babyweb.sk > Tehotenstvo > Pre tehotné > Vyberáme kočík pre drobca. Na čo si dať pozor?
Vyberáme kočík pre drobca. Na čo si dať pozor?
Čakanie na príchod nového člena rodiny je sprevádzaný veľkými prípravami. Budúce mamičky svedomito chystajú výbavičku, od drobností po väčšie veci. Kočík je asi tou najdrahšou položkou, ktorú pre bábätko potrebujeme. Preto je na mieste jeho výber zvážiť zo všetkých strán.
Naše očakávania a priority
Pred pár rokmi bol výber určite jednoduchší, kočíkov bolo len zopár druhov a pri troche šťastia ste si mohli vybrať farbu. Dnes je ale situácia úplne iná, trh je zaplavený a zákazník má problém orientovať sa medzi značkami, ktoré sú na rôznych cenových a najmä kvalitatívnych úrovniach. Pred výberom je dobré ujasniť si naše priority, lebo aj napriek nespočetným možnostiam budete musieť pristúpiť ku kompromisom.
Veľkosť vaničky
Súčasné hlboké kočíky a ich kombinácie majú oveľa menšie rozmery vaničiek, ako tomu bolo v minulosti. Oplatí sa preto premyslieť si, ako dlho budete hlboký kočík potrebovať. Platí zásada, že pri deťoch narodených v letných mesiacoch je dobré zaobstarať si čo najväčšiu vaničku. V zime totiž dieťa ešte bude v kočíku spávať a je potrebné, aby sa tam zmestilo spolu s fusakom, ktorý zaberá tiež dosť miesta. Väčšina hlbokých vaničiek má vnútorný rozmer medzi 70 a 80 cm. Neverte ale informáciám o rozmeroch uvádzaných predajcom a kočík si sami premerajte.
Rozmer kočíka a jeho skladnosť
Je dobré si ujasniť, kde budete kočík skladovať, v akých kufroch áut a ako často ho budete prepravovať. V predajni kočíkov vám umožnia vyskúšať si vložiť kočík do kufra vášho auta. Využite túto možnosť, aby ste zistili, či sa vám tam kočík zmestí, koľko miesta vám v kufri ešte zostáva a aké náročné je kočík zložiť a rozložiť. Ak plánujete cestovať často, oplatí sa vám vyberať spomedzi tých, ktoré sa jednoduchšie skladajú.
Ak bývate v bytovom dome s výťahom, premerajte si jeho rozmery, aby ste vedeli, či vám tam kočík bez problémov vojde. Problém môže byť v šírke aj v dĺžke kočíka.
Ak máte malý byt a kočík plánujete nechávať napr. na chodbe, poobzerajte sa po modeloch so sklápacou rúčkou – pridá vám to pár centimetrov životného priestoru.
Ak ste veľmi nízka, či naopak vysoká, pozornosť pri výbere kočíka venujte aj jeho výške. Nastaviteľná úroveň rukoväte váš problém vyrieši.
S témou tiež súvisí: Ako sa žije s detským kočíkom?
Kombinácia alebo hlboký?
Veľkej obľube sa tešia kočíky kombinovateľné. V praxi to znamená, že na jeden podvozok viete umiestniť hlbokú vaničku, športový kočík a autosedačku, tzv. vajíčko. Takýto kočík viete používať aj do 2 – 3 rokov dieťaťa.
Nevýhodou kombinovaných kočíkov býva ich váha a často i neobratnosť, ktorú pocítite pri využívaní kočíka väčším, už chodiacim dieťaťom.
Kombinované kočíky majú menšie vaničky v porovnaní so samostatným hlbokým kočíkom. Pri kúpe kombinácie je výhodou nižšia cena v porovnaní s cenou dvoch samostatných kočíkov.
Trojkolka verzus štvorkolka
Kúpa trojkolesového či štvorkolesového kočíka nie je len vecou vkusu, ale najväčší rozdiel je v jeho jazdných vlastnostiach. Trojkolky sú širšie, aby boli stabilnejšie – sú teda aj menej skladné a môžete mať problém pri prechode niektorými dverami, či pri vstupe do výťahu. Manipulácia a manévrovanie s týmito kočíkmi je ale oveľa jednoduchšia. Vďaka prednému otočnému koliesku zvládnete slalom v obchode medzi regálmi na výbornú. Predné otočné koliesko vám ale sťaží jazdu cez obrubníky, sneh, piesok a s takýmto kočíkom sa nedá cúvať. Vtedy je potrebné koliesko zaaretovať, čo trochu pomôže.
Klasický štvorkolesový podvozok s pevnými kolieskami má najväčšiu nevýhodu v zlej manipulácii. Aby ste totiž kočík otočili, je nutné ho navážiť na zadné kolieska. Výhodou sú ale jeho veľké kolieska, ktoré bez problémov prejdú náročným terénom, ako je blato, poľné cesty či sneh.
Kompromisným riešením pri výbere môže byť štvorkolesový kočík s prednými otočnými kolieskami, ktorý skĺbi výhody oboch druhov.
Na Babywebe tiež nájdete:
Čo potrebujete pre bábätko? Mamičky radia
Dieťa je nákladný koníček
Kočíky
Aké kolieska sú lepšie?
Na trhu sa predávajú kolieska z rôznych zmesí plastov a kolieska nafukovacie. Jazdné vlastnosti majú určite lepšie kolieska nafukovacie. Sú jednak väčšie, lepšie tlmia nárazy a priliehajú k ceste väčšou plochou. Ich nevýhodou však býva defekt, ktorý zaručene dostanete v tej najnevhodnejšej chvíli. Ak sa rozhodnete pre kolieska plastové, odporúčame pre jazdu mimo mesta voliť tie s čo najväčším priemerom.
Na čo ešte myslieť
Každý kočík má inú dodaciu dobu. Začnite preto s výberom v predstihu. Pri niektorých modeloch a farbách môže byť čakacia doba aj 10 týždňov. Ak patríte k poverčivým párom a kočík nechcete mať doma pred narodením bábätka, opýtajte sa na možnosť uskladnenia kočíka v predajni.
Ak plánujete chodiť s kočíkom na nákupy, vyberajte tie s veľkým úložným priestorom.
Každej mamičke vyhovuje niečo iné. Odporúčame preto obehať si niekoľko predajní osobne. Nebojte sa kočík poriadne preskúšať, aj zo záťažou aspoň 12 kg. Ak sa rozhodnete pre konkrétny typ a značku, tak sa skúste poobzerať po internetových obchodoch, možno narazíte na lepšiu cenu.
Želáme vám, aby ste vybrali podľa vašich predstáv a aby ste sa z kočíka tešili počas celej doby jeho užívania.