babyweb.sk > Po pôrode > Dojčenie a strava po pôrode > Príprava umelej výživy vo fľaši
Príprava umelej výživy vo fľaši
Pri príprave umelej výživy sa presne riaďte návodom na obale. Voda musí byť vždy prevarená. Zničia sa tak prípadné baktérie. Svojím zložením, najmä množstvom obsiahnutých dusičnanov, musí zodpovedať vode vhodnej pre dojčatá. Tieto požiadavky spĺňa balená voda s označením „dojčenská voda“, prípadne „voda vhodná pre dojčatá“.
Informáciu, či je voda z vodovodu použiteľná na prípravu dojčenskej stravy, získate na hygienickej stanici. Tam si môžete objednať aj rozbor vody vo vašej studni. Vodu na prípravu umelej výživy prevárajte až do obdobia zavádzania nemliečnych príkrmov, teda do dokončeného štvrtého až šiesteho mesiaca. Stačí, aby prešla varom. Pri dlhom varení sa v nej koncentrujú soli. Keď prejde varom, nechajte ju vychladnúť na teplotu okolo 45 °C. Nie je vhodné rozrábať mlieko v horúcej vode, pretože sa v nej zle rozpúšťa. Mlieko s probiotikami by sa navyše pri vyššej teplote znehodnotilo.
Sýtená voda, s bublinkami, nie je na prípravu dojčenskej stravy vhodná. Spôsobuje dieťaťu bolesti bruška a nadúvanie.
Dodržovanie hygienických zásad pri varení je nevyhnutné. Fľaše, cumlíky a príbory po použití vždy vyvarte. Nepoužívajte staré alebo prasknuté cumlíky. V prasklinkách alebo v miestach, kde je cumlík prehryznutý, sa môžu usadzovať baktérie. Preto je vhodné približne po dvoch mesiacoch meniť cumlíky aj nadstavce na fľaše. Cumlík pred podaním dieťaťu neoblizujte.
Mlieko vždy tesne pred použitím zohrejte a potom schlaďte na teplotu tela. Pred podaním kvapnite pár kvapiek mlieka na vnútornú stranu svojho predlaktia. Nesmie byť horúce ani studené. Ohrievanie priamo na teplotu tela alebo ohrievanie fľašky, z ktorej už dieťa pilo, sa z hygienických dôvodov neodporúča. Mlieko je živná pôda pre baktérie, ktoré v ňom najmä v teple výborne rastú a rozmnožujú sa.
Ohrievanie mlieka v mikrovlnnej rúre je nevhodné pre jeho nerovnomerné prehriatie. Dieťa sa môže na horúcich častiach popáliť. Lepší je vodný kúpeľ. Optimálne je ohriatie v ohrievači kontrolovanom termostatom. Aby sme v noci čas prípravy čo najviac skrátili, môžeme pripraviť prevarenú vodu na nočné pitie do termosky, ktorá je určená len a výhradne na tento účel.
Ak je v cumlíku na fľaške príliš veľká diera, dieťa pije hltavo a preglgne množstvo vzduchu, čo mu potom spôsobí bolesti bruška a nadúvanie. Takisto to môže byť, keď vypije zvyšnú penu z mlieka.
Koľko mlieka by dieťa malo vypiť?
Orientačne možno povedať, že množstvo mlieka pre zdravé dojča zodpovedá 1/6 jeho hmotnosti, teda 150 – 180 ml na kg hmotnosti a deň, nie však viac než 1 liter mlieka denne. Množstvo vypitého mlieka je však veľmi rozdielne a závisí od celého radu okolností. Dojčené i umelo vyživované dieťa nemá vždy rovnakú chuť piť a nie je rovnako hladné. V prvých 8 týždňoch života, v období rýchleho rastu, pije viac ako neskôr, keď sa rast spomaľuje.
Čítajte tiež:
- Dokrmujete? Vyznáte sa v mliečkach a vo fľaškách?
- Ako dokrmovať a nepokaziť si dojčenie
- Najčastejšie problémy pri dojčení
Koľko iných tekutín, ako je mlieko?
Nedojčené dieťa po 6. mesiaci potrebuje asi 400 – 600 ml iných tekutín, než je mlieko. Prednosť dávame dojčenskej vode. Prírodné ovocné šťavy a dojčenské čaje možno staršiemu dojčaťu pri zvýšenej potrebe tekutín podať, ale nie je to nutné. Dojčené dieťa potrebuje inú tekutinu než materské mlieko, až keď množstvo príkrmu prevažuje nad materským mliekom, čo býva okolo 10. mesiaca, niekedy aj neskôr. Postačí hrnček dojčenskej vody, prípadne čaj alebo ovocná šťava. Dieťa zaženie smäd, ale nestratí záujem o prsník. Ak odmieta iné tekutiny než materské mlieko, nie je dôvod nútiť ho.
Dojčené dieťa vlastne nemusí poznať inú tekutinu než materské mlieko do konca druhého roku i dlhšie. V horúcich letných dňoch môžete dieťa priložiť k prsníku častejšie, napríklad každú hodinu. Staršiemu dojčaťu sa odporúča maximálne 120 – 150 ml džúsu denne.
Väčšie množstvo zaťažuje jeho tráviaci systém a môže viesť k problémom.