babyweb.sk > Chcem dieťa > Umelé oplodnenie > Neplodnosť a stres
Neplodnosť a stres
Túžba byť rodičom je silná pre väčšinu žien a mužov. Nemožnosť počať vlastné dieťa sa dotýka všetkých aspektov ľudského života. Ovplyvňuje, ako človek sám seba vníma, aký je jeho vzťah k druhým ľuďom a jeho životnú perspektívu. Výskumy opakovane potvrdzujú, že neplodnosť býva zdrojom veľkého stresu. Na druhej strane aj samotný stres môže znížiť pravdepodobnosť otehotnenia.
Pred podrobnejšou charakteristikou tejto témy je nutné najskôr vymedziť samotný pojem neplodnosti. O neplodnosti, neschopnosti počať alebo donosiť dieťa, sa hovorí, keď organizmus ženy nie je schopný otehotnieť po roku pravidelného sexuálneho styku bez použitia antikoncepčných metód. Neplodnosť postihuje asi 17 % párov v reproduktívnom veku. V posledných tridsiatich rokoch sa zvýšil počet párov, ktoré nemôžu mať dieťa, približne o 10 %.
Stres v dôsledku neplodnosti
Príčinou veľkého stresu je už samotné zistenie, že pár nemôže počať dieťa. Stanovenie diagnózy neplodnosti zvyčajne vedie k osobnej kríze oboch partnerov. V odbornej literatúre sa píše, že ženy a muži po zistení neplodnosti reagujú depresívnymi alebo úzkostnými stavmi.
Predstava, že nebudem mať vlastnú rodinu – jeden z hlavných zdrojov sebarealizácie človeka, je obzvlášť pre ženy veľmi bolestná. Neplodnosť môže negatívne ovplyvniť partnerský vzťah, ale aj vzťahy k priateľom a ostatnej rodine. Ďalším podstatným zdrojom stresu bývajú aj samotné mnohokrát komplikované vyšetrenia, ktorými musí každý z partnerov prejsť. K tomu sa pridáva aj liečba hormónmi ovplyvňujúca psychický stav, a navyše ešte každomesačné čakanie, či to tentoraz vyšlo, či, naopak, znovu príde menštruácia.
Na Babywebe tiež nájdete:
Neplodnosť v dôsledku stresu
Výskumy ukazujú, že až 85 % problémov s plodnosťou je fyziologického pôvodu. Stále viac sa začína venovať pozornosť tomu, ako psychický stav ovplyvňuje schopnosť počať. Vedecky sa dokázalo, že existuje spojitosť medzi ženskou neplodnosťou a stresom. Stres môže meniť hladinu hormónov, ktoré znižujú plodnosť. Stres ako príčinu neplodnosti sa vedecky podarilo dokázať aj u mužov, ktorý spoločne s partnerkou prechádzali procesom umelého oplodnenia. Stres z tejto situácie sa odrážal v nižšej kvalite spermií.
Ako pracovať so stresom, ktorý so sebou prináša neplodnosť, a čo urobiť preto, aby ste znížili pravdepodobnosť, že stres prispeje k zníženiu vašej plodnosti?
- Upravte váš životný štýl. Zrevidujte si životný štýl. Zistite, čo je pre vás podstatným zdrojom stresu. Popremýšľajte nad tým, či je možné a akým spôsobom túto príčinu odstrániť, eventuálne obmedziť.
- Relaxujte. V priebehu dňa si vymedzte 20-minútové prestávky na relax. Aj krátka relaxácia vám pomôže na chvíľu sa od nepríjemných udalostí všedného dňa oddeliť.
- Myslite pozitívnejšie. Výskumy ukázali, že myšlienky ovplyvňujú váš duševný, ale aj telesný stav. Ženy, ktoré majú problémy s otehotnením, majú tendenciu rozvíjať negatívne myšlienky na túto tému. Tým, že budete myslieť pozitívnejšie, zbavíte sa ďalšieho stresu, ktorý môže byť prekážkou tehotenstva.
- Nebojte sa vyhľadať odbornú psychologickú pomoc. V prípade, že sa objavia psychické problémy v súvislosti so stanovením diagnózy neplodnosti, nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc psychológa alebo psychoterapeuta, ktorí vám pomôžu sa s touto ťažkou životnou situáciou vyrovnať.