Zdravie na detskom tanieri

„Jedz, inak nevyrastieš,“ hrozievali deťom kedysi babičky, keď sa ich vnúčatá špárali v jedle. A tlačili do nich lyžičku za lyžičkou. Dnešné matky sú benevolentnejšie, napriek tomu je pri detskom stravovaní potrebné dodržiavať isté zásady.

Skutočne musí mať do troch rokov špeciálnu stravu?

V priebehu dvoch rokov dieťa dosiahne päťnásobnú hmotnosť a dvojnásobnú výšku, ako by malo pri narodení. Navyše sa jeho organizmus vyvíja, je krehký, mohli by ho ohroziť rôzne prísady v potravinách a škodliviny, ktoré dospelému nič neurobia, ale napríklad aj priveľa soli. Takže „dospelú“ stravu by dieťa skutočne nemalo dostávať do troch rokov.

Detská výživa, áno či nie?

Záleží na tom, koľko máte času na prípravu jedál a tiež na finančných možnostiach. Detská výživa pre najmenších je z nutričnej stránky vyvážená, škodliviny ako nitráty a pesticídy sú kontrolované a na veľmi nízkej úrovni. Rovnako dobre sa však dá variť doma z čerstvých surovín, ak človek dbá na ich kvalitu a vyváženú skladbu jedla.

Môj päťročný syn by stále jedol len mäso…

Malých „mäsožrútov“ treba krotiť, ak by ich chúťky presiahli 50 g mäsa denne. „Množstvo mäsa odporúčané na dennú spotrebu zodpovedá v tomto veku asi polovici sekaného steaku,“ hovorí doktor Laurece Plumey, francúzsky špecialista na detskú výživu. Nadmerná konzumácia proteínov totiž zaťažuje ľadviny. Navyše ak je dieťa veľa mäsa, býva to na úkor iných potravín, ktoré do seba jednoducho už nedostane. Takže mu logicky budú chýbať niektoré dôležité látky, a naopak niektorých, predovšetkým tukov, bude mať navyše. Nugety, hamburgery a všetky tieto lákavé pochúťky nimi bývajú nabité. Ideálne množstvo mäsa, ryby alebo vajec, teda látok obsahujúcich bielkoviny, je podľa veku rôzne. V šiestich mesiacoch je to zhruba kávová lyžička, v ôsmich až deviatich mesiacoch dve až tri lyžičky, teda asi 10 g denne. Od desiatich mesiacov tri až štyri lyžičky (asi 15 g). Množstvo mäsa následne postupne vzrastá na 20 g vo dvoch rokoch, 30 g v troch atď.

Je nevyhnutné obmedzovať tuky?

Nadbytok tukov nemá v tomto veku ešte neblahý dosah na kardiovaskulárny systém, ale môže spôsobiť nadváhu. Takže je lepšie tým najmenším servírovať chudé mäso, vyhýbať sa údeninám. Od troch rokov už môžete byť benevolentnejší, aj keď by malo byť vyvážené množstvo bielkovín a tukov. Pozor na rôzne mliečne produkty plné tukov. Neznamená to však, že dieťaťu musíte nasadiť nejakú netučnú diétu, nie je to vhodné rovnako, ako mu ponúkať nízkotučné jogurty a ďalšie produkty.

A čo olej? Bez neho to nepôjde

Priateľské tuky však červenú nemajú. Naopak, sú dôležité na vývoj mozgu. A tak ich už od zhruba desiatich mesiacov môžeme pridávať do pokrmov, ak dieťa nevypije viac ako dve fľaše mlieka denne. „Prednosť by mali dostať repkový a orechový olej, v ktorých je optimálne zastúpenie omega tri a šesť mastných kyselín,“ hovorí doktor Plumey. Nezavrhujeme ani olivový alebo sójový olej. A množstvo? Tak kávová lyžička denne pre deti do jedného roka, dve lyžičky od dvoch rokov. Raz alebo dva razy týždenne môže dostať dieťa od jedného roka vyššie tuk živočíšneho pôvodu, napríklad kúsok masla alebo kávovú lyžičku smotany.

S cukrom to preženieme raz-dva

Zubné kazy, nadváha, ale aj pocit radosti, to všetko nám dáva sladké. Zakazovať deťom cukor nemá cenu. Užitočnejšie je ich už od raného veku učiť, aby sladkosti konzumovali striedmo. Deti do troch rokov by nemali skonzumovať denne viac cukru, ako je ho vo dvoch či troch kockách (od troch rokov nie viac ako tri kocky, od šiestich šesť kociek atď.) Keďže však napríklad v plechovke nejakého sladkého nápoja je toľko cukru ako v siedmich kockách, v ochutenom jogurte tak ako vo dvoch a v zmrzline ako v jednej kocke, je limit prečerpaný raz-dva. Takže treba vymyslieť šikovnú stratégiu. Napríklad sladké nápoje povoliť deťom len pri nejakých významných dňoch, inak ich zvykať na pitie vody k jedlu. Kompóty a jogurty by sa deťom mladším ako tri roky nemali sladiť, pretože v detskej výžive určenej na tento vek je cukru tak akurát.

Najobľúbenejšie jedlo? Rybie prsty

Problém je, že tieto obľúbené smažené pochúťky obsahujú rýb veľmi málo a oveľa viac umelých náhrad. Sú medzi nimi, samozrejme, rozdiely, vyplatí sa čítať etikety. Každopádne pre deti do troch rokov sa rybie prsty neodporúčajú rovnako údené alebo nedostatočne tepelne spracované ryby. Ak si však väčšie deti obľúbia rybie mäso, je to len dobre. Jód, fosfor, zinok a esenciálne mastné kyseliny sú potrebné. Len namiesto obaľovania a smaženia je lepšie rybu pripraviť na prírodný spôsob.

Čítajte tiež:

Mraznička vždy poruke

Potraviny z mrazničky nepodliehajú pre deti žiadnemu zvláštnemu režimu. Azda len pri rozmrazovaní je lepšie nechať ich povoliť v chladničke a nie vonku na vzduchu, aby sa tým predišlo ich kontaminácii.

Raňajky doňho nedostanem

Po nočnom pôste by mali raňajky prísť vhod, napriek tomu niektoré deti odmietajú ráno čokoľvek zjesť a potom všeličo zobkajú počas dopoludnia. Niekedy je to spôsobené tým, že večerajú príliš neskoro a nemajú ráno hlad. V tomto prípade posunieme hodinu večere. Inokedy zase hrá rolu to, že sú nevyspaté a raňajkovať pred odchodom z domu nestíhajú. Zaženieme ich teda do postele večer skôr. Ideálne raňajky by sa mali skladať z cereálií, mliečneho produktu a prípadne ovocia. Výber potravín je dobré prispôsobiť tomu, či je dieťa viac na sladké alebo na slané. Ak sa váš potomok nestihne naraňajkovať pred odchodom do školy, nie je nevyhnutné z toho robiť tragédiu. Radšej mu pripravte na podobnej báze desiatu.

Soľ číha všade

Predškolské deti konzumujú priemerne päť gramov soli denne, teda skoro dvojnásobok odporúčanej dávky. Ak si na výrazne slanú chuť zvyknú odmalička, ťažko si odvykajú. Soľ však netreba zatracovať, ale kontrolovať. V doma pripravovaných jedlách ju nahradíme inou výraznou chuťou, napríklad korením či bylinkami. A pri nákupe kontrolujeme jej obsah na etikete.

„Nakopnú“ ho vitamíny?

Ak sa nám zdá dieťa unavené a napadne nám, že by sme mu dodali energiu nejakými vitamínovými doplnkami, je lepšie najskôr pátrať po príčinách únavy. Ak vylúčime ochorenie, spravidla spočíva problém v tom, že je dieťa nevyspaté alebo nemá vyváženú stravu. A to sa dá ľahko napraviť. Zelenina, strukoviny, bielkoviny, cereálie, dva až tri mliečne produkty a kúsky ovocia denne, to všetko by sa malo objaviť na jeho tanieri. Potravinové doplnky môžu poslúžiť ako urgentný pomocník, ale nie ako riešenie.

Stále maškrtí a potom poriadne neje

Najskôr treba hľadať príčinu maškrtenia. Často je príčinou to, že jedlo dieťa dokonale nezasýti a o chvíľu je zase hladné. V každom prípade obmedzíme nákupy bonbónov a ďalších sladkostí a stanovíme pravidlá. Bonbóny dostáva len výnimočne, koláč na desiatu. Hlavne však nedémonizujeme určité potraviny. Vieme predsa, že zakázané ovocie chutí najlepšie.

30.12.2016 12:12| autor: Helena Chvojková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist