Zázrak zvaný oxytocín

Nazýva sa tiež hormónom lásky, slasti a šťastia. Pomáha ženám pri pôrode, ale nielen to. Od jeho objavu v roku 1906 je predmetom rôznych výskumov. Zasahuje totiž do najrôznejších sfér ľudského života.

Nielen materské puto

„Bez oxytocínu by samica potkana zožrala svoje mladé,“ hovorí francúzsky neurobiológ Jean-Didier Vincent. U zvierat tento hormón vytvára ochrancovský reflex. Ak sa injekciou vpraví do mozgu potkanej samice, ktorá ešte nemala mláďatá, v niekoľkých minútach sa jej správanie zmení. Začne chystať hniezdo, prípadne oblizovať cudzie mláďatá v klietke. Skrátka, správa sa ako matka.

U ľudí je to o niečo zložitejšie ako u hlodavcov. Napriek tomu oxytocín hrá neoddiskutovateľnú rolu vo vzťahu rodiča a dieťaťa. Matka zažíva so svojím dieťatkom pocity radosti a šťastia, a to vyvoláva produkciu oxytocínu, ale aj dopamínu a endorfínov, čo sú všetko látky, zjednodušene povedané, radosti zo života, šťastia, ktoré násobia pozitívne pocity, ktoré matka zažíva. Prišlo sa tiež na to, že existuje priamy vzťah medzi nízkou hladinou oxytocínu v tehotenstve a popôrodnou depresiou.

Pri iných výskumoch vyšlo najavo, že ženy, ktoré majú traumatické zážitky z detstva, pretože ich rodičia opustili alebo im ubližovali, môžu trpieť dysfunkciou produkcie oxytocínu. Ale pozor, oxytocín nepatrí len do ženského sveta. Mnohoročné výskumy boli zamerané aj na otcov. A zistilo sa, že ak sa starajú o svoje deti s rovnakou dávkou lásky ako matky, dostaví sa rovnaký efekt ako u žien. V prítomnosti dieťaťa sa v tele otecka vyplavuje oxytocín.

Pravá ruka mamičky

Slovo oxytocín pochádza z gréčtiny a znamená „rýchly pôrod“. Tento hormón vyvoláva kontrakcie maternice pri pôrode, preto sa rozšírilo injekčné podávanie syntetického oxytocínu na uľahčenie pôrodu. Keď sa začne otvárať krček maternice, okamžite je vyslaný „pokyn“ do mozgu matky, ktorým sa spúšťa produkcia oxytocínu. Hormón vyvolá sťahy svalstva maternice. Zohráva významnú úlohu aj pri dojčení, pretože stimuluje sťahy hladkých svalov v mliečnych žľazách a umožňuje tak vystrekovanie mlieka.

Sprievodca dieťaťa cestou na svet

Pôrod je pre dieťa extrémne stresujúca záležitosť, navyše s rizikom pre jeho mozog. Našťastie oxytocín aj tu dokáže zázraky. Len malá odbočka na vysvetlenie. Kľúčovú rolu v tomto procese zohráva GABA. Je to neurotransmiter, teda neuroprenášač, látka zúčastňujúca sa prenosu vzruchu medzi nervovými bunkami v mozgu.

V mozgu dospelých pôsobí na neuróny inhibične (útlmovo), teda znižuje šancu, že neurón bude aktivovaný. U plodu v maternici a u dieťaťa v ranom štádiu pôsobí práve naopak, teda aktivuje neurón. To by však bolo počas pôrodu na škodu, ale organizmus si s tým dokáže poradiť.

Oxytocín, ktorý sa v tele matky uvoľňuje pri pôrode, prechádza placentou k dieťaťu. Vďaka nemu sa v priebehu dvoch hodín pred narodením funkcia GABA u dieťaťa zmení, laicky povedané prepóluje. Pri pôrode dočasne pôsobí GABA u dieťaťa inhibične, podobne ako u dospelých. Prečo je taká zmena nevyhnutná? Vďaka nej funguje mozog dieťaťa v priebehu pôrodu pomalšie a bábätko, ktoré sa chystá na svet, má menšiu potrebu kyslíka. Ďalším efektom zmeny funkcie GABA pri pôrode je analgézia, dieťa menej cíti bolesť. Suma sumárum zníži sa stres dieťaťa, ktorý preň pôrod predstavuje, riziko hypoxie (znížený obsah kyslíka v tkanivách) a poškodenie mozgu. Oxytocín dokáže teda perfektne pripraviť dieťa na príchod na svet.

Čítajte tiež:

Tento bankár nás nevytuneluje

Existujú aj ďalšie sféry ľudského života, do ktorých oxytocín zasahuje. Vedci zistili jeho súvislosť s autizmom. Z niektorých štúdií vyplýva, že v krvi malých autistov je nižšia hladina oxytocínu v porovnaní s rovnako starými zdravými deťmi. Predbežné štúdie tiež ukázali, že podávanie oxytocínu môže zlepšiť u mladých dospelých schopnosť reči a zlepšiť ich interakciu s okolím. Francúzski vedci zasa pri pokusoch na myšiach prišli na to, že ak je produkcia oxytocínu blokovaná pred narodením, objavia sa príznaky autizmu.

Ich kolegovia vo švajčiarskom Zürichu sa zamerali na iný problém, teda na to, ako tento hormón ovplyvňuje dôveru ľudí, ktorá je podstatou vytvárania pozitívnych vzťahov. Vybranej vzorke vstrekli do nosa syntetický oxytocín v spreji a rozdelili skupinu skoro 200 študentov na investorov a bankárov. Tí spolu jednali na základe vzájomnej dôvery, ktorú oxytocín zvýšil. Iné štúdie zas preukázali, že oxytocín nemožno brať ako prostriedok univerzálneho blaha. Môže totiž zvyšovať agresivitu voči osobám mimo danej skupiny. Ani podávanie tohto hormónu ženám, ktoré trpia stavmi úzkosti, u svojej matky nezažili pocit bezpečia, z nich neurobí lepšie matky, ale naopak posilní negatívne materské prejavy.

Záletníci z hôr

Zaujímavú oblasť výskumu zvolili vedci z francúzskeho inštitútu neurobiológie Alfreda Fessarda. Zamerali sa na hraboše žijúce v horách a na ich poľných kolegov. Zistili, že u hrabošov z rovín sa pri párení uvoľňuje oxyocín. Tieto hlodavce sú monogamné, samec sa stará o mláďatá so samicou. Zato v horách, tam žijú promiskuitní záletníci, ktorí na potomstvo „kašlú“. Je to dané tým, že v zomknutom kopcovitom teréne sa tieto zvieratá držia viac pohromade, samičky ľahšie nájdu samce na reprodukciu. Hraboš poľný si ťažšie hľadá partnera, takže je verný z nutnosti, kvôli zachovaniu rodu.

U hrabošov z hôr sa oxytocín pri párení neuvoľňoval a v mozgu mali oveľa menej oxytocínových receptorov. Keď sa do ich mozgov včlenil gén prooxytocín, stali sa z nich verné a monogamné samce. To vyvolalo senzáciu a určite mnohým napadlo, ako by sa to dalo využiť aj u ľudí. O tom však zatiaľ žiadne poznatky nie sú.

Aspoň jedno pohladenie

Pomerne dlho už vieme, že uvoľnenie oxytocínu z jeho zásobární v hypofýze vyvolávajú dotyky, maznanie a hladkanie. Výskum na univerzite v San Franciscu ukázal, že ženy spokojné so svojím partnerským vzťahom majú vyššiu hladinu oxytocínu ako ženy bez partnerov alebo s problémovými vzťahmi. Ak pohladíte aspoň raz denne svojho blížneho, môžete prispieť aspoň trošku k fungovaniu celej spoločnosti.

6.10.2017 12:15| autor: Helena Chvojková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist