babyweb.sk > Dieťa > Výživa dieťaťa > Škodia nám „éčka“?
Škodia nám „éčka“?
V bežných potravinách je teraz povolené približne 320 potravinárskych prídavných látok, takzvaných éčok. O ich škodlivosti sa vedci dohadujú už celé desaťročia. Môžu však len ťažko dôjsť k jednoznačnému záveru, pretože treba brať do úvahy veľa faktorov. Predovšetkým záleží na surovine, z ktorej sa látka pripravuje.
Jednotlivé prídavné látky môžu byť nielen látky prirodzené (napr. vitamíny), ale aj chemicky syntetizované zlúčeniny (napr. umelé farbivá).
Čítajte zloženie výrobku
Iste neprekvapí, že medzi látkami pochádzajúcimi z prírody a umelými zlúčeninami je nemalý rozdiel v ich pôsobení. Určitý prehľad si môžeme urobiť z priloženej tabuľky – neprirodzené látky sú tu hodnotené stupňom 4 alebo 5 a v našej strave by sa pokiaľ možno nemali vyskytovať.
Mnohé z bežne ponúkaných pochutín môžu obsahovať nepriaznivo pôsobiace látky, preto treba kontrolovať ich zloženie (špeciálne pri nákupe pre tehotné a dojčiace ženy a deti). Kedysi muselo byť napr. na výrobkoch s glutamanmi (E620 a E625 napísané: „Nevhodné pre tehotné ženy a deti do troch rokov“. Dnes už táto povinnosť neplatí. Záleží preto na ženách, či sa budú zaujímať, či kupované potraviny obsahujú tieto látky.
Nebezpečné „Éčka“
Aj keď je známe, že do bežných údenín (ako sú salámy, párky, šunka a pod.) sa okrem ďalších chemikálií pridávajú toxické dusičnany (E249 alebo E250), z nepochopiteľných dôvodov sa tieto riziká často prehliadajú. Ak údeniny konzumujú malé deti, hrozí nebezpečenstvo otravy, pretože ich organizmus väčšinou nie je schopný dusičnany včas premeniť na menej škodlivé látky.
Pretože sú tieto riziká známe, je zákonom vymedzené, ktoré z prídavných látok užívaných v potravinárskom priemysle sú povolené pre detskú stravu. Zásadne sú zakázané všetky konzervované, umelo prifarbované a ďalšie nevhodne upravované potraviny.
Klamlivé postavičky
Je nutné upozorniť na to, že uvedené zákonné obmedzenia sú iba pri výrobkoch, na ktorých sa písomne uvádza, že sú: „pre dojčatá a malé deti nevhodné“ (alebo podobné slovné vyjadrenie). Pozor na pochutiny, na obale ktorých sú síce namaľované deťmi obľúbené postavičky, avšak výrobca neberie obmedzenie pre malé deti vôbec do úvahy.
Rodičia by preto nemali zabúdať skontrolovať zloženie výrobku. Okrem základných surovín tam bývajú aj rôzne chemické látky, hocikedy ukryté za značku E s číslom.
Informácie o týchto značkách je možné nájsť napr. v publikácii „Tajomstvá výrobcov potravín“.
Na Babywebe tiež nájdete:
Jesť bio znamená jesť zdravo?
Keď je túžba po jedle silnejšia
Zdravá výživa