babyweb.sk > Tehotenstvo > Pre tehotné > Priateľské bylinky pre tehotné ženy
Priateľské bylinky pre tehotné ženy
Tridsaťročná Anna si na odporúčanie kamarátky pravidelne varila čaj z maliníka. Pre lepší pôrod. Áno, maliník naozaj dokáže „rozhýbať“ maternicu. To je síce dobre, ale nie v šiestom mesiaci tehotenstva.
Takže bylinky v tehotenstve áno, ale zaobchádzajme s nimi ako s liekmi. Dopriať si bylinkové čaje a kúpele bez bližších informácií je prinajmenšom nerozumné.
Ranné nevoľnosti
Ranné nevoľnosti sú najčastejší a najnepríjemnejší problém spojený s prvými troma mesiacmi tehotenstva. Vhodnou bylinkou na zmiernenie ranných nevoľností je harmanček, má protizápalový účinok a navyše upokojuje.
Účinne pôsobí aj zázvorový čaj: pripravíme ho z jednej lyžičky nastrúhaného čerstvého zázvoru, ktorý povaríme vo vode. Ochutíme medom a citrónovou šťavou. Čaj by mal mať izbovú teplotu. Zázvorový čaj užívame len v období tehotenských nevoľností, od druhej tretiny tehotenstva ho pijeme len občas.
O alchemilke obyčajnej Peter a Barbara Theissovci v knihe The Faily Herbal píšu: „Alchemilka v nás vzbudzuje dojem jemnosti, elegancie, vznešenosti a silnej autority. Ak má žena problém zmieriť sa s materskou úlohou, má strach z potratu, trpí rannými nevoľnosťami, depresiou po pôrode, potom je alchemilka jej bylinka.“
Alchemilka pomáha tiež pri nespavosti, odstraňuje bolesti hlavy a posilňuje nervovú sústavu. Pijeme jednu až dve šálky čaju denne, po dvoch týždňoch urobíme niekoľkodennú prestávku.
Pre ľahší pôrod
V knihe Prírodná liečba pre ženy od autorov Jozefa Jonáša a Rosemary Gladstar je za najlepšiu bylinu pre tehotné považovaný list maliníka. Keď sa čaj z malinového listu pije pravidelne v posledných týždňoch tehotenstva, má dobrý vplyv na hladké svalstvo čriev a maternice, skracuje a uľahčuje pôrod. Neodporúča sa však užívať na začiatku tehotenstva, najvhodnejšie je užívanie od 34. týždňa.
Maliník dodáva telu cenné látky, tonizuje a posilňuje svaly panvy a podporuje peristaltiku čriev. Je adaptabilný a podľa potreby buď maternicu stimuluje, alebo uvoľňuje. Táto bylina nemá žiadne kontraindikácie ani vedľajšie účinky a odporúča sa piť raz denne.
Ľan je ďalším veľkým pomocníkom žien vo vyššom stupni tehotenstva, pretože uľahčuje pôrod. Od ôsmeho mesiaca tehotenstva pridáme do jedálnička denne polievkovú lyžičku drvených ľanových semienok, môžeme ich jesť len tak alebo vmiešame do jogurtu. Je možné užívať aj lyžičku ľanového oleja denne. Ľan upravuje stolicu, vytvára črevný sliz, ktorý napučí a zmäkčuje obsah hrubého čreva, čím zlepšuje priechodnosť pôrodných ciest.
Čítajte tiež:
- Zaujímajú vás bylinky?
- Poďte s nami zbierať bylinky
- Na suši radšej zabudnite alebo čo je v tehotenstve bezpečné
Nespavosť a močové cesty
Infekcii močových ciest, ktorá je v tehotenstve celkom častá, sa dá predchádzať pitím brusnicovej šťavy, ktorú môžeme zriediť s vodou. Proti nespavosti a na upokojenie pomáha medovka.
K ďalším bylinkám vhodným pre tehotné ženy patrí pŕhľava a list jahody. Niektorí autori odporúčajú púpalkový olej, ktorý pozitívne ovplyvňuje mnoho funkcií organizmu. Kúpeľ v arnike chráni proti striám, ktoré vznikajú pri nedostatočnej elasticite kože a ako dôsledok hormonálnych zmien. Výťažok z tejto bylinky odstraňuje svalové napätie, zabraňuje predčasnému starnutiu pokožky a pôsobí proti vzniku kŕčových žíl.
Pozor na bylinky, ktoré majú vplyv na svalovinu maternice alebo spôsobujú prekrvovanie orgánov malej panvy. V tehotenstve sa musí opatrne zaobchádzať i s niektorými druhmi korenia. Patrí sem: aloe, breza, divozel, hloh, hluchavka, kapsička pastierska, kostihoj, palina, materina dúška, praslička, ľubovník, rozmarín, vachta, ruta, borievka, bazalka, klinček, majorán, šalvia a pamajorán (oregano).
Uvedené bylinky by sa nemali užívať ako čaje, ale ani ako súčasť masážnych olejov či aromaterapií. Pozor tiež na rôzne bylinné zmesi, ktoré sú k nám dovážané zo zahraničia. Môžu obsahovať nepreverené byliny, ktoré môžu mať negatívny vplyv na zdravý vývoj plodu.