Sex po pôrode: Kedy s ním začať a ako k nemu pristupovať, aby ste si ho užívali?

Sex je asi to posledné, na čo čerstvá mamička myslí. A je to pochopiteľné. Jej telo prešlo veľkou zmenou, často je ubolená a hlavu má plnú starostí o svoj malý poklad. No skôr či neskôr bude musieť svoj sexuálny život začať riešiť. V článku nájdete odpovede na najčastejšie otázky.

Kedy je bezpečné začať so sexom po pôrode?

Určite by ste mali počkať, až prestanete krvácať, až sa maternica vyčistí – odídu tzv. očistky (lochie), čo môže trvať približne 4-6 týždňov po pôrode. Preto je prvý pohlavný styk odporúčaný až po skončení šestonedelia. Ak by ste mali pohlavný styk počas krvácania, mohlo by dôjsť k rozvoju infekcie.

Inak však neexistuje žiadna norma ani načasovanie, kedy by ste mali so sexom začať. Najdôležitejšou vecou je počkať, až budete fyzicky aj psychicky pripravená.

Len malé percento párov skúša prvý sex počas prvého mesiaca po pôrode, niektorí začnú so sexuálnym životom po uplynutí šestonedelia, ale väčšina si počká tri, niekedy až šesť mesiacov. Záleží na tom, či žena rodila prirodzene, bol jej vykonaný nástrih hrádze, alebo má za sebou cisársky rez. Vždy by teda mala dať impulz k prvému milovaniu po pôrode žena – vo chvíli, keď sa plne zotaví a naozaj sa na to cíti.

Keď už svoj ľúbostný život obnovíte (respektíve ešte predtým), mali by ste zvážiť užívanie antikoncepcie. A to aj v prípade, že dojčíte a ešte sa vám nevrátila menštruácia. Mohlo by sa totiž stať, že znovu otehotniete.

Prečo nemám na sex chuť?

Okrem popôrodnej bolestivosti je často dôvodom pocit vyčerpania pre nedostatok spánku a starostlivosť o bábätko. Znížiť chuť na sex môže tiež hormón prolaktín, ktorý vaše telo produkuje pri dojčení a vinníkom môže byť aj popôrodná depresia.

Nechuť k sexu môže vyvolať aj negatívne vnímanie vlastného tela. Môžete mať pocit, že ho tehotenstvo a pôrod zmenili, môžete si pripadať neatraktívna, nepríťažlivá. Všetky tieto pocity sú pochopiteľné a normálne. Vedzte však, že to takto vnímate iba vy, nie váš partner. On je na vás hrdý a miluje vás. A to vám určite povie, keď sa mu so svojimi obavami zveríte. Dajte teda svojmu telu čas a čoskoro sa všetko vráti do normálu.

Čo keď chce partner sex skôr než ja?

Hovorte spolu o tom, ako sa cítite. Udržiavať otvorenú komunikáciu je veľmi dôležité. Váš partner by sa nemal cítiť odmietnutý, mal by vedieť, že on nemôže za to, že na milovanie nemáte chuť. Na druhej strane, vy by ste sa nemali dať do milovania nútiť a milovať sa pod tlakom. Sex by mal byť radosť, nie povinnosť.

Nežností sa však zriekať nemusíte. Sex nutne neznamená úplné preniknutie. Aj orálny sex alebo obyčajné dotyky a hladenie môžu byť veľmi príjemné. Slová a pomaznanie urobia veľa, oznamujú náklonnosť a emócie. A pomôžu k tomu, aby ste sa na sex čoskoro cítili pripravená.

Čítajte tiež:

Čo keď naopak partner sex nechce?

Váš partner môže po tom, ako vás videl pri pôrode, cítiť určitú neistotu a obavy, že pre vás bude sex bolestivý a nepríjemný. Opäť by mala zafungovať komunikácia, zdieľanie pocitov a obáv, úprimnosť. Jedine tak sa dá na probléme zapracovať.

Ako si milovanie po pôrode užiť?

  • Skúste len maznanie, spoločnú intimitu. Postupne si začnete zvykať na „sexuálne dotyky“ a k samotnému sexu to bude už len krôčik.
  • Ak máte pocit, že už ste na sex pripravená, napriek tomu na to choďte pomaly. Užívajte si navzájom svoje telá a doprajte si dlhú predohru. „Rýchlovka“ sa v tomto prípade nemusí vyplatiť.
  • Rovnako nie je dobré poddávať sa úzkosti, nervozite alebo strachu, že to bude bolieť. Sex potom môže byť naozaj nepríjemný, pretože sa zo samých obáv neuvoľníte a nedôjde k zvlhčeniu pošvovej sliznice.
  • Obáv z nepríjemného pocitu vás môže zbaviť lubrikačný gél. Určite nie je na škodu mať ho po ruke a pri prvom milovaní ho použiť. Aj neskôr, keď budete mať pocit, že je zvlhnutie nedostatočné (čo sa, ak dojčíte, môže stať), vám lubrikačný gél pomôže si intímne chvíľky s partnerom naplno užiť.
  • Zvoľte správnu pozíciu – takú, v ktorej bude vyvíjaný minimálny tlak na vaše ešte citlivé miesta. Ideálne polohu, keď si hĺbku prenikania i rýchlosť určujete sama.
  • Nebojte sa milovanie prerušiť, keď sa začnete cítiť nepríjemne. Tlačením na pílu svojmu intímnemu životu rozhodne nepomôžete. Namiesto sexu sa napríklad len pomaznajte a skúste to zase nabudúce.
  • Vrátiť sa do predpôrodnej sexuálnej kondície vám tiež pomôže posilňovanie panvového dna – posilní pošvové svaly a tým pomôže zvýšiť pôžitok zo sexu.
  • Nezabúdajte ani na zdravú stravu a dostatočný pitný režim. Tiež si doprajte odpočinok a spánok (s bábätkom to, samozrejme, nie je také jednoduché, ale partner s vidinou milovania určite rád pomôže). Jedine tak čoskoro naberiete sily a na milovanie budete mať chuť.

Kedy vyhľadať odbornú pomoc?

Ak je sex aj naďalej napriek vašej opatrnosti bolestivý. V prípade, že vám bola vykonaná epiziotómia (nástrih hrádze), je na mieste, aby jazvu skontroloval lekár. Rovnako ak sa objaví zapáchajúci pošvový výtok, ktorý môže byť príznakom infekcie, alebo ak aj po štyroch týždňoch po pôrode stále silne krvácate, vyhľadajte lekára.

17.2.2017 12:03| autor: Petra Frajová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist