„Pripojené“ dieťa – nebezpečné bezpečie

Detské pestúnky, kamery a ďalšie elektronické vymoženosti uľahčujú rodičom život, pretože ich zbavujú strachu z toho, čo sa deje za zatvorenými dverami detskej izby. Títo na prvý pohľad ideálni pomocníci však môžu neblaho zasiahnuť do vzťahu rodič-dieťa.

24-shutterstock_1892200891-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

24 hodín pod dohľadom

Moderné technické zariadenia umožňujú mať dieťa nepretržite pod dohľadom. Kamery s maximálnym zoomom snímajú priestory, kde sa dieťa pohybuje. Vysoko citlivé prijímače zachytia pohyb, zvuk, teplotu a vlhkosť v miestnosti, ale aj otvorenie dverí či okien a okamžite dajú echo o akejkoľvek zmene. Matka môže na diaľku kedykoľvek počas dňa skontrolovať pestúnku, či sa o dieťa stará, tak ako má.

Špeciálny systém GPS, ktorým je vybavená detská bunda, umožní zistiť, kde sa dieťa pohybuje. Rodičia o tom dostávajú informácie prostredníctvom smartfónu. Dojčenské fľaše so špeciálnym zariadením upozorní, že dieťa už vypilo svoju dávku. To, čo rodičom prináša bezpečie, však dieťaťu tak úplne nepristane. Vzniká totiž nezdravá obojstranná závislosť, z ktorej sa potom ťažko hľadá cesta von. Navyše, keď dieťa podrastie a uvedomí si, že nemá ani štipku súkromia, necháva si pre seba aspoň to, čo mu behá hlavou, hľadá si spôsob úniku pred svojimi „dozorcami“.

Zdravie pod kontrolou

Kto by sa nebál o svoje dieťa, obzvlášť o bábätko, ktoré ešte nevie povedať, čo ho bolí a trápi. Vďaka novým technológiám môžu rodičia doma neustále kontrolovať, či je ich dieťa zdravotne v poriadku. Špeciálne miniatúrne snímače umiestnené na pyžamku sledujú srdcový rytmus, dych, zaznamenávajú pohyby dieťaťa. Rodičia môžu dieťatko denne vážiť, merať, sledovať krivku rastu a index telesnej hmotnosti. Takmer by sa dalo povedať, že pediater už nie je potrebný.

V prípade obáv z náhleho úmrtia dojčiat sa dá takéto sledovanie dieťaťa pochopiť. Existuje tiež chytré zariadenie, ktoré je „strážcom“ pokojného spánku. Umiestni sa pod matrac do postieľky a zaznamenáva, kedy dieťa prichádza do hlbokého spánku (non-REM fáza), počas ktorého sa najčastejšie objavujú nočné mory. Rodičia potom môžu tento detektor nastaviť tak, aby sa v pravý čas na tri minúty rozvibroval, nenechal dieťa upadnúť do hlbokého spánku a ochránil ho tak pred zlými snami.

Porucha rodičov vydesí

„Ak dieťa neupadne do hlbokého spánku vďaka tomuto zariadeniu, nebudú ho síce prenasledovať zlé sny, ale bude pripravené o spánkové cykly, ktoré sú pre jeho vývoj nevyhnutné,“ pripomína francúzsky psychiater Serge Tisseron. A podotýka, že nočné mory zvyčajne spontánne ustanú. Rovnako skeptický je aj k ďalším dômyselným zariadeniam, ktoré monitorujú zdravie dieťaťa. Rodičia síce vo svojom smartfóne môžu sledovať srdcový rytmus, ak sa však zmení a oni nepoznajú príčinu, môže ich to poriadne vyľakať. Nevedia navyše, čo robiť, či majú volať lekára alebo počkať, kým sa všetko samo od seba upraví. A potom ešte existuje možnosť poruchy tohto sofistikovaného zariadenia, ktorú rodičia nezistia a skreslené informácie ich môžu vydesiť.

Hovor, hovor, chýbaš mi

Celý deň v práci, nech je akokoľvek zaujímavá, nedokáže nahradiť kontakt s dieťaťom. A tak sa ho zamestnaní rodičia snažia udržiavať aspoň na diaľku, po telefóne. Prihovárajú sa dieťatku, spievajú mu, vidia jeho obrázky snímané kamerou. Často si neuvedomujú, že kontakt na diaľku nielen že nemôže nahradiť dotyky a materinskú náruč, ale tie najmenšie môže dokonca zmiasť. Dieťa totiž nechápe, prečo počujú iba hlas matky, ale ona pri ňom nie je. Čím dlhšie matka rozpráva, tým viac chce, aby pokračovala, pretože si myslí, že ju už konečne uvidí vo svojej blízkosti. Malé dieťa nie je schopné vyhodnotiť danú situáciu a vo finále iba vzrastú jeho obavy, že sa matka už napríklad nikdy neobjaví.

Čítajte tiež:

Pomocníci pre nováčikov

Všetci čerství rodičia majú strach, aby v starostlivosti o dieťa neurobili nejakú chybu. Tak hľadajú pomocníkov, kde sa dá. Kúpia si napríklad špeciálnu detskú fľašu, ktorá sa „ozve“, keď ju pri kŕmení držia zle. Pípnutím upozorní aj na upchatý cumlík. Veľkolepý vynález je aj kolíska, ktorá dokáže napodobniť pohyby matky, keď sa v náručí snaží upokojiť svoje dieťatko. Prostredníctvom smartfónu alebo tabletu sa dá nastaviť kolísanie na rôzne spôsoby: ako v aute, ako v nosiči, ako v normálnej kolíske atď. Táto kolíska sa dá, samozrejme, aj polohovať a na hrazdičku nad ňou vešať hračky. Výrobca podotýka, že toto zariadenie zbavuje matky bolestí v krížoch, pretože nemusia tak často zdvíhať a nosiť dieťa.

Existuje aj strážca vypadnutého cumlíka a tiež zariadenie na kočík, ktoré sleduje rýchlosť, vnútornú teplotu, počet prejdených kilometrov aj správnu polohu dieťaťa. Doma potom môžu rodičia, ktorí vyznávajú podobné vynálezy, prezliecť dieťa do špeciálneho pyžamka, ktoré za nich rozpovie rozprávku na dobrú noc.

Pozor, nechytať

Každý rodič je raz začiatočníkom. Ak však všetku dôveru v starostlivosť o dieťa zveríme chytrým prístrojom, nenaučíme sa čítať v detskom tele, výraze, gestách, nerozpoznáme, čo nám chce dieťa, ktoré ešte nerozpráva, povedať. Pripravíme dieťatko o svoju blízkosť, o dialóg. „Tieto zariadenia, určené na to, aby rodičom uľahčovali život, pripravia dieťa nielen o láskyplné dotyky a nehu, ktoré sú pre vývoj dieťaťa nevyhnutné, ale prinášajú aj riziko, že dieťa bude trpieť sociálnou fóbiou,“ varuje psychológ. Ochudobnení o telesný kontakt s dieťaťom budú aj rodičia.

Bábika poradí najlepšie

Hovoriace hračky už nepatria do kategórie sci-fi. Bábiky dokážu konverzovať so svojimi malými veliteľkami, poučovať ich. Pripomenú dievčatku, že ju rodičia majú veľmi radi, a tiež, aby sa nešpáralo v nose. Poučujú ho v naprogramovanom štýle, a tým ho vlastne niekto cudzí ovplyvňuje. Rodičia sa kúpou takejto hračky nielen zriekajú svojej úlohy vychovávateľa, ale navyše nechcene navedú dieťa na to, že poslušne počúva virtuálneho našepkávača. Pre neskoršiu manipuláciu na sieťach je takýto človiečik ako stvorený. Ak teda rodičia chcú urobiť svojmu dieťaťu radosť podobnou hračkou, tak až vo vhodnom veku, najlepšie okolo siedmich rokov. Vtedy už je dieťa schopné aspoň v základe rozumieť prínosom a nebezpečenstvu virtuálneho sveta.

2.10.2023 5:13| autor: Helena Chvojková  | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist