babyweb.sk > Chcem dieťa > Ako prísť k bábätku alebo Milovanie na povel?
Ako prísť k bábätku alebo Milovanie na povel?
Otehotnenie je skrz-naskrz mystickou záležitosťou. Iste, z medicínskeho hľadiska to tak nie je, ale okrem lekárov všetci ostatní vieme, že je to záležitosť nepochopiteľná, tajomná a záhadná. Pokúsim sa definovať niekoľko zásad, ktoré je užitočné dodržiavať, ak chceme skutočne „prísť k bábätku“.
Zásada číslo jeden: Súložiť
Bez toho to väčšinou nejde. Treba ovládnuť základnú techniku. Všetci vieme, že cieľom je, aby sa dostala spermia do vajíčka, ale sme si istí, ako sa to robí konkrétne? No, ja viem, možno sa ohradíte, samozrejme, že viete, veď sme to už toľkokrát… teda… ehm…
Skúste si však rekapitulovať, ako ste si to užili, ako sa kvalitatívne onen celom príjemný akt premenil. Som si vedomý, že som mohol na pomenovanie zásady číslo jeden použiť iné slovo, poetickejšie, napriek tomu si uvedomte, odkiaľ tento termín pochádza – ležať spolu. Označuje vzájomnosť, dokonca aj polohu a je, podľa môjho názoru, najvýstižnejšie. Táto vzájomnosť je totiž podstatná. Prestaňte sa usilovať, užívajte si. Vráťte tomuto aktu radosť, aká mu prináleží.
Zásada číslo dva: Nemyslieť
Teda nie úplne, pochopiteľne. Jednoducho nemyslite na výsledok. Neexistuje síce univerzálny recept, ale existuje univerzálna podmienka. A tou je neusilovanie. Pretože tento text smeruje najmä k mužom, môžem pripomenúť väčšine z vás, ako ste sa zoznámili, respektíve začali chodiť so svojou súčasnou partnerkou?
Mnohí z nás majú podobnú skúsenosť – najprv dlho nič, eventuálne výber partneriek viac-menej neuspokojivý, a vo chvíli, keď ste sa rozhodli pre tú jednu, objavila sa naraz spústa ponúk, nebolo to tak?
No vidíte, s deťmi je to rovnaké, nebuďte príliš napätí, ako to dopadne. Ono to nakoniec dopadne dobre.
Zásada číslo tri: Spolupracovať
Môžete namietnuť, že to je obsiahnuté v zásade číslo jeden. Mám však na mysli skôr spoluprácu v rámci vzťahu s vašou partnerkou. Zatiaľ čo pre nás môže byť čakanie na dieťa zaujímavou hrou, pre našu partnerku sa môže stať drámou s obsahom až antickým.
Vzťah ženy k deťom bude vždy trochu existencionálnejší, alebo ak chcete osudovejší, ako sme schopní pochopiť. Našou úlohou je teda „kotviť“ spoločný prístup, vnášať do vzťahu upokojenie. Znie to síce ako z príručky, ale dobre vystihuje podstatu tejto zásady. Ak máte doma partnerku okolo tridsiatky, ktorá nemôže otehotnieť, bude skrátka skôr na vás udržiavať vo vzťahu pokoj a pohodu.
Na Babywebe tiež nájdete:
Prestávajú sa muži milovať?
Príčina neplodnosti a možnosti riešenia
Prečo spolu spávame, aj keď nechceme otehotnieť?
Strašidelný rituál?
Koniec koncov, nemusí to byť len problém ľudí okolo tridsiatky, stáva sa to aj mladším.
Zo psychologického hľadiska je problém nasledovný: Po nejakom období pokusov zneistíte, neistota vyvolá nervozitu a obavy, tie prehĺbia neistotu, čo povedie k ďalším obavám, časom sa z každého pokusu o milostné zblíženie stane desivá povinnosť, neurotický rituál, ktorý bude skôr odpudzovať, než vzbudzovať túžbu. To sa postupne prenesie na celý vzťah…
Nebojte sa lekára
Preto je dôležité nesústreďovať sa na problém. Zájdite k lekárom, aj keď sa vám nechce. Nerobíte to pre seba, robíte to pre váš vzťah, prípadne pre vašu partnerku a tá predsa za niečo stojí, alebo nie?
Stačí dodržať spomenuté tri zásady: Súložiť, Nemyslieť, Spolupracovať. Všetko sa v dobré obráti. Prestaňte skúšať otehotnieť, začnite sa milovať (alebo súložiť), a to čo najčastejšie. Ja už deti mám, takže vám môžem len závidieť.
Tak veľa šťastia.
V živote väčšiny párov nastane táto chvíľa „pravdy“: byt máme, niečo zarobíme, čo keby sme si zaobstarali bábätko? Máme vyše tridsať, tak na čo čakať?
Krátka demografická poznámka na okraj: Ukazuje sa, že značná časť populačných ročníkov 1970 – 1975 sa rozhodla odložiť založenie rodiny až na začiatok tridsiateho roku veku. Bohužiaľ, aj „vďaka“ tomu je vyššie percento žien, ktoré majú problémy s počatím. Tehotenstvo a pôrod sú totiž témy nielen somatické, ale do značnej miery aj psychické.