babyweb.sk > Dieťa > Zdravie dieťaťa > Pozor na jedovaté rastliny
Pozor na jedovaté rastliny
Leto patrí k mesiacom, keď sa s deťmi snažíme pobudnúť čo najviac vonku, v prírode. Nadýchať sa čerstvého vzduchu, posilniť imunitu, dobiť energiu, ale…
Pozor na smrteľne jedovaté rastliny – poznávajte ich a vyvarujte sa tak nebezpečenstvu.
Reakciou na požitie, dotyk či nadýchnutie sa výparov jedovatých rastlín môže byť vracanie, nevoľnosť, podráždenie centrálneho nervového systému, problémy pri dýchaní, bezvedomie, poruchy srdcovej činnosti či obličiek. Predtým ako nastanú problémy, dopredu si zistite telefónne číslo na toxikologické informačné stredisko, kde vám odborníci poradia, čo robiť v prípade, že nastala otrava, ako sa zachovať a ako postupovať ďalej.
Jedovaté plody, kvety a listy
Jedovaté látky sú najčastejšie obsiahnuté v plodoch, ktoré deti tak rady ochutnávajú, sú však aj v koreňoch, v stonkách a listoch.
Na suchých i vlhkých, teplých a slnečných miestach popri cestách môžeme natrafiť na blen čierny. Je to dvadsať až deväťdesiat centimetrov vysoká bylina so silne ochlpenou byľou, má stopkaté listy vajcovitého tvaru a nepríjemne zapácha. Plodom je tobolka. Jedovatá je celá rastlina.
Bolehlav škvrnitý – dva metre vysoká rastlina s hnedofialovými škvrnami na byli a kvetmi podobnými baze. Rastie v húštinách pri potokoch. Na otravu sa stačí nadýchnuť vône rastliny. Začnú vám oťažievať končatiny, pridá sa vracanie, problémy s dýchaním, zle sa prehĺta a rozpráva. Postupne dochádza k ochrnutiu svalov a zástave srdca. K otrave môže dôjsť zámenou za inú rastlinu – petržlen, aníz. Bylinou bol údajne otrávený Sokrates.
Durman obyčajný – záhradný i izbový variant. Kvety sa nazývajú anjelské trúby – sú biele s trúbkovitým tvarom. Rastie na opustených miestach, pestuje sa aj ako izbová rastlina. Jedovaté sú všetky časti rastliny. Po požití vyvoláva halucinácie, preto sa mu v stredoveku hovorilo blázniček.
Čítajte tiež:
Zanoväť alebo aj štedrec spôsobuje vážne komplikácie. Jeho kvety („zlatý dážď“) tešia na jar všetkých návštevníkov parkov, plody sa podobajú hrachu. Už po požití 2 až 5 semien alebo piatich kvetov spôsobí vážnu otravu, ktorá narušuje nervovú sústavu.
Deti si môžu ľahko pomýliť plody ľuľkovca zlomocného za čerešne. Tento jeden a pol metra vysoký ker rastie na slnečných miestach. Jedovaté sú plody, koreň a listy. Dieťa usmrtí už požitie troch bobúľ. Dospelý človek by musel zjesť trojnásobok. Príznakom otravy je sucho v ústach, zrýchlený tep, rozrušenosť, stav podobný opilosti, halucinácie. Pretože hovädzí dobytok je proti tejto rastline odolný, otráviť sa môžeme i po požití mäsa zvieraťa, ktoré ľuľkovec zjedlo.
Najjedovatejším stromom u nás je tis červený. Ihličnan s červenými bobuľami má jedovaté plody, kôru a ihličie. Tis je jedovatý aj pre väčšinu zvierat.
Deti si ľahko môžu zameniť lykovec jedovatý za ríbezle. Príznakmi požitia je silné dráždenie na pokožke, slizniciach a v tráviacom trakte. Môžu nastať kŕče a poruchy krvného obehu.
Konvalinka voňavá skutočne vonia nádherne, ale jej červené plody – bobule obsahujú látky podobné liekom na srdce. V nízkej koncentrácii sú v dužine kvetov a plodov. Konvalinka ich vylučuje do vody vo váze.
Oleander obsahuje látky to istého typu. Otrava môže nastať už po rozžutí dvoch listov. Toxické sú aj jadrá broskýň, marhúľ, sliviek, jabĺk a horkých mandlí. Pomaly sa z nich uvoľňuje kyanovodík.
Postup pri otrave
Pri akomkoľvek opisovanom príznaku či požití neznámych alebo podozrivých plodov, rastlín, korienkov alebo listov okamžite vyhľadajte lekára. Spravidla nasleduje výplach žalúdka, podáva sa aktívne uhlie. Ďalší postup závisí od príznakov a stavu pacienta. Sledujú a podporujú sa životné funkcie, dýchanie, krvný obeh.