Vaginálny pôrod po predchádzajúcom cisárskom reze: výhody a riziká

Prebehol váš prvý pôrod cisárskym rezom a vy sa teraz rozhodujete, akým spôsobom chcete priviesť na svet svoje druhé dieťa? Potom vás bude zaujímať téma zhrnutá pod na prvý pohľad nezrozumiteľnú skratku VBAC. Tieto štyri písmená totiž označujú vaginálny pôrod po cisárskom reze (vaginal birth after caesarean).

shutterstock_298281134-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Niektoré matky, ktoré prvýkrát rodili cisárskym rezom, chcú po druhý raz rodiť vaginálne. Iné, naopak, uprednostňujú ďalší cisársky rez. Rozhodnutie môže byť ťažké a treba naň mať dostatok informácií. Možno ste sa už stretli s názorom, že jeden cisársky rez znamená automaticky ďalší pôrod cisárskym rezom.

Svetové výskumy však potvrdili, že VBAC je bezpečnou alternatívou k opakovanému cisárskemu rezu. Hlavne v krajinách, kde narastajúci počet operatívnych pôrodov začína predstavovať vážny problém, vidia zdravotníci v podpore vaginálneho pôrodu po predchádzajúcom cisárskom reze šancu, ako túto hroziacu „epidémiu cisárskych rezov“ o čosi znížiť.

V čom spočívajú výhody VBAC oproti opakovanej sekcii?

Cisársky rez je veľkou brušnou operáciou a pre ženu aj pre dieťa prináša určité riziká. Patria medzi ne infekcie, silné krvácanie a strata krvi či poranenie orgánov.

Operatívny pôrod so sebou prináša aj dlhší čas rekonvalescencie a hojenia. Bábätká po cisárskom reze mávajú väčšie problémy s adaptáciou ako deti narodené vaginálne. Sú tiež oveľa viac ohrozené separáciou od matky so všetkými jej dôsledkami.

Výhoda vaginálneho pôrodu oproti ďalšiemu cisárskemu rezu spočíva aj v tom, že na maternici nepribudne ďalšia jazva, a tým sa zlepšujú podmienky pre prípadné ďalšie tehotenstvo a pôrod.

Úspešnosť VBAC v teórii a v praxi

Svetové výskumy uvádzajú šancu na úspešný vaginálny pôrod po predchádzajúcom cisárskom reze zhruba medzi 70 a 80 % a potvrdzujú, že VBAC nie je rizikovejší ako opakovaný cisársky rez.

Na Slovensku stúpol počet cisárskych rezov za posledných dvanásť rokov takmer dvojnásobne. Podľa štatistík najviac na južnom Slovensku – ide o takmer 40 percent žien, v rokoch 1989 až 1995 to boli 3 percentá. Niektoré rodičky sa sťažujú, že v pôrodnici im chýbala podpora vaginálneho pôrodu.

Príbeh Anny

Potvrdzujú to aj slová Anny, ktorá tri roky po prvom pôrode cisárskym rezom chcela druhé bábätko priviesť na svet normálnou cestou:

„Môj gynekológ mi povedal, že vaginálnemu pôrodu v mojom prípade nič nebráni. Kontroloval mi na ultrazvuku jazvu po cisárskom, a tá bola v poriadku. Pôrod sa mi rozbehol v tridsiatom deviatom týždni tehotenstva, do pôrodnice som prišla s kontrakciami po piatich minútach a s odtečenou plodovou vodou. Hneď po príjme ma pripojili na monitor, nechali ma tam ležať asi dvadsať minút.

Potom prišiel pôrodník a pýtal sa ma, či chcem skutočne rodiť vaginálne. Od môjho zámeru ma priamo neodrádzal, upozornil ma však na to, že nie som fyziologická rodička a že ma budú viac sledovať. Mala som predstavu, že sa budem v priebehu prvej pôrodnej doby voľne pohybovať, že si pôjdem napríklad do sprchy uľaviť od bolesti. Nakoniec som bola skoro stále pripojená na monitor. Doktor mi nakázal, nech pre istotu nejem a nepijem, keby predsa len došlo k sekcii.

Asi po šiestich hodinách šialených bolestí, ktoré som väčšinou musela zvládať poležiačky (alebo mi chvíľami dovolili mať pripnuté sondy posediačky na gymnastickom balóne), prišiel doktor s tým, že pôrod nepostupuje a že bude nutné urobiť cisársky. Bola som unavená a pološialená od bolesti, takže mi to v tej chvíli bolo takmer jedno. Neskôr ma to však mrzelo, pretože aj keby som ešte mala tretie dieťa, tak už ho pravdepodobne aj tak neporodím normálne. Nemôžem, pochopiteľne, spätne povedať, či by niečo mohlo byť inak, ale stále vo mne hlodá pocit, že keby mi dovolili hýbať sa, možno by som porodila. Alebo by som aspoň mala pocit, že som skutočne dostala šancu to skúsiť.“

Čítajte tiež:

Ruptúra maternice ako riziko VBAC

Často vyslovovaným argumentom proti VBAC je riziko ruptúry (prasknutia) steny maternice. Táto závažná pôrodná komplikácia sa však objavuje len veľmi zriedka. Jej výskyt sa udáva v rozmedzí 0,3 – 1,5 % u žien, ktoré prekonali cisársky rez vedený priečne v dolnej časti maternice (takzvaný „bikinový rez“). O trochu vyššie je riziko u žien, ktoré majú rez vertikálny: 1 – 1,6 %. Riziko sa trojnásobne zvyšuje u žien, ktorých pôrod prebehol cisárskym rezom pred menej ako dvoma rokmi.

Ďalšie navýšenie rizika spôsobuje vyvolávanie pôrodu – pretrhnutie vaku blán a podanie umelého oxytocínu asi 1,5-násobne a použitie tablety s prostaglandínmi zhruba tri- až päťnásobne. U žien, ktorých pôrod sa začal spontánne, je však riziko ruptúry podobné ako u žien, ktoré rodia prvýkrát.

Celkovo je riziko ruptúry maternice u VBAC pôrodov (u žien s nízkym horizontálnym rezom) približne porovnateľné s inými nepredvídateľnými komplikáciami, ako sú fetálna tieseň, krvácanie z predčasne sa odlučujúcej placenty alebo prolaps pupočnej šnúry. Príznakmi ruptúry maternice môžu byť silné bolesti v podbruší, náhle zastavenie maternicovej činnosti či krvácanie. Pri podozrení na ruptúru je nutné ukončiť pôrod cisárskym rezom.

Ktorým ženám sa VBAC neodporúča

Medzi faktory, ktoré zvyšujú šancu na úspešný VBAC, patrí napríklad spontánny nástup pôrodu a predchádzajúca indikácia sekcie, ktorá nesúvisela s poruchou pôrodného mechanizmu. Nižšia úspešnosť, naopak, býva pri vyvolávaných pôrodoch alebo ak bola predchádzajúca sekcia uskutočnená z dôvodu nepostupujúceho pôrodu.

Istú rolu zohráva aj veľkosť dieťaťa, potermínová gravidita, obezita či vyšší vek matky. Kontraindikáciou k VBAC sú neštandardné rezy z prechádzajúcej sekcie (ako napríklad T-rez), predchádzajúca závažná operácia na maternici, ruptúra maternice v anamnéze a napokon, pochopiteľne, aj prípady, keď je cisársky rez zdravotne indikovaný (vcestná placenta, závažné ochorenie matky a pod.).

Konzultácia v pôrodnici a kontinuálna starostlivosť pôrodnej asistentky

Ak si želáte porodiť po predchádzajúcom cisárskom reze normálne, vyplatí sa dopredu si zistiť, aké percento VBAC má pôrodnica, v ktorej sa chystáte rodiť. Svoj zámer konzultujte vopred s lekármi na pôrodnom oddelení, vypočujte si ich názor na VBAC a zistite, či a ako tento spôsob pôrodu na ich pracovisku podporujú.

Jedným z faktorov, ktorý všeobecne znižuje počet operatívne ukončených pôrodov, je kontinuálna starostlivosť pôrodnej asistentky, ktorá sa o ženu stará v priebehu tehotenstva a pri pôrode. V každom prípade sa pri pôrode vyplatí mať so sebou sprievod, ktorý vás vo vašom zámere porodiť vaginálne po predchádzajúcom cisárskom reze podporí.

4.1.2023 4:45| autor: Gaurí Chrastilová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist