babyweb.sk > Bábätko > Zdravie bábätka > Srdcové poruchy bábätiek už nemusia byť postrachom
Srdcové poruchy bábätiek už nemusia byť postrachom
Má niečo so srdiečkom. Táto veta spravidla rodičov poriadne vydesí. Ešte stále pretrváva názor, že choroby srdca patria k najzávažnejším ochoreniam. Iste, je to pravda, ale práve v tejto oblasti urobila medicína veľký skok vpred a dokáže si s nimi poradiť aj u najmenších pacientov.
Bola to pre mňa rana, keď mi v pôrodnici povedali, že moje bábätko má defekt komorového septa. Vysvetlili mi, že má dierku medzi komorami veľkú šesť milimetrov. Pritom šelest nebolo takmer vôbec počuť, pretože to bolo vo svalovine niekde v cípe srdiečka. Podľa umiestnenia len ľahká porucha, podľa veľkosti však vážna.
Dva mesiace sme sa stresovali, či bude potrebná operácia, našej pani lekárke sa stav nášho dievčatka veľmi nepozdával. Potom našu malú prezrel špecialista na srdiečko a ten skonštatoval, že to nie je veľká dierka, ale viac malých, ktoré by sa mali zatiahnuť. Teraz má Klárka tri mesiace a nemá žiadne komplikácie. Na kontrolu ideme „až“ o dva mesiace. No tá neistota, keď človek nevedel, čo bude a čo sa môže stať, bola strašná…
Objavenie srdcových porúch
Srdcové poruchy, ktoré sa prejavujú u detí, bývajú väčšinou vrodené. Diagnostikujú sa v tehotenstve, u novorodencov alebo u detí v ranom veku. Detský lekár môže vysloviť podozrenie na vrodenú chybu pri počúvaní srdca. Srdcové odozvy nie sú čisté, sprevádzajú ich rôzne šelesty. Presná diagnóza sa následne dá stanoviť na základe ďalších vyšetrení, spravidla EKG, echokardiografického (spočíva v ultrazvukovom zobrazení srdca) a röntgenového, prípadne ďalších. Mnohé srdcové chyby sa úspešne liečia chirurgicky, ale existujú aj také, ktoré sa časom vyriešia samy.
Aj u úplne zdravých detí môže detský praktický lekár počuť na srdci šelest, teda zvuk, ktorý sa tam ozýva okrem srdcových odoziev. Niekedy za to môže napríklad nevhodná poloha dieťaťa pri vyšetrení, rušivé vplyvy okolia, strach, plač. Na lekárovi je potom závažné rozhodnutie, či tento zvuk signalizuje ochorenie.
Všeobecne však platí, že u novorodencov a bábätiek v ranom veku nemožno žiadny šelest podceňovať, každý musí byť špecifikovaný detským kardiológom, ktorý dieťa odborne vyšetrí a potvrdí či vylúči vrodenú chybu. Zmienime sa o najčastejších vrodených chybách.
Defekt komorového septa – dierka v priehradke zmizne sama
Znie to hrozivo, keď sa v priehradke medzi srdcovými komorami u bábätka objaví jeden alebo viac otvorov. Netreba však zúfať, ak ide o malý defekt, neovplyvní zdravie dieťaťa a väčšinou sa otvor zacelí sám. Môže to však trvať aj niekoľko rokov.
A čo pre telíčko bábätka táto porucha znamená? Časť krvi, ktorá by mala putovať do aorty (hlavná tepna, ktorá odvádza okysličenú krv zo srdca do tela), preteká späť do pravej komory. Tu sa zmieša s neokysličenou krvou a prúdi znova do pľúc.
Túto najčastejšiu vrodenú srdcovú chybu možno rozpoznať už v priebehu tehotenstva, po pôrode na ňu môže upozorniť srdcový šelest, pri závažnejšom defekte následne dýchavičnosť dieťaťa, problémy s jedením a s priberaním na hmotnosti. Niekedy sa otvor dá uzavrieť katétrizačnou metódou (jemnou pružnou hadičkou sa zavedie do srdca „dáždniček“, ktorý sa roztvorí a uzavrie tak priestor v srdcovej priehradke). Pri závažnejšom defekte je nevyhnutná operácia.
Aortálna stenóza – pri zúžení chlopne pomôže balónik
Stenóza znamená zúženie. Ak porucha spôsobí zúženie aortálnej chlopne, ktorá usmerňuje tok krvi zo srdca do tela, krv nevyteká z ľavej komory, ako by mala. Niekedy sa na túto poruchu príde už v tehotenstve, po narodení sa prejaví srdcovým šelestom, vo vážnejších prípadoch je dieťa bledé a spavé pre nedostatočné okysličenie tela.
Zúženie aortálnej chlopne dokáže odstrániť špeciálny balónik, ktorý sa zavedie katétrom na postihnuté miesto (balóniková katétrizácia).
Čítajte tiež:
Transpozícia veľkých tepien – opačné prepojenie napraví operácia
Problém spočíva v tom, že aorta je napojená na pravú komoru namiesto ľavej, pľúcnica (tepna, ktorá vedie okysličenú krv z telového obehu do pľúc) zase na ľavú komoru namiesto pravej. Vznikajú dva uzatvorené okruhy. Okysličená krv sa vracia do pľúc, zatiaľ čo neokysličená je odvádzaná do tela.
A práve v tomto prípade môže pomôcť vyššie opísaný defekt komorovej priehradky, pretože umožní, aby sa krv zmiešala. Ale len provizórne, dočasne a za určitých podmienok. Bábätko musí podstúpiť operáciu, väčšinou v prvých týždňoch života.
Fallotova tetralógia – kombinácia štyroch porúch
Hneď štyri anomálie sa skrývajú pod názvom tejto vrodenej srdcovej poruchy, ktorú ako prvý opísal francúzsky lekár lekár Etienne Fallot.
Jeho tetralógia patrí k cyanotickým (cyanóza – zmodrievanie) srdcovým poruchám, teda tým, ktoré sú sprevádzané modravým sfarbením pokožky; bábätká majú nápadne modré pery a prstíky na nohách i rukách.
Pri tomto type srdcových porúch totiž telo trpí nedostatečným prísunom kyslíka. Dieťa rýchlejšie dýcha, niekedy môže dochádzať aj k záchvatom, pri ktorých upadne do bezvedomia. Cyanotické srdcové chyby si vyžadujú operáciu.
Pozor na infekcie
Dieťa s poruchou srdca je ohrozené infekciami oveľa viac ako jeho zdraví vrstovníci. Infekcie môžu zasiahnuť srdce a hrozí vznik zápalu srdcovej vnútroblany (bakteriálna endokarditída). V prípade baktérií, ktoré sa dostanú do krvného obehu napríklad pri operácii čriev alebo aj ošetrení hnisavého ložiska na koži, je vyššie riziko, že sa uchytia na srdci.
Zápal srdcovej vnútroblany je závažné ochorenie, preto sa pacientom podávajú preventívne antibiotiká pred výkonmi, pri ktorých by sa baktérie mohli dostať do tela. Akúkoľvek bakteriálnu infekciu treba čo najskôr liečiť antibiotikami.