tom, či má žena pocit, že jej život bol z hľadiska potreby mať dieťa naplnený. Ak nie, je ťažké sa s náhlou a nenávratnou zmenou vyrovnať,“ hovorí.
Terapia je jedným zo spôsobov, ako so svojimi psychickými ťažkosťami bojovať. „Keby ku mne na terapiu prišla žena, ktorá sa snaží vyrovnať s predčasnou menopauzou, riešili by sme, čo ju robí ženou a čo to znamená byť žena. O čo vlastne prišla a čo z ženskosti jej zostalo. Nakoniec by sme spoločne vytvorili plán, čo ešte môže urobiť, aby naplnila svoju ženskú rolu,“ opisuje Lucie Kovářová.
Čítajte tiež:
Menopauza neznamená koniec nádejí na dieťa
Ženy, ktoré postihla menopauza, trpia zvýšeným rizikom osteoporózy, teda úbytkom kostnej hmoty. Tá sa prejavuje zlomeninami alebo bolesťami chrbta a kĺbov. „Najčastejšími zlomeninami sú zlomeniny predlaktia, stavcov a krčkov stehennej kosti,“ hovorí MUDr. Kašíková. Okrem toho sa mierne zvyšuje aj riziko kardiovaskulárnych ochorení, pretože chýba estrogén, ktorý má za úlohu proti týmto ochoreniam poskytovať ochranu. Rovnako sú ohrozené ženy, ktoré podstúpili odstránenie vaječníkov z preventívnych dôvodov, ako nedávno Angelina Jolie.
Aj keď bojujete s predčasnou menopauzou, neznamená to nevyhnutne, že vašim snahám o bábätko je koniec. „Pravdepodobnosť spontánneho otehotnenia je síce veľmi nízka, úspešne však môže prebehnúť umelé oplodnenie, predovšetkým ak je spojené s darovaním vajíčok od darkyne,“ uzatvára MUDr. Eva Kašíková.
Pomoc nájdeme i v prírode
Predčasnej menopauze je možné do určitej miery predísť vhodným životným štýlom. A prostredníctvom zdravej stravy je možné znižovať aj riziká, ktoré so sebou menopauza prináša.
Z tejto oblasti poskytla svoje rady Simona Procházková zo spoločnosti Liečime prírodou. „Základom nášho jedálneho lístka by mala byť surová i dusená zelenina, ovocie, šaláty a kvalitné celozrnné pečivo. Ďalej by sme si mali dopriať kvalitné rastlinné oleje. Veľkú časť jedálneho lístky by mali tvoriť strukoviny, pohánky, nelúpaná ryža, klíčky, pšeno, celozrnné cestoviny a tofu. Dobré je zaradiť aj liečivé huby, ako je hliva ustricovitá alebo šampiňóny.“ Naopak, odporúča sa obmedziť konzumáciu výrobkov z kravského mlieka a mäsa. Jesť iba hydinové a maximálne dvakrát do týždňa.
Liečivé tipy na mieru
- Tekvicový olej: je prírodným zdrojom zinku a železa, používa sa predovšetkým v urológii, pretože ovplyvňuje svalovinu zvieračov a zvyšuje tlak moču, navyše zmierňuje močové a gynekologické infekcie, urýchľuje priebeh ochorení i následnú rekonvalescenciu. Odporúča sa užívať jednu lyžičku oleja raz denne.
- Ľanový olej: obsahuje fytoestrogény, čo sú rastlinné estrogeny podobajúce sa ženským hormónom. Olej pôsobí priaznivo na menštruačný cyklus, pretože vyvažuej pomer medzi estrogénom a progesterónom. Pomáha tiež zlepšovať stav sliznice maternice a môže tak ovplyvniť niektoré formy neplodnosti. Odporúča sa užívať lyžičku oleja raz denne.
- Materská kašička: obsahuje látky veľmi podobné ženským hormónom, a tak úžasne zmierňuje problémy spôsobené menopauzou.
Ako hovorí Simona Procházková, ženy by mali tiež pravidelne cvičiť, napríklad jogu alebo kalanetiku. Okrem toho má svoj význam aj relaxácia a nezastupiteľnú úlohu hrajú aj vzťahy s rodičmi (predovšetkým s matkou), partnerom a deťmi. Toto všetko má priamy vplyv na ťažkosti so ženskými orgánmi.