Respiračný afekt: neúmyselné omdlievanie detí

Vyzerá hrôzostrašne, ale dá sa s ním žiť. Respiračný afekt. Väčšinou nastáva počas hysterického plaču, keď sa dieťa nedokáže nadýchnuť a omdlieva. Týmito afektívnymi záchvatmi trpí necelých 5 % detí u nás. Ťažkosti sa najčastejšie objavujú okolo 1.-2. roku života dieťaťa a okolo 3-4 rokov zase väčšinou samy zmiznú, pretože dieťa sa už naučí správne dýchať.

kojici_matka_ve_dne-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

„Keď sa to synovi stalo prvýkrát, vydesilo ma to,“ spomína na prvý afektívny záchvat ročného chlapčeka Alena z Prahy. „Prebaľovala som ho v kočiariku, bol veľmi unavený, preťažený, chcel sa rozplakať, ale nešlo mu to, odrazu zmodral, prestal dýchať a omdlel. Vybrala som ho z kočiarika a visel mi na rukách ako handrová bábika asi 10 sekúnd. V tej chvíli by ste sa vo mne krvi nedorezali.“

Jej syn trpel afektívnymi záchvatmi od roka do roka a pol. Niekedy na ne mal nábehy i niekoľkokrát denne. To však už Alena vedela, ako na to, a dokázala im väčšinou predísť. „Začala som syna viac šetriť, dodržiavala som denný program a jeho rituály, sledovala som ho, hneď ako mal ľahučký nábeh, odvádzala som pozornosť, vzala som ho do náručia a upokojovala som ho. Potom už omdlel len raz, keď spadol na schodoch a udrel sa do hlavy, vtedy som nič nestačila urobiť.“

Respiračný afekt je vlastne neúmyselný kŕč v hrdle, pri ktorom dieťa nemôže dýchať, potom omdlie, kŕč povolí a dieťa zase dýcha. Mdloby sú teda vlastne záchranca, i keď vyzerajú desivo.

Dôvody omdlievania

Záchvaty najčastejšie prichádzajú, keď sa dieťa veľmi zľakne, bojí, vybuchne od zlosti alebo sa mu nepáči výchovné usmerňovanie. Často ho spôsobí hlad, prílišná únava, ospalosť, alebo keď je toho jednoducho naň veľa a nevie si so svojimi emóciami poradiť. Afekty sa väčšinou začínajú výkrikom alebo ľútostivým silným plačom, ktorý zabráni správnemu nadýchnutiu alebo vydýchnutiu.

Tieto afektívne stavy však nie sú medzi rodičmi veľmi známe, väčšinou sa o nich dozvedia až vo chvíli, keď ich so svojím dieťaťom zažijú a vydesia sa podobne ako Alena. Trpia nimi malé deti, pretože ešte nemajú dokonale vyvinutú nervovú sústavu. Môžu tak mať v emočne vypätých chvíľach problémy s chytením dychu alebo naopak s vydýchnutím. Omdlievanie je neúmyselné, nedobrovoľné, mimovoľné a reflexné.

Brnianska matka Lucie bola prvý raz tiež vydesená a ani ona o tom predtým nepočula: „Našej dcére sa to stalo už dva razy a vždy to bolo od bolesti. Keď sa to stalo prvý raz, bola som v úplnom šoku, pretože som o tom nikdy ani len slovko nepočula.“

Ako sa záchvaty prejavujú?

  • diaľka je od 2 sekúnd do 2 minút
  • niektoré deti to majúraz v živote, iné i niekoľkokrát za deň
  • v ľahších formách sa dieťa jednoducho pri plači nemôže nadýchnuť a na chvíľu odpadne
  • v ťažších dieťa zmodráv tvári, vyvráti oči dohora, zároveň sa môžu na tvári na končatinách objaviť svalové zášklby a potom na krátko prichádza strata vedomia, niektorým deťom môže i zapadnúť jazyk, na to si rodičia musia dávať pozor
  • výnimočne sa dieťa i pociká alebo pokaká

Problém rozmaznaných detí?

Podľa niektorých odborníkov respiračným afektom trpia predovšetkým malé dievčatká so sklonmi k hystérii. Môže to byť i zlou výchovou, keď si rozmaznané dieťa podobným spôsobom chce vydobyť niečo, čo mu rodič nechce dať.

3 typy respiračného afektu

Typy záchvatov delíme podľa zmeny farby tváre dieťaťa v priebehu príhody. Existujú 3 varianty:

1. MODRÉ (cyanotické): dieťa pri záchvate zmodrá v tvári, najčastejšie sa záchvaty vyskytujú medzi 6.–18. mesiacom.
2. BLEDÉ: sú vzácnejšie, objavujú sa medzi 12.–24. mesiacom života, záchvat vyvolá náhly strach, nepríjemný podnet, zľaknutie alebo nečakaná bolesť a sú bez úvodného intenzívneho plaču.
3. ZMIEŠANÉ: u tých sa kombinuje modrá a biela farba.

Čtěte také:

Bledá forma respiračného afektu

Prichádza bez varovania. Najčastejším spúšťacím faktorom je práve pád s drobným úrazom hlavy. Afekt môže vyvolať i zľaknutie, strach, hlad, únava, ale oproti modrým či zmiešaným druhom afektu pri bielych variantoch sa dieťa v priebehu epizódy stíši, zbledne a v tichosti stratí vedomie. Dieťa do jednej minúty príde k vedomiu, je zarazené a spavé.

Všetky typy respiračného afektu určite rodičov budú desiť, ale podľa neurológov sú to bežné detské ťažkosti a s pribúdajúcim vekom vymiznú. Keď sa rodič naučí pár trikov, môže im predchádzať.

Ako afektom predchádzať

  • nepreťažujte deti, keď viete, že to u nich niekedy vedie k záchvatu
  • odporúča sa pravidelný režim, obmedziť zmeny prostredia, dodržiavať zavedené rituály, zabezpečiť dieťaťu dostatok spánku, jedla, pokoja
  • buďte ostražití, a keď vidíte, že to na ne ide, odveďte pozornosť, ukážte na niečo zaujímavé, vezmite ho do náručia a upokojteho svojím hlasom
  • hysterickejšie deti učte, že plačom si nič nevydupú, predchádzať efektívnym záchvatom tak, že dieťaťu všetko dovolíte, je cesta do pekiel, naopak dieťa, ktoré vie, že ani plačom si nič nevynúti, potom nemá prečo tak kričať

Čo robiť, keď už záchvat príde

  • pri slabších záchvatoch stačí na úplnom začiatku fúknuť ľahko do úst, nie veľmi, aby sa nepoškodili pľúca, dieťa sa potom nadýchne samo
  • pomáha i jemné poklepanie na chrbát
  • starším deťom pomáha hovoriť „dýchaj, dýchaj“ a treba im dať hlavu medzi nohy a poliať ju trochou studenej vody
  • pri silných záchvatoch pokojne hneď dieťa položte na zem do tzv. stabilizovanej polohy, zakloňte mu mierne hlavu, aby samu lepšie dýchalo a nezapadol mu jazyk a môžete mu i dvihnúť nohy hore

Nie je to spánková APNOE

SSA: Syndróm spánkovej apnoe je niečo iné. Hoci sa obidve ťažkosti spôsobené nedostatkom kyslíka prejavujú podobne, pri spánkovej apnoe deti upadajú do bezvedomia výhradne v noci počas spánku. Respiračný afekt sa naopak objavuje len vo dne, keď je dieťa hore.

6.4.2023 5:35| autor: Alice Kavková | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist