babyweb.sk > Po pôrode > Moje telo po pôrode: S čím sa musí vysporiadať?
Moje telo po pôrode: S čím sa musí vysporiadať?
Pôrod je veľká zmena, a to nielen životná, zmenou prejde aj naše telo. Čo sa s ním po pôrode deje? Na čo by sme sa mali pripraviť? A kedy sa všetko vráti do normálu? O tom si prečítate v článku.
Popôrodná inkontinencia
S týmto problémom sa po pôrode stretne nejedna mamička, takže nevešajte hlavu, nie ste v tom sama. Zvyčajne však ide len o dočasný problém, ktorý je spôsobený tým, že počas pôrodu tlačila hlavička dieťaťa na bočnú stenu pošvy, a tak sa nervy v tejto oblasti stali dočasne necitlivými.
Dobrá správa je, že nervy sa regenerujú rýchlo a únik moču po pôrode trvá len niekoľko dní až týždňov. „Počas tehotenstva dochádza k zmene anatomických pomerov, ktoré môžu trvať aj po pôrode. Ak zároveň dôjde k zvýšeniu telesnej hmotnosti, môžu sa problémy kumulovať. Inkontinencia sa dá riešiť fyzickým cvičením, redukciou telesnej hmotnosti, v niektorých prípadoch liekmi alebo operáciou. Prechodne alebo v prípade žien, u ktorých nie je možné zvoliť inú možnosť, sa dá problém riešiť diskrétnymi inkontinenčnými pomôckami. Vždy je však vhodné vyžiadať si názor lekárskeho odborníka,“ hovorí MUDr. Jan Pokorný FEBU, MBA.
Vystúpené (popôrodné) bruško
Jednou z partií ženského tela, na ktorých sú zmeny po pôrode najviac viditeľné, je brucho. Ľavá a pravá strana svalov tvoriacich prednú stenu brucha sa v dôsledku veľkého vnútorného tlaku oddelí a uvoľnené tkanivo, ktoré ich spája, ich nedokáže udržať. Medzi týmito dvomi stranami sa následne vytvorí medzera. Hovoríme o diastázii priamych brušných svalov. Ak náhodou zistíte, že máte tento problém a nevedeli ste o ňom, nič sa nedeje, štrbina je pravdepodobne taká maličká, že sa dá správne zvoleným cvičením ľahko uzavrieť (naopak niektoré druhy cvikov a športových aktivít tento stav môžu ešte zhoršiť, a tak cvičením namiesto pevného bruška vznikne bruško vláčne a vypuklé). Diastázia sa dá prípadne riešiť aj operatívne.
Opuchy nôh
Mnohé mamičky zažívajú opuchy nôh počas tehotenstva, ale ojedinelý nie je ani popôrodný opuch, ktorý sa nazýva edém. Vzniká preto, že krv zo zmenšujúcej sa maternice a infúzie, ktoré ste pri pôrode dostali, nie je možné tak jednoducho z tela vypudiť, a preto sa usádzajú v nohách. Za normálnych okolností by sa však mal opuch do desiatich dní stratiť. Ak sa tak nestane, poraďte sa s lekárom. V týchto dňoch si preto obúvajte pohodlné papuče alebo inú voľnú obuv a nezabúdajte telu dopriavať bielkoviny, ktoré sa pri pôrode strácajú.
Čítajte tiež:
- Zavinovanie maternice po pôrode
- Ľahký pôrod? Týchto 13 spôsobov ho uľahčí
- Zotavenie po pôrode cisárskym rezom
Vypadávanie vlasov
Zatiaľ čo počas tehotenstva vlasy zosilnejú, stáva sa, že po pôrode ich strácate po hrstiach. Počas tehotenstva rast vlasov stimulovala vyššia hladina estrogénu, po pôrode a počas dojčenia je estrogénu v tele málo, a tak vlasy prestávajú rásť a padajú. Väčšinou sa s týmto problémom začnete stretávať okolo 12. týždňa po pôrode. K pôvodnej hustote vlasov sa spravidla dostanete v priebehu šiestich mesiacov až jedného roka. Niektorým mamičkám zostane kvalita vlasov zmenená navždy. Dôležité však je, že vypadávanie sa raz určite zastaví.
Hemoroidy
Ďalší problém môžete po pôrode pocítiť už pri bežnom sedení. Keď žena pri pôrode tlačí, často jej vystúpia na čele žily. Pod rovnakým tlakom sú aj hemoroidy, nehovoriac o tom, že maternica v tehotenstve na ne tlačila niekoľko mesiacov. Existuje veľa spôsobov, ako si pomôcť – môžete vyskúšať studené obklady, vlhčené liečivé obrúsky na hemoroidy po stolici, sedavé kúpele či maste, ktoré kúpite v lekárni.
Ak problémy s hemoroidmi pretrvávajú alebo si všimnete krvácanie, poraďte sa s lekárom, ktorý vám môže predpísať venofarmaká. „Pri viditeľných prejavoch ochorenia je vhodné užívať účinné venofarmakum (liek na žily), ktoré vám predpíše praktický lekár alebo ktorýkoľvek špecialista na žily,“ odporúča doc. MUDr. Fait a varuje: „Neodporúčam spoliehať sa na neoverené doplnky stravy, ktoré by mohli uškodiť dieťaťu počas dojčenia alebo mať iba placebo efekt a ktoré nie sú overované.“ Dôležité je sa za tento pomerne častý problém nehanbiť a začať ho riešiť čo najskôr.