Vek verzus otehotnenie

Vek nie je žiadna kontraindikácia. Rovnakým rizikom môže byť príliš nízky aj príliš vysoký vek. Z biologického hľadiska optimálny vek pre materstvo je rozmedzie dvadsiateho a tridsiateho roku života.

Komplikácie môžu nastať u veľmi mladých žien, u šestnásť- až osemnásťročných nastávajúcich mamičiek. V tejto vekovej kategórii sú oveľa častejšie predčasné pôrody. Naopak, pri nich býva najpriaznivejší priebeh tehotenstva, pretože tieto ženy nie sú vďaka veku zaťažené chorobami a ich organizmus znáša tehotenstvo spravidla dobre.

S pribúdajúcim vekom sa niektoré riziká zvyšujú. U pacientky staršej ako tridsaťpäť rokov a partnera staršieho ako päťdesiat rokov je indikovaná amniocentéza /odber plodovej vody pod kontrolou ultrazvuku/. TOTO VYŠETRENIE SA VYKONÁVA NAJSKÔR V ŠESTNÁSTOM TÝŽDNI TEHOTENSTVA. Ide o vyšetrenie, ktoré vylúči genetické riziko z hľadiska chromozomálnych porúch. „Najčastejšie ide o takzvaný Morbus Down.“ Táto metóda znižuje riziko potratu na jedno percento, pričom jedna až dve zo stovky úplne zdravých žien štatisticky potratia z neznámych dôvodov. Riziko možnej genetickej poruchy preto prevyšuje riziko samotnej metódy.

CVC metóda spočíva v odobraní choriového tkaniva pod kontrolou ultrazvuku, prevádza sa okolo desiateho až dvanásteho týždňa tehotenstva. Táto metóda môže vyvrátiť či potvrdiť aj genetické poruchy, napríklad Downov syndróm, a to dokonca o mesiac skôr ako iné metódy. Ak sa potvrdí, odporúča sa tehotenstvo ukončiť. Niektoré veriace pacientky túto prenatálnu diagnostiku odmietajú, pretože by si dieťa nechali aj v prípade, ak by sa potvrdilo jeho postihnutie. Je to možno nezodpovedné voči dieťaťu, ale dá sa počítať s tým, že sa oň rodičia postarajú.

Čítajte tiež:

Oveľa častejšou komplikáciou sú obličkové ochorenia – prejavujú sa opuchmi, vysokým krvným tlakom a prítomnosťou bielkoviny v moči. Ide o vážnu komplikáciu, vtedy je pacientku nutné sledovať a ak bude treba, vyvoláva sa predčasný pôrod. V opačnom prípade sa môže ochorenie končiť poškodením alebo zlyhaním obličiek pacientky. V poradniach sa tieto komplikácie darí úspešne diagnostikovať sledovaním príslušných vyšetrení.

U starších žien sa objavuje väčší výskyt takzvaných hypotrofov, čo znamená, že dieťa nie je dostatočne vyživované placentou. Vývoj placenty sa sleduje pomocou ultrazvukového vyšetrenia od tretieho mesiaca tehotenstva a predčasných pôrodov.

Určitou rizikovou skupinou sú aj fajčiarky a alkoholičky, u ktorých riziká s tým spojené s vekom narastajú. Prenatálne poradne tieto riziká evidujú. Niektoré problémy sa dajú doliečiť napríklad pomocou vitamínov, ale v prípade nutnosti treba tehotenstvo ukončiť predčasne.

4.4.2016 1:06| autor: Jarmila Jelínková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist